Priprava
■ Pečico segrejemo na 200 stopinj.
■ Bučo narežemo na večje kose. Semena odstranimo, bučo pa olupimo. Olupljene kose položimo v plitev pekač. Izdatno jih pokapljamo s kakovostnim oljčnim oljem. Če potrebujemo pire za slano jed, bučo začinimo s soljo in s sveže mletim poprom.
■ Bučo pečemo pribl. 20 minut. Glede na velikost kosov. Pomembno je, da se povsem zmehča.
Buče za bučni pire lahko tudi skuhamo. Narezane, očiščene stresemo v krop. Kuhamo jih pribl. 20 minut. A s pečenimi bučami je bolj okusen in zdrav.
■ Pečeno bučo vzamemo iz pečice in počakamo nekaj minut.
■ Bučo gladko zmiksamo s paličnim mešalnikom ali z blenderjem. Če pire ni zadosti fin, ga pretlačimo skozi gosto cedilo ali kuhinjsko sito.
Uporaba
Bučni pire je lahko samostojna prikuha. Potresena z bučnimi semeni. Dodajamo ga masam za torte, kolače, mafine, kekse ipd. Mešamo ga lahko z jogurtom, vanilijo, cimetom, kokosom, rozinami ipd. Slanega ponudimo k ribjim jedem in k zelenjavi z žara. Je tudi odlična osnova za bučne kremne juhe, rižote, testenine, za slane zavitke, polpete, različne prikuhe in musake.
Shranjevanje
Bučni pire nadenemo v kozarce za vlaganje. V hladilniku ga lahko hranimo do 4 tedne. V zamrzovalniku pa do 6 mesecev. Porcijsko zamrznjenega v vrečke.
Mnenje FB prijateljice
Sorodni recepti
Bučni pire
Kuharski leksikon
■
Za bučni pire izbiramo zrele buče z gosto, mesnato teksturo. Najboljše so (abecedno): hokaido (z mehko, užitno lupino in sladkim mesom), maslenka (z gladko teksturo in sladkastim okusom) in muškatna buča (z bogato, oreškasto aromo).
Buče v sladicah najbolje začinjamo z (abecedno): cimetom, ingverjem, klinčki, muškatnim oreščkom, pimentom ali/in s pomarančami (lupinica, sok).
■
Poznamo 3 pomembne skupine buč. Navadne buče (za bučno olje in bučna semena), muškatne buče in orjaške buče. Med t.i. zimske buče uvrščamo vse muškatne buče. Najbolj priljubljene so oranžno rdeče buče
hokaido (npr.
uchiki kuri). So značilne hruškaste oblike, tehtajo 1,5-2,5 kg. Razpolovljene pečemo v pečici, iz njihovega mesa pripravljamo juhe, različne zelenjavne jedi in celo kruh. Najbolj klasična zimske buče so
maslenke (
butternut), ki slovijo kot ena najboljših jedilnih buč. Novejše sorte so:
hawk (pribl. 500 g, dozorijo zelo zgodaj),
metro (dober kg), ultra in
barbara, z nežnim oranžnim mesom. Čudovite zimske buče so tudi muškatna
futsu black rinded (skladiščena zdrži do pomladi in dlje) in
muscade de Provence (premer 25-40 cm, teža 5-25 kg, sladko, okusno meso).
■
Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je
poprova mešanica (
mignonette) idealna kombinacija obeh. Beli je olupljeni črni.
Opozorila
Meso buč je rado vlaknato, ima pa tudi prsten okus, ki vsakomur ni všeč.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
bučni pire ali
pire iz buč (izvirno:
pire od bundeve)
TVORNICA ZDRAVE HRANE (hrv.)
■ številni različni viri
Buča maslenka za bučni pire