Priprava
■ Pristavimo posodo za kuhanje v pari.
■ Očiščeno bučno meso narežemo na večje koščke. Krompir olupimo in narežemo na osmine. Narezane buče in krompir skuhamo v pari.
■ Slive razkoščičimo. Vaniljo podolžno razpolovimo in izpraskamo stržen. Baziliko drobno sesekljamo.
■ Kuhano zelenjavo zmečkamo v pire. Začinimo ga s soljo in s sveže mletim belim poprom. Masi enega za drugim primešamo jajca. Na vse naribamo sir. Dodamo drobtine in sesekljano baziliko ter dobro premešamo. Z dlanmi oblikujemo polpetke.
■ V ponvi segrejemo olje. V segretem spečemo polpetke po obeh straneh.
■
SLADKO KISLA SLIVOVA OMAKA. Razkoščičene slive in jabolčni kis zmiksamo. Tekočino prelijemo v ponev, dodamo sladkor, vino, izpraskan vaniljin stržen in nastrgan muškatni orešček. Ko zavre, odstavimo in vmešamo škrobno moko, pristavimo še za minuto, dve, da se omaka nekoliko zgosti.
Serviranje
Slivovo omako razdelimo na segrete krožnike, po omaki pa razdelimo pečene polpetke.
Bučne polpetke v slivovi omaki so nenavadna, a uspešna kombinacija slanih polpet in sladko kisle omake.
Nadomestek
■ Parmezan lahko nadomestimo s poljubnim trdim kozjim sirom.
■ Baziliko lahko nadomestimo z nekaj iglicami rožmarina.
■ Sveže slive izven sezone nadomestimo z vkuhanimi.
Nasveti
■ Pri nakupu buč izbiramo čvrste in težke plodove s trdo lupino.
■ Kadar uporabljamo kis kot začimbo, ga (po malem!) vedno dodajamo že gotovim, odstavljenim ali celo postreženim jedem. Najbolje je celo, da na mizo postavimo več stekleničk različnega kisa. Da si vsakdo izbere po okusu. Če jedi kisamo med kuhanjem, aroma izhlapi, ostane pa le kislina.
Triki
Če nimamo lonca za kuhanje v pari, si pomagamo drugače. V večji lonec položimo veliko gosto žičnato cedilo. V posodo nalijemo za 4 prste vode in pristavimo. Ko voda zavre, temperaturo znižamo, v cedilo naložimo zelenjavo in pokrijemo.
Pojasnila
■ Poznamo 3 pomembne skupine buč.
Navadna buča, tudi prašičja ali krmna buča je tista, iz katere so vzgojene oljčne buče za pridelavo bučnega olja in bučnih semen. V kulinariki je najbolj cenjena
muškatna buča, medijsko pa so najbolj prepoznavne
orjaške buče. Ki dosegajo rekordno težo in obseg.
■ Pri krompirju na splošno velja, da so čvrste sorte primerne za solate, za pečenje, za kuhan krompir v oblicah, za slan krompir ter za ocvrtke in cmoke, pripravljene iz surovega krompirja. Mokaste sorte so primerne za priloge k zelenjavnim jedem in omakam, za pireje, za juhe in jedi iz krompirjevega testa.
■ Barva jajčnega rumenjaka je odvisna od krme kokoši. Zato je napačno mnenje, da so kakovostna le tista jajca, ki imajo izrazito rumen rumenjak.
■ Parmski parmezan (
parmigiano reggiano) proizvajajo izključno na področju Parme, v italijanski pokrajini Reggio Emilia. Krave hranijo s posebno krmo, silaža pa je strogo prepovedana. Mleku ne dodajajo nikakršnih dodatkov ali konzervansov.
■ Holandski botanik C. H. Persoon (1761-1836) je leta 1822 odkril mikroorganizem, ki povzroča ocetno fermentacijo. Imenoval ga je Mycoderma aceti. Holandski mikrobiolog M. W. Beijerinck (1851-1931) pa ga je pozneje preimenoval v acetobacter.
Različice
Ideje
gl. buča (številne različice)
Opombe
Pri lupljenju surovega krompirja je odpadka približno 20 %, pri lupljenju kuhanega pa približno 10 %.
Opozorila
■ Pozeleneli deli krompirja, zlasti pri mladem krompirju, vsebujejo večje količine strupenega alkaloida solanina. Zato te dele s krompirja pred pripravo temeljito obrežemo.
■ Jajce je eno najpopolneje sestavljenih in vitaminsko najbogatejših živil. Žal pa je v rumenjaku tudi škodljivi holesterol, ne priporočajo pa jih niti ljudem z obolelim žolčem.
Zdravilni učinki
(domnevni)
■ (Beli) krompir, kis in slive uvrščamo med
varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna.
■ Buče so lahko prebavljivo živilo.
■ Suhe slive so (pri)znan laksativ.
■ Kuhanje v pari, poširanje in kuhanje so najbolj zdravi načini termične obdelave živil. Po navedenem zaporedju.
Zanimivosti
■ Rekorderka med bučami, zapisana tudi v Guinnessovo knjigo rekordov, je tehtala nad 600 kilogramov. (2005)
■ Največ jajc, 371, je v enem letu znesla kokoš s prozaičnim imenom N° 2988. (2005)
■ Več kot tisoč leta stara francoska beseda vinaigre (kis) je logična zveza besed vino in kisel. Čeprav je po drugi strani res, da kisa že dolgo ne pridobivamo le iz vina.
■ gl. okvirček
Viri
številni različni viri