Priprava
■ Bučo narežemo na kockice (gl.
opombe), ki jih stresemo v lonec. Korenček očistimo in zrežemo na kolesca, ki jih stresemo k buči. Dodamo lovorov list in prilijemo toliko vode, da prekrije zelenjavo. Zavremo in kuhamo 30 minut.
■ Česen pretlačimo, čebulo pa drobno sesekljamo. Oboje pristavimo z olivnim oljem v kozici. Počasi pražimo, da čebula postekleni. Prepraženi primešamo karijev prašek, prilijemo pomarančni sok in počasi kuhljamo 10 minut.
■ Kuhano zelenjavo odstavimo. Lovorov list zavržemo, nekaj tekočine pa odlijemo v skodelico. Zelenjavo gladko zmiksamo s paličnim mešalnikom.
■ Čebulo s karijem zalijemo s tekočino od kuhanja zelenjave. Nato vse skupaj gladko zmiksamo s paličnim mešalnikom. Mešanico prilijemo k zelenjavnemu pireju. Po potrebi dolijemo vodo, da dobimo ustrezno gostoto. Juho pristavimo, posolimo in zavremo.
Serviranje
Bučna kremna juha s pomarančnim sokom se prileže z ekstra deviškim olivnim oljem, s smetano in s strtim črnim poprom.
Nadomestek
■ Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je
poprova mešanica (fr. mignonette) idealna kombinacija obeh.
■ gl.
izboljšanje
Izboljšanje
■ Vodo nadomestimo z
zelenjavno osnovo.
■ Če želimo še bolj fino kremno juho, zmiksano pretlačimo skozi fino cedilo ali kuhinjsko sito.
■ gl.
ideje
Nasveti
Čebulo vedno režemo ali sekljamo tik pred uporabo, saj v stiku z zrakom hitro oksidira.
Pojasnila
■ Kremne juhe so lahke, okusne in preproste za pripravo. Ponavadi so slasten uvod v prefinjen glavni obrok. Pripravljamo jih pretežno iz zelenjave, stročnic ali/in mesa.
■ Barva lupine nezrele muškatne buče je zelena, ko dozori pa je bronasta do rdečkasto rjave. Njeni plodovi so veliki in težki tudi do 8 kilogramov. Meso je svetlo do temno oranžno, sočno in sladko aromatično, čvrsto, odvisno od sorte buče.
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje, ki je bilo hladno stisnjeno (do 27 °C) in vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin.
■ Karijev prašek je pekoča začimbna mešanica, najpogosteje iz kurkume, koriandrovih in gorčičnih zrn, črnega popra, čilija, česna in ingverja. Po sestavinah in razmerju med njimi se v Aziji razlikuje od vasi do vasi.
Različice
gl.
bučna kremna juha (številne
različice);
kremne juhe (številne
različice) ipd.
Ideje
■ gl. buča (številne
ideje)
■ Improvizirajmo. Buče najbolje* začinjamo z (abecedno): cimetom*, čebulo*, česnom*, čiliji*, ingverjem*, kajenskim poprom, karijevim praškom (tudi z listi in pasto), kisom (zlasti z balzamičnim in šampanjskim), klinčki*, koriandrom, lovorovimi listi*, muškatnim oreščkom*, peteršiljem, pimentom*, pomarančami* (lupinica, sok), poprom (zlasti s črnim), rimsko kumino, rožmarinom, s siri (zlasti z grojerjem* in parmezanom*), timijanom, vanilijo ali/in z žajbljem.
Opombe
■ Če imamo na voljo domačo bučo ali bučo zanesljivega dobavitelja, je ni potrebno lupiti.
■ Ena pomaranča vsebuje približno 50 miligramov vitamina C, kar znaša dve tretjini človekovih dnevnih potreb.
Zanimivosti
Lovorov list je eno redkih zelišč, ki je posušeno boljše kot sveže.
Reki
Ta je bolj zdrav kakor buča. (starogrški)
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
bučna kremna juha s pomarančnim sokom (izvirno: aromatična juha od bundeve) z bloga
O slanom & slatkom: o svemu. (hrv.)
■ številni različni viri