■ Mlado čebulo očistimo in drobno sesekljamo. ■ Bučno meso zrežemo na približno 2,5 cntimetra velike kocke. ■ Papriko razpolovimo, razsemenimo in zrežemo na približno 2,5 centimetra velike kocke. ■ Česen olupimo in drobno sesekljamo.
Priprava
■ V ognjevarni posodi pristavimo olje, nakockano papriko ter sesekljana čebulo in česen. Med občasnim mešanjem pražimo 3 do 4 minute, da se sestavine zmehčajo. ■ Bučki narežemo na širša kolesca. ■ Prepraženim sestavinam dodamo nakockano bučo in narezni bučki, pokrijemo in dušimo 5 mint. ■ Baziliko grobo sesekljamo (gl. nasveti); potrebujemo je za 1 žlico. ■ Timijan osmukamo; potrebujemo ga za 1 žličko. ■ Pečico segrejemo na 160 °C. ■ Paradižnik z ostrim nožem ali s paličnim mešalnikom grobo sesekljamo kar v pločevinki. Zmes nalijemo na dušeno zelenjavo, potem pa dodamo še vse ostale sestavine. ■ Posodo pokrijemo in za 30 minut postavimo v segreto pečico.
Serviranje
Bučna enolončnica je lahko samostojna jed, h kateri ponudimo kuhan riž ali dušen riž. Pred serviranjem iz jedi odstranimo lovorov list.
Nadomestek
Svežo baziliko izven sezone nadomestimo z baziliko v olivnem olju ali s pestom.
Izboljšanje
Rdeče, rumene in oranžne paprike imajo polnejši in izrazitejši okus od zelenih.
Nasveti
■ Pri nakupu buč izbiramo čvrste in težke plodove s trdo lupino. ■ Bazilikine lističe običajno sekljamo skupaj z grobo soljo, da ohranimo njihovo privlačno zeleno barvo. Drugi način za ohranitev barve je, da baziliko sesekljamo skupaj z nekaj peteršilja.
Pojasnila
■ Poznamo 3 pomembne skupine buč. Navadna buča, tudi prašičja ali krmna buča je tista, iz katere so vzgojene oljčne buče za pridelavo bučnega olja in bučnih semen. V kulinariki je najbolj cenjena muškatna buča, medijsko pa so najbolj prepoznavne orjaške buče, ki dosegajo rekordno težo in obseg. ■ Pri enolončnicah ločimo tri glavne skupine: zelenjavne, mesne in mešane enolončnice.
■ Lovorov list je eno redkih zelišč, ki je posušeno boljše kot sveže. ■ Timijan lahko skozi vse leto uspešno gojimo v cvetličnem lončku na kuhinjski okenski polici.
Opozorila
Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki limone in druge agrume okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Lupina tako konzerviranega sadeža je škodljiva tudi po pranju.
Zdravilni učinki
(domnevni) ■ Bučke, čebulo, česen, paradižnik, papriko in večino zelišč uvrščamo med varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna. ■ Že Stari Grki so za zdravega človeka dejali, da je bolj zdrav kakor buča.
Zanimivosti
Buče prihajajo iz Mehike, prvi jih je opisal Kolumb, največ pa jih pridelajo na Kitajskem. Znane so tudi po tem, da se bujno razraščajo. Steblom, ki se plazijo po tleh, pravimo vreže.
Viri
številni različni viri
” Pri nakupu buč izbiramo čvrste in težke plodove s trdo lupino. “
” Pri enolončnicah ločimo tri glavne skupine: zelenjavne, mesne in mešane enolončnice. “