Priprava
■ Bučki očistimo in podolžno narežemo na pribl. 3 mm debele rezine. Z ustrezni strgalom ali na salamoreznico. Položimo jih v cedilo, posolimo in pustimo 30 minut. Da spustijo vodo.
■ Česen in baziliko drobno sesekljamo, a tik pred uporabo. Prilijemo olje, dodamo sveže mleti poper in premešamo, da se sol stopi.
■ Pečico ogrejemo na 200 stopinj.
■ Bučke oprhamo s hladno vodo. Nato jih posušimo s kuhinjsko krpo ali s papirnatimi kuhinjskimi brisačami. V eni plasti jih zložimo v klasičen pekač, tega pa položimo v ogreto pečico za 10 minut.
■ Bučke vzamemo iz pečice. S pomočjo kuhinjskega čopiča jih premažemo z olivnim oljem. Potem jih pečemo še toliko časa, da se zlato rjavkasto obarvajo.
■ Pečene bučke ohladimo.
■ Gorgonzolo narežemo na 12 manjših, podolgovatih koščkov. Posušene paradižnike odcedimo in narežemo na širše rezance.
Na začetek rezine ohlajene bučke položimo košček sira in 2–3 rezance posušenih paradižnikov. Zvijemo v zvitek, ki ga spnemo z zobotrebce, na vrh katerega dekorativno zapičimo listič bazilike. Podobno pripravimo vse zvitke.
Serviranje
Bučkini zvitki z gorgonzolo in suhimi paradižniki so odlična hladna predjed. Zraven lahko ponudimo ekstra deviško olivno olje ali/in kos parmezana in ribežen. Pa naj si vsak postreže po okusu.
Nadomestek
■ Baziliko za premaz lahko nadomestimo s peteršiljem ali z majaronom.
■ Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je
poprova mešanica (
mignonette) idealna kombinacija obeh.
Izboljšanje
Jed je še posebno okusna z domačimi
posušenimi paradižniki in z izbranim, pikantnim olivnim oljem. Med posušenimi paradižniki so najbolj okusni posušeni na soncu in vloženi v ekstra deviško olivno olje.
Pojasnila
■ Buča (
Curcubita) je rod bučevk, ki obsega na desetine vrst in sort. Najbolj popularni sta
jedilna buča (Curcubita pepo var. ovifera) in poletna oranžna muškatna buča (
Curcubita moschata). V kuhinji uporabljamo okusnejše mlade plodove, bučke, ki so na Primorskem znane kot cukete (
zucchette) ali cukini (
zucchini).
■ Gorgonzola je slasten polnomastni, poltrdi italijanski sir, izdelan iz kravjega mleka; redkeje iz mešanice kravjega in kozjega mleka. Uvrščamo jo med sire s plemenito plesnijo.
Različice
Ideje
■ gl. bučka (številne
ideje);
gorgonzola (številne
ideje)
■ Improvizirajmo. Bučke najbolje* kombiniramo z (abecedno): čebulo*, drobtinami, gobami, jajčevci, kisom, lešniki, limonami, lososom, maslom*, olivnim oljem, orehi, paradižniki*, pinjolami, sardelnimi fileti, siri (grojer, feta, parmezan*, rikota) in s smetano.
Opombe
V lupini bučk je največ antioksidantov, tudi zato bučk praviloma ne lupimo. Priporočljivo je kupovati ekološko pridelane plodove.
Zanimivosti
Gorgonzolo že od 12. stoletja proizvajajo v vasi Gorgonzola blizu Milana. Siru daje poseben, značilen okus siva plesen, ki jo vcepijo vanj.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
bučkini zvitki z gorgonzolo in suhimi paradižniki (izvirno: pikantne tikvice) s portala
coolinarika (hrv.)
■ številni različni viri