Priprava
■ BUČKINI ŠPAGETI Z LIMONOVIMI ČESNOVIMI KOZICAMI. Kozice izluščimo in očistimo.
■ Bučke očistimo. Očiščene narežemo s
spiralizatorjem na špagete. Limonovo lupinico drobno naribamo, limono pa ožamemo. Česen in peteršilj ločeno drobno sesekljamo.
Ko kuhamo za otroke ali abstinente, belo vino nadomestimo z zelenjavno ali s piščančjo osnovo.
■ V veliki ponvi segrejemo olje pri srednji temperaturi. Na segretega položimo kozice v eni plasti. Pečemo jih 1 minuto brez mešanja (!). Da se nekoliko hrustljavo zapečejo.
■ Sesekljan česen stresemo na rakce. Med mešanjem jih pečemo še 1–2 minuti. Pečene predenemo na krožnik.
■ V ponev položimo maslo. Prilijemo vino in limonov sok. Dodamo limonovo lupinico in čili, zavremo in kuhamo 2–3 minute. Med mešanjem.
Nočemo razkuhanih bučkinih rezancev. V ponvi jih le ogrejemo, sicer pa naj ostanejo na zob, al dente. Porcija jedi vsebuje pribl. 300 kalorij.
■ Sesekljan peteršilj stresemo v ponev. Dodamo bučkine špagete, ki jih kuhljamo 30 sekund. Da vse segrejejo. Dodamo opečene kozice, vse skupaj pa kuhljamo še 1 minuto. Med mešanjem.
Serviranje
Bučkini špageti z limonovimi česnovimi kozicami morajo na mizo neposredno s štedilnika.
Shranjevanje
Bučkini špageti z limonovimi česnovimi kozicami ali
bučkine testenine z garnelami, limono in česnom niso primerni za pogrevanje in zamrzovanje.
Bučkini špageti z limonovimi česnovimi kozicami
Sorodni recepti
Bučkini špageti z limonovimi česnovimi kozicami
Kuharski leksikon
■ Pri nakupu bučk izbiramo sijoče in nepoškodovane plodove. Katerih teža je sorazmerna velikosti. Pretrda lupina je znak prezrelega sadeža z vlaknastim mesom. Najbolj okusne so drobne bučke, dolge 10-15 cm. Ko presežejo 20 cm, se v njih že razvijejo moteča semena.
V lupini bučk je največ antioksidantov, tudi zato bučk praviloma ne lupimo. Priporočljiv je nakup ekološko pridelanih plodov.
■
Improvizirajmo. Bučke najbolje* kombiniramo z (abecedno): čebulo*, drobtinami, gobami, jajčevci, kisom, lešniki, limonami, lososom, maslom*, olivnim oljem, orehi, paradižniki*, pinjolami, sardelnimi fileti, siri (grojer, feta, parmezan*, rikota) in s smetano.
■ Kozice (tudi garnele, gamberi; fr.
crevettes) so izjemno okusni in priljubljeni morski raki. Še posebej slastne so kraljeve kozice, ki zrastejo do 23 cm. Pazimo, da kozic ne razkuhamo. Ponev odstavimo, takoj ko je meso enotne rožnate barve. Brez rjavih ali sivih odtenkov. Popolno pečene kozice dobijo obliko ohlapne črke C.
■ Suho vino je izraz za tista (peneča) vina, ki vsebujejo do 9 g nepovretega sladkorja na 1 l vina (če koncentracija skupne kisline ni večja od 2 g/1 l). Pri polsuhem velja, da vsebuje do 18 g nepovretega sladkorja ob istem pogoju.
Opozorila
■ Bučke vsebujejo veliko
oksalatov, zato niso živilo za ljudi, ki imajo težave z ledvicami ali z žolčnikom.
■ Vsi morski raki so hitro pokvarljivi, zato kupujemo in pripravljamo samo povsem sveže. Če kozice pečemo le malenkost predolgo, postanejo gumijaste.
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki limone in druge agrume pogosto okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih. Če teh nimamo, limono položimo v skodelico in jo prelijemo z vrelo vodo. Steriliziramo jo nekaj sekund.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
bučkini špageti z limonovimi česnovimi kozicami ali
bučkine testenine z garnelami, limono in česnom (izvirno:
zucchini pasta with lemon garlic shrimp)
Lisa Bryan, z bloga
DOWNSHIFTOLOGY
■ številni različni viri
Lisa Bryan