Priprava
■ OREHOV PESTO. Pečico ogrejemo na 150 °C. Pekač obložimo s peki papirjem in vanj stresemo orehe. Za 6 minut jih položimo v ogreto pečico.
■ Česen olupimo in pretlačimo. Opečene orehe ohladimo. Baziliko osmukamo. Pripravimo soparnik, ni pa obvezno.
■ V mešalnik stresemo ohlajene orehe, bazilikine lističe, pretlačen česen, miso in ščepec soli. Prilijemo olje in vse skupaj zmiksamo v gladko omako. Po okusu jo dosolimo in okisamo z limonovim sokom. Gl.
nasveti.
■ Češnjevce očistimo in zrežemo na polovice, večje na četrtine.
■ Bučke očistimo in naribamo na rezance; pomagamo si s
spiralizatorjem. Po okusu jih soparimo kakih 30 sekund, stresemo v skledo in zmešamo z 2–3 žlicami pesta. Lažje gre, če prilijemo še brizg olja.
Serviranje
Bučkine rezance razdelimo na krožnika. Obložimo jih s češnjevci, obrizgamo s kisom, nazadnje pa blago dosolimo in potresemo z baziliko.
Bučkini rezanci z orehovim pestom in češnjevci so lahko topla predjed ali lahka samostojna jed.
Nakup
Pri nakupu bučk izbiramo sijoče in nepoškodovane plodove, katerih teža naj bo sorazmerna velikosti. Pretrda lupina je znak prezrelega sadeža z vlaknastim mesom.
Nadomestek
Orehe lahko nadomestimo z opečenimi lešniki ali s pinjolami. Slednje blago opečemo v suhi ponvi.
Izboljšanje
■ Posebna finesa pri orehovih sladicah je, če orehova jedrca pred sekljanjem olupimo. Niti ni tako zamudno, kot se sprva zdi, znebimo pa se odtenka grenčine.
■ Kakovostnejše (ekstra deviško) olivno olje, okusnejša jed.
■ V vegetarijanski različici po jedi naribamo parmezan.
Nasveti
■
Kako naredimo bučkine rezance ali špagete
■ Čvrste bučke lažje naribamo na rezance. Če je sredica mehkejša, jo porabimo za juho ali kakšno drugo jed. Bučke vsebujejo skoraj 94 % vode, zato so lahko prebavljive.
■ Oluščene oreške kupujemo za sproti, ker hitro postanejo žarki.
Pojasnila
■ Češnjevci ali češnjevi paradižnički (tudi: zemeljske češnje) so drobna, izjemno aromatična in sočna vrsta paradižnika.
■ Pesto je v osnovi hladna, gostejša bazilikina omaka s pinjolami, česnom, parmezanom in olivnim oljem. S številnimi bolj ali manj posrečenimi različicami.
■ Bazilike se med seboj razlikujejo po višini (nižje so aromatičnejše), barvi, velikosti lističev ter po vonju in okusu. Bazilika vsebuje linalol, ki v pretežni meri definira njen vonj. Je svežega, rahlo sladkastega okusa in hladne, pikantne arome, ki nekoliko spominja na klinčke in meto.
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje iz kakovostnih, optimalno zrelih oliv, hladno stisnjenih (do 27 °C) čimprej po obiranju. Takšno olje vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Ekstra deviško olivno olje mora imeti predpisane organoleptične lastnosti.
■ Miso je tradicionalna japonska začimbna pasta iz fermentirane soje, včasih riža, ječmena ali drugih sestavin. Poznamo več kot 50 različic misa, ki je lahko mehak kot maslo ali trd kot sir. Lahko je bele, nežno rumene ali rdeče barve.
Različice
Ideje
gl. bučka (številne
ideje); orehi (številne
ideje)
Opombe
Višek orehovega pesta takoj predenemo v steklen kozarček. Po vrhu nalijemo za pol centimetra olivnega olja. Pesto lahko v dobro zaprtem kozarčku hranimo v hladilniku do 7 dni. Porabimo ga s klasičnimi testeninami, prileže se k zelenjavnim juham ipd.
Zanimivosti
■ Oreh je univerzalna rastlina. Uporabljamo liste, popke, mlade orehe, lupino mladih orehov, zrele plodove in les.
■ Domači orehi imajo lahko celo do 1000x višje vsebnosti omega-3 maščobnih kislin kot drugi oreški.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
gratiniran smetanov krompir (izvirno: potatoes au gratin)
amy chaplin
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Amy Chaplin