Priprava
■ (za 18 drobnih ocvrtkov) Neolupljene mlade bučke grobo naribamo. Parmezan drobno naribamo, če se odločimo zanj.
■ V posodi segrejemo olje za cvrenje.
■ Jajce blago stepemo. V skodelici mu primešamo mleko. V skledi zmešamo vse suhe sestavine, vključno parmezan. Prilijemo mlečno mešanico in gladko zmešamo. Nazadnje vmešamo naribane bučke.
■ Maso za ocvrtke zajemamo z žličko, da je zvrhana. Polagamo jo v segreto olje. Da se temneje zlato rjavo ocvrejo. Enkrat vmes jih obrnemo.
Bučke vsebujejo več kalija kot banane.
■ Ocvrtke predenemo na papirnate brisače s penovko. Da se odcedijo.
Serviranje
Bučkini ocvrtki s parmezanom so slastna priloga k številnim različnim jedem. Posebno lepo se ujamejo s svinjskimi rebri na žaru, s
svinjskimi zarebrnicami (kotlet) in s
pečeno koruzo. Samostojno jih ponudimo s priljubljeno (p)omako.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Pri nakupu bučk izbiramo sijoče in nepoškodovane plodove, katerih teža je sorazmerna velikosti. Pretrda lupina je znak prezrelega sadeža z vlaknastim mesom. Najbolj okusne so drobne bučke, dolge 10-15 cm. Ko presežejo dolžino 20 cm, se v njih že razvijejo moteča semena.
V lupini bučk je največ antioksidantov, tudi zato bučk praviloma ne lupimo. Priporočljiv je nakup ekološko pridelanih plodov.
■
Improvizirajmo. Bučke najbolje* kombiniramo z (abecedno): čebulo*, drobtinami, gobami, jajčevci, kisom, lešniki, limonami, lososom, maslom*, olivnim oljem, orehi, paradižniki*, pinjolami, sardelnimi fileti, siri (grojer, feta, parmezan*, rikota) in s smetano.
En ocvrtek vsebuje pribl. 190 kalorij.
■
Improvizirajmo. Bučke najbolje* začinjamo/odišavljamo z (abecedno): baziliko*, cimetom, česnom*, kajenskim poprom, klinčki, koprom, koriandrom, majaronom*, meto, origanom, pehtranom,
pestom, peteršiljem*, rožmarinom, timijanom ali/in z žajbljem.
■ Za cvrenje izbiramo (rafinirana, ne ekstra deviška!) olja z visoko točko dimljenja, to sta predvsem rumenikovo (260) in olivno olje (240), odlični pa so tudi sončnično, arašidovo, sezamovo in palmovo olje ali kuhano maslo (
ghi; vsi 230 °C).
Opozorila
■ Bučke vsebujejo veliko oksalatov. Zato niso živilo za ljudi, ki imajo težave z ledvicami ali z žolčnikom.
■ Modno cvrenje v majhnih količinah olja odsvetujejo prehranski strokovnjaki. Tako pripravljena hrana ne vsebuje manj maščob. Obenem zaradi višjih temperatur v olju nastaja več škodljivih sprememb. Razlika med cvrenjem v veliko in malo maščobe je tudi v tem, da živilo med cvrenjem v malo maščobe toplote ne prejema le iz maščobe. Ampak tudi od posode. Termična obdelava je zato nekoliko krajša.
■ Kajenski poper (
cayenne pepper) so istoimenski čiliji (
Capsicum annum; 30.000-50.000 SHU). Kajenski poper pa je tudi ostra, nekoliko sladkasta začimbna mešanica teh čilijev in gvinejskega popra (
Aframomum melegueta).
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
sočna bučkini ocvrtki s parmezanom ali
ocvrti žličniki z bučkami in sirom (izvirno: zucchini fritters) s portala/revije
TasteofHome
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletno naročilo revije
TasteofHome