Predpriprava
■ BUČKINI OCVRTKI S FETO IN PARMEZANOM. Pristavimo in zavremo vodo za blanširanje bučk. Parmezan drobno naribamo. Bučke očistimo in jih grobo naribamo. Naribane stresemo v krop, v katerem jih blanširamo 2 minuti. Blanširane odcedimo in nekoliko ohladimo.
■ Čebulo drobno sesekljamo. Bučke stresemo na čisto kuhinjsko krpo in jih nežno ožamemo.
■ V ponvici segrejemo olje, na katerega stresemo sesekljano čebulo. Potresemo jo s ščepcem soli in jo med mešanjem posteklenimo. Prepraženo čebulo stresemo v skledo, v kateri jo ohladimo. Peteršilj in origano osmukamo in drobno sesekljamo. Jajci z vilicami blago razžvrkljamo.
■ Ohlajeni čebuli dodamo odcejene bučke, nariban parmezan, razžvrkljani jajci, polovico drobtin, sol (upoštevajmo slanost fete) in sveže mlet poper. Na vse skupaj drobno nadrobimo feto, potem pa premešamo, da se sestavine povežejo. Če je zmes preredka, jo zgostimo z dodatnimi drobtinami.
■ Skledo pokrijemo s prozorno folijo in jo položimo v hladilnik za 60 minut.
Priprava
■ Olje za cvrenje segrejemo.
■ Maso za ocvrtke poskusimo in preverimo, če je zadosti slana. Iz nje oblikujemo kroglice s premerom približno 2,5 centimetra, ki jih povaljamo v moki. Kroglice polagamo v segreto olje, v katerem jih ocvremo, da se zlato rumene barve.
■ Ocvrtke s penovko odcedimo in jih predenemo na papirnate kuhinjske brisače.
Serviranje
Bučkini ocvrtki s feto in parmezanom ali
ocvrtki z bučkami in sirom so lahko topla predjed ali priloga: pa tudi prigrizek h kozarcu vina ali piva.
Nakup
Pri nakupu bučk izbiramo sijoče in nepoškodovane plodove, katerih teža je sorazmerna velikosti. Pretrda lupina je znak prezrelega sadeža z vlaknastim mesom. Najbolj okusne so drobne bučke, dolge 10-15 cm. Ko presežejo 20 cm, se v njih že razvijejo moteča semena.
Nadomestek
■ Parmezan lahko nadomestimo s pekorinom ali s sirom
fiore sardo s Sardinije. Dober nadomestek je tudi zbrinc.
■ Kroglice pred cvrenjem lahko povaljamo po drobtinah. Namesto po moki.
■ gl.
ideje
Bučkini ocvrtki s feto in parmezanom
Pojasnila
■ Feta je grški beli mehki soljeni sir z majhnimi luknjicami ali brez njih. Proizvajajo jo iz polnomastnega ovčjega mleka, ki mu lahko primešajo do 30 % kozjega mleka. Njen okus je pikanten, od blagega do ostrega.
■ Origano po svojem unčinkovanju spominja na majaron in timijan, v praksi pa ga tudi podobno uporabljamo.
■ Cvrenje je ena od sedmih osnovnih kuharskih tehnik, pri kateri živilo ocvremo v večji ali manjši količini maščobe. Kakovost ocvrtega živila je odvisna od kakovosti maščobe in njene pravšnje temperature. Cvrenje v večji količini maščobe v sodobni zdravi kuhinji odsvetujejo; gl.
opozorila.
Različice
Ideje
Improvizirajmo. Bučke najbolje* začinjamo / odišavljamo z (abecedno): baziliko*, cimetom, česnom*, kajenskim poprom, klinčki, koprom, koriandrom, majaronom*, meto, origanom, pehtranom,
pestom, peteršiljem*, rožmarinom, timijanom ali/in z žajbljem. Če spreminjamo začimbno zeliščno komvinacijo, imajo bučkini ocvrtki s feto in parmezanom vedno za odtenek drugačen okus.
Opombe
Ocvrtke (ki v tem primeru ne bi bili več ocvrtki) bi najbrž lahko spekli v pečici
Opozorila
■ Ponarejevalci ne prizanašajo niti feti. Ponarejeno feto slabše kakovosti iz kravjega mleka prepoznamo po tem, da umetno beljen sir po nekaj dneh postane rumen.
■ Cvrenje v večji količini maščobe sodi med nezdrave načine termične obdelave živil. Če pa že cvremo, vsaj ne varčujmo z oljem, vedno uporabimo svežega. Gl. tudi
opombe.
Zanimivosti
Za kilogram parmezana porabijo 16 l mleka. V Italiji izdelajo v 600 sirarnah letno več kot 2,5 milijona hlebcev. V povprečju tehtajo po 38 kg, kar znese skupaj neverjetnih 95 milijonov kilogramov parmezana letno.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
bučkini ocvrtki s feto in parmezanom ali
ocvrtki z bučkami in sirom (izvirno:
zucchini keftedese),
Patricia Scarpin, z bloga
Technicolor Kitchen
■ številni različni viri