Priprava
■ AVOKADOVA KREMA. Avokada razpolovimo, meso pa postrgamo z žličko. Prilijemo limetin sok in olje, dodamo sol. Vse skupaj zmiksamo v gladko kremo. Da dobimo svilnato kremo teksture jogurta.
Če bučke ne ožamemo optimalno, ocvrtki niso hrustljavi.
■ BUČKINI OCVRTKI. Bučke naribamo na čisto kuhinjsko krpo. Naribane posolimo in pustimo kakih 15 minut.
■ Bučke dobro ožamemo, ožete stresemo v skledo.
■ Beli in zdrav zeleni del mladih čebul narežemo na tanka kolesca. Stresemo jih na bučke. Peteršilj in koper drobno sesekljamo in stresemo na bučke. Prilijemo jajce in rumenjak, dodamo sol in sveže mleti poper in počasi premešamo.
■ Feto nadrobimo na maso z bučkami. Nežno premešamo.
■ V veliki ponvi segrejemo obe olji. Z žlico zajamemo pribl. 20 g pripravljene mase. Spustimo jo v ponev. Nadaljujemo, da napolnimo ponev, a med posameznimi ocvrtki puščamo nekaj centimetrov prostora. Ocvrtke cvremo 90–120 sekund po vsaki strani. Da se zlato obarvajo in hrustljavo ocvrejo.
■ Mlado zeleno olupimo in zrežemo na palčke.
V receptih ocvrtke najpogosteje preložimo na papirnate brisače. Da se odcedijo. Pri čemer pa izgubijo nekaj dragocene hrustljavosti.
■ Ocvrte ocvrtke predenemo na mrežico, položeno na ustrezno velik krožnik ali pekač. Da se nekoliko odcedijo, a ostanejo hrustljave. Podobno ocvremo in odcedimo še preostale. Če je potrebno, prilijemo še malo olja.
Serviranje
Vroči
bučkini ocvrtki s feto in avokadovo kremo, lahko tudi z narezano mlado zeleno.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■
Pri nakupu bučk izbiramo sijoče in nepoškodovane plodove, katerih teža je sorazmerna velikosti. Pretrda lupina je znak prezrelega sadeža z vlaknastim mesom. Najbolj okusne so drobne bučke, dolge 10-15 cm. Ko presežejo 20 cm, se v njih že razvijejo moteča semena.
V lupini bučk je največ antioksidantov, tudi zato bučk praviloma ne lupimo. Priporočljiv je nakup ekološko pridelanih plodov.
■ Improvizirajmo.
Bučke najbolje* začinjamo/odišavljamo z (abecedno): baziliko*, cimetom, česnom*, kajenskim poprom, klinčki, koprom, koriandrom, majaronom*, meto, origanom, pehtranom,
pestom, peteršiljem*, rožmarinom, timijanom ali/in z žajbljem.
■
Feta je grški beli mehki soljeni sir z majhnimi luknjicami ali brez njih. Proizvajajo jo iz polnomastnega ovčjega mleka, ki mu lahko primešajo do 30 % kozjega. Njen okus je pikanten, od blagega do ostro pikantnega. Prihaja pretežno iz grške Makedonije, s Peloponeza in Lezbosa.
■
Avokado je plod avokadovca (
Persea americana) hruškaste ali okrogle oblike. S srednje do temno zeleno lupino. Meso je zeleno rumeno, na zraku pa hitro potemni. Sredi sadeža je koščica velikosti žogice za golf. Poznamo štiri osnovne vrste avokada: mehiškega, gvatemalskega, zahodnoindijskega in izraelskega. Križancev je več kot 500.
■ Koper, včasih tudi koprc ali sladki janež, je
enoletnica, ki zraste do 1,2 m visoko. Če nežne, resaste lističe podrgnemo med prsti, zaznamo prijeten vonj, ki spominja na mešanico peteršilja in kumine. V kuhinji uporabljamo svežega in manj aromatičnega posušenega, užitni pa so lističi in semena.
Opozorila
Ponarejevalci ne prizanašajo niti feti. Ponarejena feta je proizvedena iz kravjega mleka, je beljena in slabše kakovosti. Prepoznamo jo po tem, da se po nekaj dneh rumeno obarva.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
bučkini ocvrtki s feto in avokadovo kremo (izvirno:
zucchini and feta fritters with avocado cream)
Athena Calderone, z bloga
eyeswoon
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Athene Calderone
Athena Calderon