Predpriprava
Bučke grobo naribamo. Potrebujemo pribl. 1,9 l naribanih. Primešamo jim 2 žlički soli. Soljene stresemo v fino cedilo za 30 minut.
Priprava
■ (za 16 ocvrtkov) Odcejene bučke položimo na dvojo, trojno gazo. Dobro jih ožamemo. Dobro gre tudi z dlanmi, če zajemamo manjše porcije. Zelo pomembno je, da iz bučk iztisnemo čim več vode.
Akvafabo lahko nadomestimo z 2 žlicama mletih lanenih semen. Moki primešamo 4 žlice vode in dobro premešamo. Mešanico položimo v hladilnik, da se dobro zgosti.
■ Akvafabo zavremo in počasi kuhljamo. Toliko časa, da ostane pribl. 0,6 dl reducirane tekočine. Ukuhano ohladimo, da se zgosti.
■ Mlado čebulo drobno sesekljamo. Kapre popivnamo s papirnato brisačo in sesekljamo. Česen naribamo. Koper, meto in peteršilj skupaj drobno sesekljamo.
■ Ožete bučke stresemo v skledo. Dodamo čebulo, kapre, naribano limonovo lupinico, sveže mleti poper, česen in sesekljana zelišča. Temeljito premešamo.
En ocvrtek vsebuje pribl. 35 kalorij.
■ Ohlajeno akvafabo spenimo z metlico. Spenjeno primešamo bučkam. Če uporabimo laneno moko, jo primešamo neposredno iz hladilnika. Nazadnje primešamo toliko moke in drobtin, da dobimo kompaktno, a ne mokro mešanico. Ki pa jo je mogoče oblikovati.
■ Mešanico položimo v hladilnik za kakih 60 minut.
■ Zajamemo pribl. 50 g mešanice. Dobro jo stisnemo med dlanmi. Da se znebimo morebitne vode. Ožeto mešanico oblikujemo v polpetko. Podobno oblikujemo še preostalo maso.
Kapre niso standardna sestavina te jedi. Lepo pa nadomestijo slanost fete, značilne za vegetarijanske različice.
■ V ponvi segrejemo olje, ki sega 1–2 cm visoko. A ne preveč (!). Vanj položimo toliko polpetk, da je med njimi zadosti prostora. Cvremo jih 2 minuti. Preverimo, če so pečene / ocvrte, sicer nadaljujemo še do 1 minuto.
■ Polpetke obrnemo. Tudi po drugi strani jih ocvremo podobno.
Serviranje
Veganski bučkini ocvrtki po grško so lahko topla (!) predjed ali prigrizek. Ponudimo jih s soljo in z mlinčkom za poper. Da si jih vsak začini po okusu. Na mizi naj bo kak krhelj limone. Odlični so blago pokapljani. K jedi ponudimo veganski jogurt. Lahko pa tudi
avokadovo kremo. Zmiksano mešanico avokada, limonovega soka, soli, popra in sesekljanega česna.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
Pri nakupu bučk izbiramo sijoče in nepoškodovane plodove, katerih teža je sorazmerna velikosti. Pretrda lupina je znak prezrelega sadeža z vlaknastim mesom. Najbolj okusne so drobne bučke, dolge 10-15 cm. Ko presežejo 20 cm, se v njih že razvijejo moteča semena.
V lupini bučk je največ antioksidantov, tudi zato bučk praviloma ne lupimo. Priporočljiv je nakup ekološko pridelanih plodov.
■ Improvizirajmo.
Bučke najbolje* začinjamo/odišavljamo z (abecedno): baziliko*, cimetom, česnom*, kajenskim poprom, klinčki, koprom, koriandrom, majaronom*, meto, origanom, pehtranom,
pestom, peteršiljem*, rožmarinom, timijanom ali/in z žajbljem.
■
Riževo moko meljejo iz rjavega riža in ne vsebuje glutena. Ker je bogata z beljakovinami, je primerna kot nadomestek za meso. Uporabljamo jo pretežno za zgoščevanje, za pripravo dietetičnih testenin in drugega testa.
■
Kapre niso plod, ampak cvetni popek sredozemskega grma kaprovca (
Capparis spinosa). Zanj je značilno, da raste na skalnatem področju, kjer lahko korenine segajo tudi do 10 m globoko. Ima nežne, bele ali roza cvetove, ki pa cvetijo le nekaj ur, zato je nabiranje kaper prava umetnost. Najbolj okusne so drobne kapre v soli, ki ohranijo čvrstost in okus.
Opozorila
Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki limone in druge agrume pogosto okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih. Če teh nimamo, limono položimo v skodelico in jo prelijemo z vrelo vodo. Steriliziramo jo nekaj sekund.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
veganski bučkini ocvrtki po grško (izvirno: vegan Greek zucchini fritters; Kολοκυθοκεφτέδες, kolokithokeftedes)
Anie, z bloga
lazy cat kitchen
■ številni različni viri
Anie