Priprava
■ (Mlade) bučke naribamo v večjo skledo. Čebulo naribamo k bučkam. Peteršilj in koper osmukamo in drobno sesekljamo. Vsakega potrebujemo za 2 žlici.
■ V posodi / cvrtniku segrejemo olje.
■ Na naribano zelenjavo presejemo moko in nadrobimo feto. Dodamo rumenjake, sol, sveže mlet poper, nariban muškatni orešček, ter sesekljana peteršilj in koper. Dobro premešamo.
■ Maso z dvema žlicama oblikujemo v žličnike. Ki jih sproti polagamo v segreto olje. Po vsaki strani jih cvremo nekaj minut. Da se zlato rumeno obarvajo.
■ Ocvrte žličnike s penovko pobiramo iz olja. nekoliko odcejene zlagamo na papirnate kuhinjske brisače. Da se bolje odcedijo.
Serviranje
Bučkini ocvrtki so priloga ali samostojna jed, h kateri ponudimo
jogurt s kumaro (
tzatzíki).
Nadomestek
Koprove lističe izven sezone nadomestimo s koprovimi semeni, strtimi skupaj z malo soli.
Nasveti
■ Ko kupujemo čebulo, izbiramo trde glavice s povsem suho lupino, na plodovih pa ne sme biti znakov plesni ali kaljenja.
■ Čebulo vedno režemo ali sekljamo tik pred uporabo, saj v stiku z zrakom oksidira.
Triki
Solzam med rezanjem / sekljanjem čebule se izognemo tako, da čebulo pred tem rezanjem / sekljanjem za 30 minut postavimo v hladilnik.
Pojasnila
■ Bučke vsebujejo skoraj 94 % vode, zato so lahko prebavljive. Kljub temu pa je potrebno vedeti, da med termično obdelavo absorbirajo vso maščobo.
■ Feta je grški beli mehki soljeni sir z majhnimi luknjicami ali brez njih. Proizvajajo jo iz polnomastnega ovčjega mleka, ki mu lahko primešajo do 30 % kozjega. Njen okus je pikanten, od blagega do ostro pikantnega. Prihaja pretežno iz grške Makedonije, s Peloponeza in Lezbosa.
■ Kajenski poper so istoimenski čiliji, pa tudi ostra, nekoliko sladkasta začimbna mešanica teh čilijev in gvinejskega popra (
Aframomum melegueta).
Različice
■
Improvizirajmo. Bučke se lepo ujamejo tudi s česnom, timijanom, poprovo meto, limoninim sokom in s kajenskim poprom.
Ideje
Ko nam ostanejo
beljaki (številne ideje). Lahko jih zamrznemo v jogurtove lončke
Opombe
Čebula daje harmoničnost številnim omakam, juham, pečenkam in rižotam. S karameliziranjem čebule dobimo eno najboljših dišav v kuhinji sploh.
Opozorila
■ Čebula je varovalno živilo. Obenem pa je tudi najpogostejši povzročitelj zgage, lahko napenja in povzroča vetrove.
■ Ponarejevalci ne prizanašajo niti feti. Ponarejeno feto slabše kakovosti iz kravjega mleka prepoznamo po tem, da umetno beljen sir po nekaj dneh postane rumen.
Zdravilni učinki
(domnevni)
Presen koper ima nadvse zanimivo sestavo. Med drugim vsebuje več vitamina C kot pomaranče ali limone, ima pa je tudi znaten delež magnezija, beta karotena in kalcija.
Zanimivosti
Staro ime za čebulo je devica s sedmimi kožami.
Viri
■ urejen in dopolnjen recept
bučkini ocvrtki (izvirno:
ocvrtki iz bučk - mücver) iz knjige
Velika knjiga o zelenjavi, Antonella Palazzi, Državna založba Slovenije, Ljubljana 1993
■ številni različni viri