■ Čebulo olupimo in drobno sesekljamo. ■ Naribane bučke in sesekljano čebulo stresemo na sredo čiste kuhinjske krpe. Vogale združimo, potem pa jih zvijamo, da iz zelenjave izitisnemo vso tekočino. ■ V skodelici rahlo stepemo jajce. ■ V globlji ponvi za cvrenje pri srednji temperaturi segrejemo olje. ■ V veliki skledi zmešamo ožete bučke s čebulo, moko, drobtine, jajce, sol, ščepec nastrganega muškatnega oreščka ter sesekljana meto in peteršilj; gl. opombe. Na vse drobno naribamo sir, potem pa sestavine zmešamo v gladko maso. ■ Maso oblikujemo v polpetke, ki jih polagamo v segreto olje. Po vsaki strani jih cvremo 2 do 3 minute, oziroma toliko časa, da se lepo obarvajo in zapečejo. ■ Ocvrte polpetke s penovko prelagamo na papirnate kuhinjske brisače, da se dobro odcedijo.
Serviranje
Bučkine polpetke ponudimo kot prilogo ali toplo predjed, h kateri sodijo limonini krhlji.
Nadomestek
Parmezan ustrezno nadomestimo s pekorinom ali s sirom fiore sardo s Sardinije, dober nadomestek pa je tudi domači zbrinc. Pri nekoliko starejših naštetih sirih, zlasti pri pekorinu, jed postane za odtenek pikantnejša.
Izboljšanje
■ Improvizirajmo. Bučke se lepo ujamejo tudi s česnom, timijanom, koprom, belim poprom in s kajenskim poprom. ■ Meta je najboljša julija in avgusta, ko vsebuje največ listne mase in eteričnih olj.
Triki
Kadar ne cvremo v cvrtniku, olju za cvrenje dodamo ščepec soli, da se med cvrenjem manj peni.
Pojasnila
Cvrenje je ena od sedmih osnovnih kuharskih tehnik, pri kateri živilo ocvremo v večji količini maščobe. Kakovost ocvrtega živila je odvisna od kakovosti maščobe in njene pravšnje temperature. Cvrenje v sodobni zdravi kuhinji odsvetujejo; gl. opozorila.
■ Pri nas vse pogosteje pripravljamo tudi bučkine cvetove, v Afriki, Aziji in Italiji pa poleg cvetov pripravljajo tudi bučkine liste. ■ gl. polpeta (številne različice)
Opombe
■ Muškatnega oreščka praviloma ne kombiniramo s svežimi zelišči. ■ Gojena meta je aromatičnejša od divje, ki jo naberemo po travnikih.
Opozorila
Cvrenje uvrščamo med najmanj zdrave načine termične obdelave živil. Če pa že cvremo, vsaj ne varčujmo z oljem, vedno uporabimo svežega; gl. tudi pojasnila.
Zdravilni učinki
(domnevni) ■ Bučke, čebulo, limone in večino zelišč uvrščamo med varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna. ■ Temno zelena zelenjava vsebuje več klorofila. Osrednji atom v molekuli klorofila je magnezij, ki je najpomembnejši obrambni element v našem telesu. Gl. tudi zdravilni učinki.
Zanimivosti
Mesti Marseille in Brügge sta v 13. in 14. stoletju uvedli carino na muškatni orešček in muškatni cvet.
Viri
■ dopolnjen recept bučkine polpetke iz knjige Večerja s prijatelji, Price, Jane, Didakta, Radovljica 2008 ■ številni različni viri
” Bučke se lepo ujamejo tudi s česnom, timijanom, koprom, belim poprom in s kajenskim poprom. “
” Kadar ne cvremo v cvrtniku, olju za cvrenje dodamo ščepec soli, da se med cvrenjem manj peni. “
Sorodni recepti
Hrustljavi cvetačni njoki v ponvi
Samo tri sestavine za uživanje z manj ogljikovih hidratov. Cvetača, moka in oljčno olje. Testo je lepljivo in ga je ...