Priprava
■ Bučke nastrgamo na podolžne rezine, debele pribl. 6 mm.
A/ LAZANJA S PRESNIMI BUČKAMI. Rezine bučk blago posolimo in pustimo, da spustijo vodo. Nato jih posušimo s papirnatimi brisačami. Čas pečenja lazanje podaljšamo za 5–10 minut. Med pečenjem s površine pivnamo vodo s papirnato brisačo. Če se pojavi.
B/ LAZANJA S PEČENIMI BUČKAMI; gl.
opombe. Pečico prižgemo na 260 stopinj. Rešetko položimo na drugo višino od spodaj. Rezine bučk položimo v pekač v eni plasti. Premažemo jih z oljem in začinimo s soljo in s sveže mletim/strtim poprom. Pekač položimo v ogreto pečico za pribl. 8 minut. Da se bučke rjavkasto obarvajo. Medtem, ko se pečejo, pripravimo naslednji pekač z bučkami. Podobno spečemo vse.
■
PARADIŽNIKOVA OMAKA (številne
različice). Česen stremo in drobno sesekljamo. Čebulo narežemo na karseda drobne kockice. V globoki ponvi pristavimo olje, čebulo in česen. Počasi pražimo pribl. 1 minuto, da čebula postekleni.
■ V ponev nalijemo paradižnikovo omako,
paradižnikovo mezgo in
worcestersko omako. Dodamo sladkor, sol, timijan in baziliko. Zavremo in počasi kuhljamo kakih 15 minut. Da se začne omaka zgoščevati. Tik pred koncem dodamo sveže mleti/strti poper.
■ Temperaturo v pečici znižamo na 200 stopinj.
■ Parmezan drobno naribamo v skledo. Peteršilj drobno sesekljamo in stresemo na sir. Dodamo skuto, jajce, sveže mlet/strt poper in peteršilj. Premešamo.
■ Dimljeno gavdo in mocarelo naribamo v ločeni skledici.
■ SESTAVLJANJE JEDI (gl.
foto strip). Dno ognjevarnega pekača (pribl. 22x32 cm) prekrijemo s tanko plastjo paradižnikove omake. Po njej položimo 1/4 rezine presnih/pečenih bučk eno ob drugo. Prelijemo jih z 1/3 paradižnikove omake. Po njej razdelimo 1/3 skutne mešanice, po kateri potresemo po 1/3 mocarele in gavde. Postopek ponavljamo, da porabimo sestavine; 4 plasti bučk in 3 plasti drugih sestavin. Na vrhu so bučke (lahko jih položimo prekrivno in poševno) in tanka plast sira.
■ Pekač položimo v ogreto pečico za pribl. 30 minut. Pri surovih bučkah čas pečenja podaljšamo za pribl. 10 minut. Da se bučke spečejo, sir pa stopi.
Serviranje
Bučkina lazanja s štirimi siri, brez testenin ali
zloženka z bučkami in štirimi siri je zelenjavna, brezmesna in brezglutenska samostojna jed.
Nadomestek
■ Parmezan lahko nadomestimo s pekorinom, s sirom
fiore sardo s Sardinije ali z
grana padano, dokaj dober nadomestek pa je tudi zbrinc.
■ Gavdo lahko nadomestimo s čedarjem ali z drugim topljivim sirom.
Nasveti
Peteršilj pred nakupom poduhamo, da ugotovimo, koliko arome vsebuje. V peteršiljevi korenini je kar 3- do 4-krat več eteričnega olja kot v lističih.
Pojasnila
■ Skuta iz sladkega mleka (tudi albuminska, planšarska, sirarska ali sladka skuta) je pustega okusa in je primerna pretežno za kuhanje. Pri Italijanih je znana kot rikota (
ricotta).
■ Mocarela (
mozzarella) je priljubljen italijanski mehki sir iz vlečenega testa (
pasta filata), z zaščitenim poreklom (od 1998). Ročno ali strojno jo proizvajajo iz kravjega, najkakovostnejšo pa iz bivoljega mleka. Kraljica mocarel je burata (
burrata).
■ Gavda je odličen, svetovno znan nizozemski sir iz kravjega mleka s 30-40 % maščobe. Manjši hlebčki tehtajo pribl. 450 g.
■
Worcesterska omaka (worcestershire sauce) je mešanica kisa, melase, sladkorja, šalotke, česna, tamarinde, klinčkov ter sardelnega in mesnega izvlečka. Gl.
zanimivosti.
Različice
Ideje
gl.
mocarela (številne
ideje);
paradižnikova omaka (številne
ideje)
Opombe
■ Jed je bolj zloženka (musaka) kot lazanja. A v naslovu puščamo izvirno ime.
■ Če pripravljamo lazanjo z bučkami namesto testenin, dobimo v jedi nekaj vode. Izognemo se ji s pečenjem narezanih bučk. Pri čemer dobimo še dodatni okus. Pri presnih bučkah je prednost tekstura bučk. Če dovolimo, da ostanejo
na ugriz, al dente.
■ Sir spodbuja veselje, navdušenje in optimizem. V času zorenja sira se iz beljakovin tvorijo amini, npr. tiramin, triptamin, feniletilamin. Ti spodbujajo dobro razpoloženje in preprečujejo otožnost, melanholijo in depresijo.
■ Porcija jedi vsebuje 330 kalorij.
Zanimivosti
■ Mocarelo so v okolici Neaplja izdelovali že v 12. st., tedaj so jo imenovali
mozza. V drugi polovici 19. st. se je sir iz južne Italije razširil po vsej Italiji.
■ Lord Marcus Sandysu, angleški guverner Bengalije, je po vrnitvi v Anglijo naročil pripravo omake po indijskem receptu. Lekarnarja John Wheeley Lea in William Henry Perrins sta pripravila prvo različico omake, ki pa je bila premočna. Nekaj let kasneje so kemiki omako dodelali in leta 1938 potrošnikom ponudili prve stekleničke
worcesterske omake, Lea & Perrins Worcestershire sauce. Gl. tudi
pojasnila.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
bučkina lazanja s štirimi siri, brez testenin ali
zloženka z bučkami in štirimi siri (izvirno: »no pasta« three cheese zucchini lasagna)
Todd Porter & Diane Cu, z bloga
TODD+DIANE
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Todda Porterja & Diane Cu

Todd Porter & Diane C