Priprava
■ BUČKINA KREMNA JUHA. Kokošjo juho pristavimo, zavremo in pustimo na toplem. Bučke očistimo in neolupljene zrežemo na kocke. Čebulo in česen olupimo in drobno sesekljamo.
■ V loncu pristavimo olje, nakockane bučke in sesekljana čebulo in česen. Zelenjavo med mešanjem prepražimo, da čebula postekleni. Prepraženo zelenjavo zalijemo z vročo kokošjo juho, zavremo in pokrito počasi kuhljamo 15 minut.
■ Juho odstavimo, nalijemo v posodo električnega mešalnika in gladko zmiksamo. Prelijemo jo nazaj v lonec, pristavimo in prilijemo sladko smetano in šeri. Dodamo sol, sveže mlet beli poper in nastrgan muškatni orešček, zavremo in odstavimo.
Serviranje
Bučkina kremna juha ali
kremna juha iz bučk je preprosta juha. Obogatena s smetano in odišavljena s šerijem. K juhi lahko ponudimo
opečene kruhove kocke ali drug jušni vložek po okusu, potresemo pa jo lahko tudi s (sesekljanimi) bučnimi semeni ali s pinjolami
.
Nadomestek
■ Čisto kokošjo juho lahko nadomestimo s perutninsko osnovo,
piščančjo osnovo,
čisto perutninsko juho ali s
čisto piščančjo juho, za brezmesno različico pa z
zelenjavno osnovo ali z
zelenjavko.
■ Šeri najbolje nadomestimo (po vrsti): s suhim vermutom, s suhim belim vinom, s piščančjo osnovo z limono, s suho marsalo ali s suho madeiro. Z enim od nadomestkov bučkina kremna juha ne bo manj okusna. Okus pa se spremeni za odtenek.
■ gl.
izboljšanje
Bučkina kremna juha, pred miksanjem
Izboljšanje
Improvizirajmo.
Bučke najbolje* kombiniramo z (abecedno): baziliko*, cimetom, čebulo*, česnom*, drobtinami, gobami, jajčevci, kajenskim poprom, kisom, klinčki, koprom, koriandrom, lešniki, limonami, lososom, majaronom*, maslom*, meto, olivnim oljem, orehi, origanom, paradižniki*, pehtranom,
pestom, peteršiljem*, pinjolami, rožmarinom, sardelnimi fileti, siri (grojer, feta, parmezan*, rikota), timijanom, smetano ali/in z žajbljem. Z vsako novo kombinacijo dobi bučkina kremna juha bolj ali manj drugačen okus.
Nasveti
Solzam med rezanje/sekljanjem čebule se izognemo tako, da čebulo pred tem za 30 minut položimo v hladilnik ali v hladno vodo. Če se nam oči zasolzijo, jih speremo s hladno vodo in nadaljujemo z delom. Pomaga tudi, če si nosnici zamašimo z vato.
Bučkina kremna juha
Pojasnila
■ Buča (
Curcubita) je rod bučevk, ki obsega na desetine vrst in sort. Najbolj popularni sta jedilna buča (Curcubita pepo var. ovifera) in poletna oranžna muškatna buča (
Curcubita moschata). V kuhinji pogosteje uporabljamo okusnejše mlade plodove, bučke. Na Primorskem znane kot cukete (
zucchette) ali cukini (
zucchini). Izbiramo sijoče in nepoškodovane plodove, katerih teža je sorazmerna velikosti. Pretrda lupina je znak prezrelega sadeža z vlaknastim mesom. Najbolj okusne so drobne bučke, dolge 10-15 cm. Ko presežejo 20 cm, se v njih že razvijejo moteča semena
■ Šeri (
sherry) je pravzaprav angleška oznaka za španska alkoholizirana desertna vina
jerez. Pridelanega iz grozdja
palomino. Šerije ločujemo na
oloroso in
fino. Najfinejša oblika slednjega je
amontillado (staremu vinu prilijejo mladega).
Različice
Opombe
Pri nas česen v grobem ločujemo na zimskega (širokolistni) in poletnega (ozkolistni).
Opozorila
Čebula je varovalno živilo. Obenem pa je tudi najpogostejši povzročitelj zgage. Lahko napenja in povzroča vetrove.
Zanimivosti
Botanično in kulinarično razvrščanje sadja se včasih razhajata. Melone so sorodnice kumar in buč, v kulinariki pa jih uvrščamo k sadju. Po drugi strani botaniki jajčevce, bučke in paradižnik uvrščajo med sadje, v kuhinji pa so zelenjava.
Viri
■ doponjen recept
bučkina kremna juha (izvirno:
kremna juha iz bučk),
Večer
■ številni različni viri