Priprava
■ Zeleno olupimo in tanko narežemo. Čebulo narežemo na karseda drobne kockice. Česen natremo.
■ Kvinojo dobro operemo. Pristavimo jo v manjšem loncu skupaj z 2,5 dl vode. Posolimo, zavremo pri srednji temperaturi, pokrijemo in počasi kuhljamo pribl. 20 minut. Brez mešanja (!). Kuhano pustimo počivati 5 minut.
■ Zelenjavno osnovo zavremo in pustimo na toplem.
■ V loncu pristavimo olje. Na segretega stresemo čebulo, zeleno in česen. Pražimo jih 5 minut. Med pogostim mešanjem.
V lupini bučk je največ antioksidantov, tudi zato bučk praviloma ne lupimo. Priporočljiv je nakup ekološko pridelanih plodov.
■ Bučki narežemo na kockice. Stresemo jih na prepraženo zelenjavo. Nadaljujemo s praženjem, da se bučke zmehčajo. Kdor želi, lahko nekaj kockic prihrani kot dodatek zmiksani juhi.
■ Špinačo očistimo in oprhamo s hladno vodo. Stresemo jo na prepraženo zelenjavo. Prilijemo vino, zavremo in kuhamo, da vino izhlapi. Prilijemo polovico vroče zelenjavne osnove in smetano. Zavremo in kuhljamo 10 minut.
Špinačo lahko nadomestimo z blitvo, z mladimi koprivami ali z mladimi listi rdeče pese.
■ POSIP. Drobnjak drobno narežemo ali pa ga nadosmetimo z drobno nakockano čebulo. Koper grobo sesekljamo.
■ Koper, meto in baziliko drobno sesekljamo tik pred koncem kuhljanja. Stresemo jih v lonec, premešamo in odstavimo. Juho gladko zmiksamo s paličnim mešalnikom. Kdor ima rad bolj gladko juho, zmiksano pretlači skozi gosto cedilo.
■ Juho znova pristavimo. Prilijemo še toliko vroče zelenjavne osnove, da dobimo želeno gostoto. Juho okisamo z limonovim sokom in začinimo s sveže mletim/strtim poprom. Po okusu dodamo še sol ali/in kakšno zelišče.
Serviranje
Bučkina krema juha s kvinojo in kislo smetano se postreže v širših skledah ali jušnih krožnikih. Lahko pa tudi v kozarcih. Na juho razdelimo kvinojo in bučkine kockice. Če smo jih prihranili. Dodamo kislo smetano, brizg oljčnega olja in potresemo z drobnjakom in s koprom. Izvrsten posip so blago opečene pinjole.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Pri nakupu bučk izbiramo sijoče in nepoškodovane plodove, katerih teža je sorazmerna velikosti. Pretrda lupina je znak prezrelega sadeža z vlaknastim mesom. Najbolj okusne so drobne bučke, dolge 10-15 cm. Ko presežejo dolžino 20 cm, se v njih že razvijejo moteča semena.
Kvinoja vsebuje več beljakovin (16 %) in manj ogljikovih hidratov kot katerokoli žito. Vsebuje skoraj idealno razmerje 8 esencialnih aminokislin in kar 3,9-krat več kalcija, 2-krat več fosforja in pol več železa kot pšenica.
■ Kvinoja (tudi perujski riž, čilski riž;
Chenopodium quinoa) so drobna semena istoimenskega (super)žita. Zrna meljejo v moko ali pa jih uporabljamo kot riž, od katerega pa se bistveno razlikuje.
■ Suho vino je izraz za tista (peneča) vina, ki vsebujejo do 9 g nepovretega sladkorja na 1 l vina (če koncentracija skupne kisline ni večja od 2 g/1 l). Pri polsuhem velja, da vsebuje do 18 g nepovretega sladkorja ob istem pogoju.
■ Meta (
Mentha) je skupno ime kakih 600 sort rastlin, od katerih kot zelišče uporabljamo okrog 30 sort. Po videzu in aromi se opazno razlikujejo. Poznamo tudi mete z različnimi priokusi: ananasovo, čokoladno, limonovo, sivkino ipd.
Opozorila
Bučke vsebujejo veliko oksalatov. Zato niso živilo za ljudi, ki imajo težave z ledvicami ali z žolčnikom.
Viri
■ preveden in preveden in dopolnjen recept
bučkina krema juha s kvinojo in kislo smetano ali
kremna juha iz cuket in druge zelenjave (izvirno:
zucchini soup)
Luise Vindahl & David Frenkiel, z bloga
green kitchen stories.
■ številni različni viri
spletne povezave
spletni nakup kuharic
Luise Vindahl & Davida Frenkiela
Luise Vindahl & David Frenkiel z otrokoma