Predpriprava
(čas priprave ne vključuje časa predpriprave) Skuhamo beli fižol ali uporabimo kuhanega iz pločevinke. Pripravimo
paradižnikove omake (številne
različice), če je nimamo med ozimnico. Gl. tudi
ideje.
Priprava
■ Drobne bučke podolžno razpolovimo, polovice pa narežemo na debelejše koščke. V posodi segrejemo olje, na katerem bučke pražimo 2 minuti. Med pogostim mešanjem.
■ Bučke zalijemo s paradižnikovo omako, dodamo odcejen beli fižol, zavremo in kuhamo kakih 5 minut. Da se fižol segreje. Ohrovt in baziliko narežemo na rezance. Oboje stresemo v posodo in kuhamo 2 minuti med mešanjem. Jed posolimo, tik pred koncem pa jo začinimo še s sveže mletim/strtim poprom.
Serviranje
Bučkin ragu z belim fižolom in paradižnikovo omako lahko ponudimo kot samostojno jed ali kot prikuha k mesnim jedem (z žara).
Shranjevanje
Bučkin ragu z belim fižolom in paradižnikovo omako lahko zamrznemo. V nepredušno zaprti posodi ga lahko v hladilniku hranimo do 3 dni.
Nadomestek
Bučke lahko nadomestimo s kako drugo zelenjavo, prilagodimo samo čas kuhanja. Odličen ragu pripravimo z jajčevci, paprikami, z bučami ipd.
Izboljšanje
Improvizirajmo. Bučke najbolje* začinjamo/odišavljamo z (abecedno): baziliko*, cimetom, česnom*, kajenskim poprom, klinčki, koprom, koriandrom, majaronom*, meto, origanom, pehtranom,
pestom, peteršiljem*, rožmarinom, timijanom ali/in žajbljem.
Nasveti
■ Pri nakupu bučk izbiramo sijoče in nepoškodovane plodove, katerih teža naj bo sorazmerna velikosti. Pretrda lupina je znak prezrelega sadeža z vlaknastim mesom. Najbolj okusne so drobne bučke, dolge 10-15 cm.
■ Temnejši ohrovt ima značilnejši in izrazitejši okus. Izbiramo čvrste in zaprte glave.
Triki
Če posodo najprej ogrejemo, potem pa vanj stresemo/nalijemo maščobo, se zelenjava med praženjem ne prijema za dno lonca.
Pojasnila
Buča (
Curcubita) je rod bučevk, ki obsega na desetine vrst in sort. Najbolj popularni sta jedilna buča (
Curcubita pepo var. ovifera) in poletna oranžna muškatna buča (
Curcubita moschata). V kuhinji uporabljamo okusnejše mlade plodove, bučke, ki so na Primorskem znane kot cukete (
zucchette) ali cukini (
zucchini).
Različice
gl.
zelenjavni ragu po provansalsko (
ratatouille) ipd.
Ideje
■ gl. beli fižol (številne
ideje); bučka (številne
ideje)
■ Najbolj preprosto paradižnikovo omako pripravimo s češnjevci, ki jih skupaj z malo ekstra deviškega olivnega olja, soli, belega popra in bazilike gladko zmiksamo s paličnim mešalnikom. Ali pa kakovostne paradižnike iz pločevinke (npr.
San Marzano) zmiksamo v multipraktiku ali v mešalniku (blender). Izjemno aromatična in okusna, hkrati pa nadvse preprosta za pripravo je
paradižnikova omaka iz pečice.
Opombe
Nobena zelenjava ne vsebuje toliko beljakovin kot beli fižol. Zato je še posebno zanimiv za tiste, ki želijo zmanjšati ali omejiti porabo mesa.
Opozorila
Fižol pri večini ljudi povzroča prebavne pline oziroma vetrove. Še posebej, če ni dobro kuhan.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
bučkin ragu z belim fižolom in paradižnikovo omako (izvirno: stewed zucchini in fresh tomato sauce with white beans) chefinje
Sher Castellano, z bloga
with food + love
■ številni različni viri