Priprava
■ BUČKIN KOLAČ Z MLADO ČEBULO,
SCARPACCIA. Mlade zelene bučke (do 10 cm) očistimo in naribamo na tanka kolesca. Narezane stresemo v cedilo. Posoljene pustimo 20 minut, da spustijo vodo.
■ Mladi čebuli očistimo in zrežemo na tanka kolesca. Česen drobno sesekljamo. Parmezan drobno naribamo.
■ Pečico segrejemo na 220 stopinj.
V Toskani poznajo tudi sladko različico. Bučke so zaradi nevtralnega okusa hvaležna zelenjava za pripravo na vse načine.
■ Odcejene bučke posušimo s papirnatimi brisačami. Če imajo cvetove, jih narežemo.
■ Mleko razredčimo z 0,5 dl hladne vode. Moko in jajca stepemo. Prilijemo razredčeno mleko in premešamo. Dodamo bučke (s cvetovi), mlado čebulo, parmezan, sol, sveže mleti poper in česen. Nežno premešamo.
■ Veliko ognjevarno ponev namažemo z oljem. Vanjo nalijemo pripravljeno mešanico. Ki ne sme segati nad 1 cm visoko. Ponev preložimo v segreto pečico. Kolač pečemo pribl. 20 minut. Da se po vrhu rjavkasto obarva, ob robu nekoliko intenzivneje.
Bučkin kolač z mlado čebulo
Bučke vsebujejo skoraj 94 % vode, zato so lahko prebavljive. Med pripravo pa vpijejo vso maščobo.
■ POSIP. Parmezan nastrgamo na lističe.
Serviranje
Bučkin kolač z mlado čebulo in parmezanom, scarpaccia ali
bučkin kolač po toskansko potresemo s parmezanovimi lističi. In ponudimo.
Sorodni recepti
Bučkin kolač z mlado čebulo
Kuharski leksikon
■
Buča (Curcubita) je rod bučevk, ki obsega na desetine vrst in sort. Najbolj popularni sta
jedilna buča (
Curcubita pepo var. ovifera) in poletna oranžna
muškatna buča (
Curcubita moschata). V kuhinji pogosteje uporabljamo okusnejše mlade plodove, bučke, ki so na Primorskem znane kot cukete (
zucchette) ali cukini (
zucchini). Izbiramo sijoče in nepoškodovane plodove, katerih teža je sorazmerna velikosti. Pretrda lupina je znak prezrelega sadeža z vlaknastim mesom. Najbolj okusne so drobne bučke, dolge 10-15 cm. Ko presežejo 20 cm, se v njih že razvijejo moteča semena.
■ Improvizirajmo.
Bučke najbolje* začinjamo z (abecedno): baziliko*, cimetom, česnom*, kajenskim poprom, klinčki, koprom, koriandrom, majaronom*, meto, origanom, pehtranom,
pestom, peteršiljem*, rožmarinom, timijanom ali/in z žajbljem.
Parmezan lahko nadomestimo s pekorinom ali s sirom fiore sardo s Sardinije. Dokaj dober nadomestek je zbrinc. Nadomestek je tudi domači veganski parmezan.
■
Mehka (gladka) moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Pri ostri moki je razmerje ravno nasprotno, zato je primernejša za pripravo kruha in testenin. Razlika med mehko (navadno, gladko) oz. ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov. Razlika je v velikosti delcev moke.
Bučkin kolač z mlado čebulo
■
Parmezan (parmigiano) je svetovno znan italijanski trdi sir iz kravjega mleka. Hlebec, za katerega porabijo pribl. 550 l mleka, tehta pribl. 40 kg. Ima črno do temno rjavo skorjo. Sir, ki zori 2-3 leta, ima prijeten, komaj opazno pikanten okus. Spominja na orehe.
Opozorila
Bučke vsebujejo veliko
oksalatov, zato niso živilo za ljudi, ki imajo težave z ledvicami ali z žolčnikom.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
bučkin kolač z mlado čebulo in parmezanom, scarpaccia ali
bučkin kolač po toskansko (izvirno:
Tuscan scarpaccia; scarpaccia Toscana; toskanska scarpaccia)
Dajana, z bloga
BAKER'S CORNER (angl., it., hrv.)
■ številni različni viri