Preprosta, očem všečna vegetarijanska (pred)jed s korenčkom, peteršiljevo korenino in zeleno
Predpriprava
■ V posodi pristavimo vodo za
blanširanje paradižnika in bučk; vodo posolimo.
■ Korenček, peteršiljevo korenino in zeleno očistimo ter narežemo na manjše koščke.
■ Čebulo olupimo in drobno
sesekljamo.Priprava
■ Paradižnik 10 sekund blanširamo v soljenem kropu, potem pa ga vzamemo iz kropa, v katerega za 5 minut položimo bučke. Paradižnik olupimo, razkosamo na četrtine, razsemenimo in zrežemo na manjše koščke.
■ V posodi segrejemo 5 žlic olja, na katerem
posteklenimo sesekljano čebulo.
■ Šampinjone očistimo, pokapljamo z limoninim sokom in narežemo na lističe. Stresemo jih na prepraženo čebulo ter dodamo narezano zelenjavo in riž. Na hitro
prepražimo, potem pa zalijemo z 2 decilitroma zavrelice (od blanširanja zelenjave). Pokrito počasi
dušimo 20 minut; po potrebi po malem prilivamo zavrelico.
■
Pečico segrejemo na 200 °C.
■ Blanširane bučke odcedimo, ohladimo pod tekočo hladno vodo, po širini razpolovimo in izdolbemo. Izdolbeno meso narežemo na koščke, ki jih primešamo rižu in zelenjavi.
■ Dušeno mešanico riža in zelenjave odstavimo in ohladimo.
■ Jajca
razžvrkljamo in dodamo ohlajenemu
nadevu. Začinimo s soljo in poprovo mešanico ter premešamo.
■
Ognjevarno posodo namažemo s preostalim oljem.
■ Izdolbene bučke pokončno položimo v namaščeno posodo. Nadenemo jih malo čez rob, potem pa posodo z bučkami za 15 minut potisnemo v segreto pečico.
Serviranje
Bučke z nadevom iz riža, zelenjave in šampinjonov so nasitna, a lahko prebavljiva topla predjed; gl.
opombe. K jedi lahko ponudimo skodelico
kislega mleka ali
jogurta ali kozarec svežega
sauvignona.
Nadomestek
gl.
izboljšanje
Izboljšanje
■ Čebulo, če je le mogoče, nadomeščamo s
šalotko.■ Vodo za zalivanje nadomestimo z
zelenjavno osnovo.■ Bučke pred pečenjem potresemo s kosmi
masla in z
drobtinami.
■ gl. ideje
Nasveti
■ Zelenjava, zlasti paprika, paradižnik, čebula, krompir, repa, bučke in jajčevci, je kakor ustvarjena za nadevanje. Ne iščimo le receptov, prepustimo se trenutnemu navdihu in domišljiji.
■ Povsem sveži šampinjoni imajo trdno zaprte klobuke. Najbolj okusni so šampinjoni z nekoliko odprtim klobukom, pod katerim so lističi bledo rožnati. Beli šampinjoni s skoraj ravnim, odprtim klobukom, pod katerim so črni lističi, so stari in neprimerni za kulinarično obdelavo.
■ Riž kuhamo pri nizki temperaturi, da zrna nabrekajo počasi.Triki
Šampinjone najpreprosteje očistimo tako, da jih obrišemo s papirnato kuhinjsko brisačo.
Pojasnila
■ Pri korenčku se dragoceni A vitamin sprosti komaj tedaj, ko se veže z maščobo. V konkretnem primeru med praženjem korenčka na olivnem olju.
■ Jajca po teži delimo na naslednje kategorije: SU - nad 70 gramov, S - 65 do 70 gramov, A - 60 do 65 gramov, B - 55 do 60 gramov in tako dalje vse do F, ki tehtajo manj kot 40 gramov.
■ Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je grobo strta poprova mešanica (fr. mignonette) idealna kombinacija obeh.
Različice
gl. nadevane bučke
Ideje
■ Improvizirajmo. Bučke se lepo ujamejo tudi s česnom, peteršiljem, timijanom, koprom, poprovo meto in s kajenskim poprom.
■ gl. nadevana zelenjava
Opombe
Nadevano zelenjavo lahko skoraj vedno ponudimo kot predjed ali prilogo, neredko pa je nadevana zelenjava tudi samostojna jed.
Opozorila
■ Zeleno uvrščamo med varovalna živila (gl. zdravilni učinki), vendar hkrati pospešuje odvajanje vode. Zato je ne priporočajo bolnikom z akutnim vnetjem ledvic in nosečnicam.
■ Čebula je varovalno živilo (gl. zdravilni učinki), vendar pa je hkrati najpogostejši povzročitelj zgage, lahko napenja in povzroča vetrove.
■ Jajce je eno najpopolneje sestavljenih in vitaminsko najbogatejših živil. Žal pa je v rumenjaku tudi škodljivi holesterol, ne priporočajo pa jih niti ljudem z obolelim žolčem.
■ Poper sodi med ostre začimbe, ki niso primerne za otroke in ljudi z občutljivimi ali bolnimi prebavili.
Zdravilni učinki
(domnevni)
■ Bučke, čebulo (gl. opozorila), peteršilj, korenček (gl. pojasnila), limone, (ekstra deviško) olivno olje, peteršilj, paradižnik, (neglaziran) riž in zeleno (gl. opozorila) uvrščamo med varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna.
■ Temno zelena zelenjava vsebuje več klorofila. Osrednji atom v molekuli klorofila je magnezij, ki je najpomembnejši obrambni element v našem telesu.
■ Zeleno prištevamo med afrodiziake.
Zanimivosti
■ V starem Rimu so poznali rek Apio indiget (lat.; potrebuje zeleno). Kot frazo so ga uporabljali za tistega, ki naj bi kmalu umrl.
■ Znanih je več kot 8.000 vrst riža. Slovenci ga letno pojemo le približno 4 kilograme na osebo ali nekaj več kot dekagram dnevno. V azijskih državah ga pojedo na prebivalca 100 do skoraj 200 kilogramov letno. (2002)
■ gl. okvirček
Viri
■ dopolnjen recept bučke z nadevom iz riža, zelenjave in šampinjonov iz knjige Titova kuharica, Drulović, Anja, Fraktura, Zaprešić 2005
■ različni viri
■ fotografija Serdar, Hrvoje
Spletne povezave
spletno naročilo knjige Titova kuharica ali spletno naročilo knjige Titova kuharica (oboje v hrvaščini)