Priprava
■ Pripravimo
paradižnikovo omako (številne
različice), če je nimamo med ozimnico. Kuhano razredčimo z vodo.
■ Bučke po širini razrežemo na 3–4 kose, odvisno od velikosti. Notranjost pazljivo izdolbemo in pazimo, da ne poškodujemo lupine.
■ PODLAGA. Globljo ognjevarno posodo namažemo z oljem. Pečico ogrejemo na 250 stopinj. Paradižnik, čebulo in česen ločeno drobno sesekljamo, sesekljane pa stresemo v pekač. Sesekljamo tudi peteršilj in koper, ki ju stresemo v posodo. Posolimo in premešamo, posodo pa položimo v ogreto pečico za 10 minut. Da se sestavine segrejejo.
■ MESNI NADEV Z RIŽEM. Riž oprhamo s hladno vodo in odcedimo. Meso zmeljemo, če ni že mleto. Paradižnik olupimo in drobno sesekljamo. Čebulo, česen in peteršilj drobno sesekljamo. Sestavine za nadev v večji skledi dobro premešamo s prsti.
■ Izdolbene bučke nadevamo.
■ Vročo posodo vzamemo iz pečice, temperaturo pa znižamo na 210–225 stopinj. Nadevane bučke zložimo v posodo. Prelijemo jih z mešanico paradižnikove omake in vode; tekočina naj sega do polovice višine bučk. Posodo čim tesneje pokrijemo s kosom alu folije, ki jo mestoma prebodemo z zobotrebcem; gl.
pojasnila. Zaradi uhajanja pare. Posodo položimo v ogreto pečico za pribl. 90 minut. Bučke so kuhane, ko testno zlahka razpolovimo z vilicami.
Serviranje
Bučke z mesnim nadevom z rižem – dolma so samozadostne. Odlično pa se ujamejo s kislo smetano. Bolj lačnim lahko poleg ponudiš kakšen dober, hrustljav kruh,
pire krompir (številne
različice) ali
polento.
Nadomestek
Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je
poprova mešanica (fr.
mignonette) idealna kombinacija obeh.
Izboljšanje
■ Vsako mleto/sesekljano mesno mešanico izboljšamo z nekaj kapljicami limoninega soka.
■ gl.
ideje
Nasveti
Pri nakupu bučk izbiramo sijoče in nepoškodovane plodove, katerih teža je sorazmerna velikosti. Pretrda lupina je znak prezrelega sadeža z vlaknastim mesom. Ko presežejo dolžino 20 cm, se v njih že razvijejo moteča semena.
Pojasnila
■ Junčevina ali junetina je meso mladega, 12-24 mesecev starega goveda, ki tehta 380-450 kg. Meso je svetlo rdeče do rdeče, maščoba pa je kremne barve. Govedino in junetino delimo v štiri kakovostne razrede. V I. kategorijo uvrščamo mehkejše dele stegna in hrbta s kostmi ali brez njih.
■ Mestoma prebodena folija, ki je nekakšen pokrov, omogoča, da se jed v pečici istočasno kuha in peče. Majhne luknjice omogočajo da izpareva višek (so)pare, toplota pa ostaja v posodi. Ta tehnika terja polovico daljši čas priprave. Če se nam mudi, jedi ne pokrijemo s folijo. Pazimo le, da dolivamo tekočino, če prehitro hlapi.
Različice
Ideje
■ bučka (številne
ideje); mleto meso (številne
ideje)
■ Improvizirajmo. Bučke najbolje* kombiniramo z (abecedno): čebulo*, drobtinami, gobami, jajčevci, kisom, lešniki, limonami, lososom, maslom*, olivnim oljem, orehi, paradižniki*, pinjolami, sardelnimi fileti, siri (grojer, feta, parmezan*, rikota) in s smetano.
Opombe
■ Riža ni potrebno kuhati, saj se skuha med kuhanjem/pečenjem jedi.
■ Pri
nadevanih paprikah številni jedci pojedo samo nadev. Pri bučkah pa se zelenjava in nadev neločljivo povežeta v slastno jed.
Opozorila
Ko pripravljamo paradižnikovo omako, katero koli, smo pozorni predvsem na eno: prevladovati mora okus sočnega, zrelega paradižnika. Z morebitnimi dodatki okus paradižnika samo poudarjamo.
Zanimivosti
Dolma (tur.
dolmasi) je skupno ime za nadevano zelenjavo, kakor se pripravlja v Sredozemlju, v osredni Aziji, v Indiji in na Srednjem Vzhodu. Za nadevanje so najbolj primerni (abecedno): bučke, čebula, jajčevci, listnata zelenjava (ohrovt, /kislo/ zelje; tudi trtni listi), paprike in paradižniki. Zelenjavo nadevamo z mesom, ponavadi v kombinaciji z rižem, z zelenjavo, z gobami ipd.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
bučke z mesnim nadevom z rižem – dolma (izvirno: stuffed zucchini; punjene /filovane/ tikvice),
Aida Ibišević, z bloga
Balkan Lunch Box (angl., srb.)
■ številni različni viri