Predpriprava
■ V večjem
loncu pristavimo vodo za
blanširanje bučk.
■ Pripravimo
žar, zakurimo in primerno segrejemo
oglje; gl
nasveti. ■ Bučke očistimo, a ne olupimo.
■ Cele bučke položimo v krop, v katerem jih blanširamo 6 minut.
Priprava
■ Blanširane bučke poberemo iz kropa, odcedimo in ohladimo.
■
Drobnjakov sir. Drobnjak drobno narežemo. Česen olupimo in stremo. V skledo nadrobimo feto. Dodamo žlico olivnega olja, strt česen, 2 žlici narezanega drobnjaka in sveže mlet črni poper. Dobro premešamo.
■ Z vsake ohlajene bučke podolžno odrežemo približno 5 milimetrov debelo rezino. Nato vsako bučko s pomočjo žličke nekoliko izdolbemo, pri čemer pazimo, da ostane ob robovih vsaj centimeter mesa. Bučke
nadenemo s pripravljeno sirovo mešanico, premažemo jih z malo olja in položimo na žar.
Pečemo jih približno 10 minut, da se svetlo rjavo obarvajo.
■ Limono operemo, obrišemo in podolžno narežemo na 6 režnjev.
Serviranje
Pečene bučke pokapljamo s preostalim olivnim oljem. Potresemo jih s sveže mletim črnim poprom in postrežemo s po režnjem limone.
Bučke s sirovim nadevom na žaru ponudimo kot malico, toplo predjed ali lažji samostojen obrok (s solato).
Nadomestek
■ Zapisan
sirov nadev lahko nadomestimo s kakšnim drugim ali pa zapisanemu dodamo kakšno sestavino po svojem okusu.
■ Presenetljiv rezultat dobimo, če olivno olje nadomestimo z
ekstra deviškim bučnim oljem.
■ Limono nadomestimo z limeto.
Izboljšanje
■ Improvizirajmo. Bučke se lepo ujamejo tudi z belim poprom, kajenskim poprom, koprom, peteršiljem, poprovo meto in s timijanom.
■ Kakovostnejše (ekstra deviško) olivno olje, okusnejša jed; gl. opombe.
Nasveti
■ Za pečenje na žaru je najprimernejše oglje, ki je segreto do te mere, da dobi sivkasto prevleko. Živil nikakor ne pečemo nad plamenom, če pa se plameni že pojavijo, jih na hitro pogasimo s kakšnim koščkom rahlo navlaženega oglja. Številni viri za gašenje svetujejo blag curek piva.
■ gl. opozorila
Triki
Drobnjak na domači zeliščni gredici lepše uspeva, če ga pogosteje režemo.
Pojasnila
■ Feta je beli grški sir, narejen iz ovčjega, lahko tudi iz mešanice ovčjega in kozjega mleka. Za sir sta značilna rahlo kiselkast okus in nezgrešljiva aroma.
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje, ki je bilo hladno stisnjeno (do 27 °C) in vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin.
Različice
gl. nadevane bučke
Ideje
gl. nadevana zelenjava
Opombe
V referenčnem svetovnem vodniku L’extravergine 2007 (Guida al migliori oli del mondo di qualita accertata), ki ga največje avtoritete za olivno olje imenujejo kar biblija olivnega olja, med 600 najboljših olivnih olj na svetu prvič najdemo tudi štiri slovenske oljkarje s svojimi proizvodi.
Opozorila
■ Drobnjaka ne sekljamo, ker tako poškodujemo nežne cevaste lističe. Vedno ga režemo s škarjami ali z zelo ostrim nožem.
■ gl. okvirček
Zdravilni učinki
(domnevni)
■ Česen, drobnjak, bučke, limone in (ekstra deviško) olivno olje uvrščamo med varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna.
■ Temno zelena zelenjava vsebuje več klorofila. Osrednji atom v molekuli klorofila je magnezij, ki je najpomembnejši obrambni element v našem telesu.
Zanimivosti
■ Pri nas vse pogosteje pripravljamo tudi bučkine cvetove, v Afriki, Aziji in Italiji pa poleg cvetov pripravljajo tudi bučkine liste.
■ Prve zapise o feti so odkrili na glinenih tablicah v Mikenah in Pilosu, feto pa najdemo tudi v Homerjevi Odiseji.
■ Novost pri pečenju na žaru je solna plošča Tomaža Kavčiča z Zemona. Njena prednost je, da živilu oziroma jedi prizanese s termičnim šokom, ki ga doživi na običajnem kovinskem žaru. Na ta način tudi delikatne, drobne sardele ohranijo avtentičen, božanski okus.
Viri
■ dopolnjen recept bučke s sirovim nadevom na žaru iz knjige Grill It, Murdoch Books, Millers Point 2005
■ številni različni viri
Spletne povezave
Murdoch Books in spletno naročilo knjige Grill It