■ Pretlačen paradižnik pripravimo tako, da povsem zrel paradižnik blanširamo, olupimo, razkosamo na četrtine, razsemenimo in gladko pretlačimo s pasirko ali s paličnim mešalnikom. ■ Bučke očistimo in zrežemo na kolesca. ■ Čebulo olupimo in drobno sesekljamo. ■ Česen olupimo in drobno sesekljamo.
Priprava
■ Pečico segrejemo na 190 °C. ■ Manjšo ognjevarno posodo namažemo z oljem. Vanjo razdelimo polovico bučk, ki jih potresemo s polovico sesekljane čebule in prelijemo s polovico pretlačenega paradižnika. Potresemo s soljo, sveže mletim črnim poprom, s polovico sesekljanega česna in s polovico timijana. ■ Na pretlačen paradižnik razdelimo preostale bučke, te pa prelijemo z drugo polovico pretlačenega paradižnika. Potresemo s soljo, sveže mletim črnim poprom in s preostalim česnom oziroma timijanom. ■ Posodo pokrijemo z alu folijo, potem pa jo za 40 do 45 minut postavimo v segreto pečico.
Serviranje
Bučke s pretlačenim paradižnikom ali bučke in paradižnik v pečici neposredno iz pečice ponudimo kot toplo predjed ali prilogo.
Nadomestek
■ Paradižnik izven sezone nadomestimo s češnjevci ali s pelati iz pločevinke. ■ gl. izboljšanje
Izboljšanje
■ Pretlačenemu paradižniku (gl. tudi nasveti) primešamo 1 do 2 žlici drobno sesekljanega (na soncu) posušenega paradižnika iz olivnega olja. ■ Pretlačen paradižnik nadomestimo z enako količino gostljate paradižnikove omake. ■ Čebulo nadomestimo s šalotko.
Nasveti
Povsem zrel paradižnik, ki vsebuje tudi več antioksidantov, ima boljši okus, ta pa se prenaša tudi na jedi, ki ga vsebujejo.
■ Zrelega paradižnika praviloma ne hranimo v hladilniku. Mraz uničuje njegov značilni okus. ■ Posušeni timijan je do trikrat aromatičnejši od svežega.
Zdravilni učinki
(domnevni) ■ Bučke, čebulo, česen, (ekstra deviško) olivno olje, paradižnik in večino zelišč uvrščamo med varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna. ■ Paradižnik vsebuje pomembna antioksidanta beta karoten in likopen, veliko kalija, železa in fosforja, pa le 17 kalorij na 100 gramov.
Viri
številni različni viri
” Paradižnik izven sezone nadomestimo s češnjevci ali s pelati iz pločevinke. “
” Zrelega paradižnika praviloma ne hranimo v hladilniku. Mraz uničuje njegov značilni okus. “