Priprava
■ Zelenjavo očistimo; mlade jajčevce pustimo neolupljene, česen olupimo. Bučke, jajčevce in čebulo narežemo na pribl. 6 mm debela kolesca ali/in koščke. Narezano zelenjavo in olupljen česen zavremo s kisom, sladkorjem in soljo. Od trenutka, ko zavre, jo kuhamo še 3 minute.
■ Zelenjavo odcedimo in jo razprostremo po papirnatih brisačah. Da se odcedi in ohladi.
■ Kozarčke za vlaganje s pokrovčki temeljito operemo in jih za 10 minut položimo v pečico, ogreto na 80-100 stopinj.
■ Ohlajeno zelenjavo nadenemo v kozarčka; med plasti zelenjave potresemo natrt rdeči poper (gl.
nadomestek), lahko tudi origano ali rožmarin. Zelenjavo prelijemo z izbranim oljčnim oljem. Po notranjosti podrezamo z ročajem žlice, da odstranimo zračne mehurčke. Kozarčka dobro zapremo in ju položimo v hladilnik.
Bučke in jajčevci v oljčnem olju so najbolj okusni po 7 dneh.
Serviranje
Bučke in jajčevci v oljčnem olju se priležejo kot dodatek različnim solatam, sendvičem, obloženim kruhkom, picam in številnim drugim jedem. Kot prilogo jih ponudimo k narezkom in k mesovju z žara.
Nadomestek
Rdeči poper lahko nadomestimo z janeževimi semeni. Ali pa pripravimo polovico shranka z rdečim poprom, drugo polovico pa z janeževimi semeni.
Izboljšanje
Kakovostnejše olivno olje, okusnejša jed.
Nasveti
■ Pri nakupu bučk izbiramo sijoče in nepoškodovane plodove, katerih teža naj bo je sorazmerna velikosti. Pretrda lupina je znak prezrelega sadeža z vlaknastim mesom. Najbolj okusne so drobne bučke, dolge 10-15 cm. Ko presežejo dolžino 20 cm, se v njih že razvijejo moteča semena.
■ Ko kupujemo jajčevce, izbiramo čvrste, enakomerno obarvane plodove z gladko, bleščečo kožo, brez madežev. Plod se pod pritiskom prsta ne sme vdati, pecelj pa naj bo zelen in žilav. Mladi, zdravi plodovi ne vsebujejo grenčin. Gl. tudi
opozorila.
■ Ko kupujemo česen, izbiramo velike, čvrste glavice s suho, celo lupino. Drobni česnovi stroki so najpogosteje ostrejšega okusa.
Pojasnila
■ Buča (
Curcubita) je rod bučevk, ki obsega na desetine vrst in sort. Najbolj popularni sta jedilna buča (
Curcubita pepo var. ovifera) in poletna oranžna muškatna buča (
Curcubita moschata). V kuhinji uporabljamo okusnejše mlade plodove, bučke, ki so na Primorskem znane kot cukete (
zucchette) ali cukini (
zucchini).
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje iz kakovostnih, optimalno zrelih oliv, hladno stisnjenih (do 27 °C) čimprej po obiranju. Takšno olje vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Ekstra deviško olivno olje mora imeti predpisane organoleptične lastnosti.
■ Rdeči poper za razliko od belega, črnega in zelenega, ni plod poprovca, ampak drevesa, ki je doma v Braziliji, imenujejo pa ga tudi brazilski poper. Rdeči poper nima ustreznega nadomestka.
Različice
Ideje
gl. bučka (številne
ideje); jajčevec (številne
ideje)
Opombe
V lupini bučk je največ antioksidantov, tudi zato bučk praviloma ne lupimo. Priporočljiv je nakup ekološko pridelanih plodov.
Opozorila
Čim debelejši je jajčevec, tem več semen in grenčin ima, pa še težje je prebavljiv. Gl. tudi
nasveti.
Zanimivosti
Bučke vsebujejo več kalija kot banane.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
bučke in jajčevci v oljčnem olju (izvirno: summer vegetables in oil)
Jacky Hackett, z bloga
Jax House
■ številni različni viri