Priprava
■ BUČKE IN BELI FIŽOL V SOLATI CEZAR. Izbrani kruh narežemo na kockice, pribl. 2,5 cm. Bilo naj bi jih za 1 liter.
■ V veliki (litoželezni) ponvi segrejemo polovico oljčnega olja. Pri srednje visoki temperaturi. Dodamo kruhove kocke, ki jih takoj potresemo s soljo in sveže mletim poprom. Pražimo jih kakih 5 minut med občasnim mešanje. Da se zlato rjavo in hrustljavo opečejo po vseh straneh. Opečene preložimo na krožnik ali v skledico.
■ Beli fižol iz pločevinke odcedimo in speremo z vodo. Še enkrat ga dobro odcedimo.
Surovih jajc ne ponudimo starejšim, nosečnicam, dojenčkom in ljudem z oslabljenim imunskim sistemom. Nadomestek sta pretlačena, trdo kuhana rumenjaka.
■ MAJONEZNI SOLATNI PRELIV. Naribamo za žličko limonove lupinice. Česnova stroka drobno naribamo.
■ V srednje veliki skledi na stepemo z metlico na hitro: rumenjaka, limonov sok, naribano limonovo lupinico,
dijonsko gorčico in nariban česen. Med nenehnim stepanjem primešamo preostalo oljčno olje. Začnemo po kapljicah, nadaljujemo pa v tankem curku. Mešanica je gotova, ko dosežemo teksturo med polnomastno smetano in majonezo.
Preliv izdatno začinimo s soljo in sveže mletim poprom. Ker je v solati veliko kruha, bučk in fižola.
■ Parmezan drobno naribamo. Sardelne filete odcedimo in sesekljamo. Sesekljane posolimo in stremo v pasto s plosko stranjo noža. Postrgamo jih na rumenjakovo mešanico. Dodamo parmezan in 1/4–1/2 žličke soli. Zmešamo z metlico.
■ BUČKE očistimo, očiščene pa podolžno nastrgamo na tanke rezine.
■ Kruhove kocke stresemo v veliko skledo. Dodamo nastrgane bučke in beli fižol. Prelijemo s solatnim prelivom in nežno (!) premešamo.
Serviranje
Solato razdelimo na krožnike. Potresemo jo z baziliko. K jedi ponudimo izbrano oljčno olje, parmezan in ribežen, limonove krhlje in naribano limonovo lupinico. Da si vsak postreže po okusu.
Bučke in beli fižol v solati Cezar ali
Cezarjeva solata s presnimi bučkami in belim fižolom je res preprosta, a okusna in nasitna samostojna jed.
Sorodni recepti
Cezarjeva solata
Kuharski leksikon
■
Buča (Curcubita) je rod bučevk, ki obsega na desetine vrst in sort. Najbolj popularni sta
jedilna buča (
C. pepo var. ovifera) in poletna oranžna
muškatna buča (
C. moschata). V kuhinji pogosteje uporabljamo okusnejše mlade plodove, bučke. Na Primorskem znane kot cukete (
zucchette) ali cukini (
zucchini). Izbiramo sijoče in nepoškodovane plodove, katerih teža je sorazmerna velikosti. Pretrda lupina je znak prezrelega sadeža z vlaknastim mesom. Najbolj okusne so drobne bučke, dolge 10-15 cm. Ko presežejo 20 cm, se v njih že razvijejo moteča semena.
Ko nam ostanejo beljaki (številne ideje). Lahko jih zamrznemo v jogurtovih lončkih.
■
Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje iz kakovostnih, optimalno zrelih oliv, hladno stisnjenih (do 27 °C) čimprej po obiranju. Takšno olje vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Ekstra deviško olivno olje mora imeti predpisane organoleptične lastnosti. Pri sorti
leccino, ki nima veliko biofenolov, je kakovost olja pri stiskanju lahko odlična. Čez pol leta pa lahko ostane brez okusa. Nasprotno je lahko olje iz sorte
belica, z veliko biofenolov, tako grenko, da je lahko moteče. Razen za poznavalce, ki grenkost častijo.
■
Parmezan (parmigiano) je svetovno znan italijanski trdi sir iz kravjega mleka. Hlebec, za katerega porabijo pribl. 550 l mleka, tehta pribl. 40 kg. Ima črno do temno rjavo skorjo. Sir, ki zori 2-3 leta, ima prijeten, komaj opazno pikanten okus. Spominja na orehe. Parmezan lahko nadomestimo s pekorinom ali s sirom
fiore sardo s Sardinije. Dokaj dober nadomestek je zbrinc. Pri nekoliko starejših naštetih sirih, zlasti pri pekorinu, jed postane za odtenek pikantnejša. Nadomestek je tudi
domači veganski parmezan.
■
Dijonska gorčica je ena najbolj znanih francoskih gorčic. S kontroliranim poreklom in zaščitenim imenom. Je zrnata in izrazitega, bolj pekočega okusa od klasične rumene gorčice. Ki ni ustrezen nadomestek.
Cezarjeva solata
Opozorila
■ (Olivno) olje je 100-odstotna maščoba in vsebuje skoraj 120 kalorij na žlico. S tem je najbolj kalorična hrana na planetu. Uporabljamo ga kot začimbo.
■ Pri presnih jedeh uporabljamo samo povsem sveža jajca. Sicer obstaja nevarnost za zastrupitev s smrtno nevarno salmonelo.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
bučke in beli fižol v solati Cezar ali
Cezarjeva solata s presnimi bučkami in belim fižolom (izvirno:
zucchini and white bean Caesar)
Rebecca Firkser, s portala
epicurious
■ številni različni viri
Spletne povezave
naročilo spletne ali tiskane izdaje
epicourious