Predpriprava
■ V posodi pristavimo vodo za
blanširanje zelenjave; vodo posolimo.
■ Brokoli narežemo na manjše cvetke.
■ Bučki očistimo, potem pa neolupljeni narežemo na kolesca.
■ Špinačo očistimo, operemo in odcedimo.
■ V skodelici razmešamo vermut in ingver v prahu.
Priprava
■ Zelenjavo ločeno, eno za drugo, po 2 do 3 minute blanširamo v soljeni vodi. Blanširano sproti pobiramo iz vode in dobro odcedimo.
■ Česen olupimo in zrežemo na tanke lističe.
■ Čili razsemenimo in zrežemo na tanka kolesca.
■ V suhi
ponvi pristavimo pinjole, ki jih zelo počasi zlato rumeno
prepražimo.
■ Vok pristavimo in dobro segrejemo.
■ V vroč vok nalijemo olivno olje, potem pa takoj dodamo narezane bučke. Med potresanjem voka jih pražimo le toliko, da se rahlo obarvajo in nekoliko zmehčajo.
■ Bučke posolimo. Dodamo narezana česen in čili, potem pa vse skupaj pražimo še 2 minuti.
■ V vok stresemo odcejena brokoli in špinačo ter prepražene pinjole. Prilijemo stopljen ingver in sojino omako (gl. opombe), potem pa vse skupaj med občasnim potresanjem voka pražimo še 2 do 3 minute.
Serviranje
Brokoli, bučke in špinača v voku so zelo okusna in nadvse zdrava topla predjed ali priloga.
Nadomestek
■ Špinačo lahko nadomestimo ali kombiniramo z mlado blitvo, s kitajskim zeljem, koprivami ali z listi rdeče pese.
■ Vermut lahko nadomestimo z riževim vinom ali s suhim belim vinom.
■ Vok lahko nadomestimo z (litoželezno) ponvijo.
Izboljšanje
Kakovostnejše (ekstra deviško) olivno olje, okusnejša jed.
Nasveti
Voki se razlikujejo po velikosti, kljub temu pa jedi v voku vedno pripravljamo v manjših količinah. Gl. tudi pojasnila.
Triki
V hladilniku se nabira veliko vlage, ki škodi sadju in zelenjavi. Ta pojav nekoliko omilimo na ta način, da v hladilnik položimo nekaj lističev papirnate kuhinjske brisače, ki vpije večji del vlage. Na ta način podaljšamo trajnost sadja in zelenjave.
Pojasnila
■ Skrivnost uspele jedi iz voka je v tem, da sestavine dodajamo postopoma. Če hkrati na vročo maščobo stresemo preveliko količino živil, se ta bolj dušijo kot pražijo; pravimo, da švicajo. Če pripravljamo jed za 4 osebe, jo pripravimo v 2 etapah. A tudi v tem primeru živila v vok dodajamo postopoma, od najtrših proti najmehkejšim.
■ Pinjole so plodovi različnih vrst bora (lat. Pinus species). V kulinariki jih uvrščamo med oreške, s katerimi pripravljamo številne specialitete, zlasti iz italijanske oziroma sredozemske in orientalske kuhinje.
■ Vermut je aromatizirano zeliščno vino, ki so ga v firmi Carpano v Torinu začeli proizvajati leta 1786.
■ Pekoče paprike, za katere najpogosteje uporabljamo sinonim čili, imajo zelo različne stopnje ostrine. Najbolj pekoče so habanero, scotch bonnet in tezpur. Feferoni, ki jih poznamo pri nas, sodijo med najbolj blage.
■ gl. okvirček
Različice
gl. zelenjava v voku
Ideje
gl. vok
Opombe
■ Bučke vsebujejo skoraj 94 % vode, zato so lahko prebavljive. Kljub temu pa je potrebno vedeti, da med termično obdelavo absorbirajo vso maščobo.
■ Svetlo sojino omako uporabljamo tedaj, kadar želimo jed začiniti, nočemo pa ji bistveno spremeniti barve.
Opozorila
■ V lupini in tik pod njo se v zelenjavi naberejo številni strupeni pesticidi. V celoti jih ne moremo odpraviti, pomagajo pa lupljenje ter temeljito pranje in krtačenje. Oprano neolupljeno zelenjavo nazadnje še temeljito zbrišemo s kuhinjsko krpo. Zapisano je dober razlog, da (vsaj za otroke) kupujemo ekološko pridelano zelenjavo. Gl. spletne povezave.
■ Špinača vsebuje kar nekaj neželenih sestavin, v prvi vrsti oksalno in sečno kislino. Zato špinačo uvrščamo med varovalna živila (gl. zdravilni učinki) pogojno, saj pospešuje nastajanje ledvičnih kamnov. Največ teh sestavin je v listnih rebrih in pecljih starejše špinače, ki jih prav zaradi tega pred pripravo odstranimo.
■ Oluščene oreške kupujemo za sproti, ker hitro postanejo žarki.
■ Pri nakupu sojinih omak pozor! Številne industrijsko pridelane vsebujejo škodljive aditive. Raje sezimo po sicer dražjih omakah shoyu in tamari, ki so pripravljene z naravno fermentacijo sojinih zrn, soli in studenčnice. Gl. tudi okvirček.
■ Med rokovanjem ali po sekljanju čilija s prsti nikar ne segajmo v oči ali na ustnice oziroma v ustno votlino. Roke si nemudoma temeljito operemo pod tekočo vodo. Sicer si bomo iz čilija s prsti na občutljivejše dele telesa zanesli ostro pekoče alkaloide.
Zdravilni učinki
(domnevni)
■ Brokoli, bučke (gl. opombe), česen, čili, (ekstra deviško) olivno olje, pinjole in špinačo (gl. opozorila) uvrščamo med varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna. Za brokoli, ki vsebuje skoraj dvakrat več vitamina C kot pomaranče, pogosto pravijo, da je močnejši od raka.
■ Temno zelena zelenjava vsebuje več klorofila. Osrednji atom v molekuli klorofila je magnezij, ki je najpomembnejši obrambni element v našem telesu.
■ Kuhanje v voku je zdravo zaradi majhne porabe maščob, pa tudi zaradi hitre priprave pri visokih temperaturah, med katero se v živilih izgubi malo vitaminov.
Zanimivosti
■ Botanično in kulinarično razvrščanje sadja se včasih razhajata. Melone so sorodnice kumar in buč, v kulinariki pa jih uvrščamo k sadju. Po drugi strani botaniki jajčevce, bučke in paradižnik uvrščajo med sadje, v kuhinji pa so zelenjava.
■ Za špinačo je desetletja veljalo, da vsebuje veliko količino železa. Kasneje se je izkazalo, da je šlo pri izračunu za napačno postavljeno decimalno vejico.
■ gl. okvirček
Viri
številni različni viri
spletne povezave
Zveza združenj ekoloških kmetov Slovenije