Priprava
■ Pločevinko odpremo, pelate pa sesekljamo kar v njej. Čebulo razpolovimo in narežemo na tanke lističe.
■ Rožmarin, timijan, peteršilj in žajbelj osmukamo, potem pa jih sesekljamo skupaj s česnom.
■ V širši posodi segrejemo olje, na katerem posteklenimo narezano čebulo. Prilijemo sesekljane pelate in dodamo sesekljana zelišča ter lovorov list. Zavremo in počasi kuhljamo, da pelati razpadejo, omaka pa se zgosti. Po potrebi po malem prilivamo vodo.
■ Ribe (gl.
nasveti) očistimo, večje narežemo. Položimo jih v omako, prilijemo vino, potem pa vse skupaj počasi kuhljamo kakih 20 minut. Vsebino mešamo zgolj s potresanjem posode. Jed pred koncem kuhanja začinimo s soljo in s sveže mletim poprom.
Serviranje
Brodet z zelišči ponudimo s kakšnim dobrim, hrustljavim belim kruhom. Pa z
bevando, seveda.
Nadomestek
Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je
poprova mešanica (fr. mignonette) idealna kombinacija obeh.
Izboljšanje
Pelati so priljubljeni jajčasti paradižniki, pogosto pa so tudi sinonim za konzervirane olupljene paradižnike. Najbolj okusni so italijanski
San Marzzano, odlični pa so tudi (abecedno):
Bianco DiNapoli, Martino, Perini, Piccadilly in
Roma.
Nasveti
■ V brodetu se najbolje obnesejo najcenejše bele in plave ribe: sardela, skuša, lokarda, palamida, oslič ipd.
■ Morske ribe vedno čistimo v soljeni vodi. V posodo položimo ribe, ki jih potresemo z grobo morsko soljo. Prilijemo malo vode, s katero pa rib nikakor ne prekrijemo. Na ta način dobijo ribe prvoten lesk, pa tudi očistimo, oluskamo in operemo jih precej lažje.
■ Čebulo vedno režemo ali sekljamo tik pred uporabo, saj v stiku z zrakom hitro oksidira.
■ Krompir za brodet narežemo tanko, skoraj na lističe. Uporabimo lahko tudi vso korenasto zelenjavo. Pomembno je, da jo drobno narežemo; tršo še bolj drobno.
Triki
■ Brodeta ni brez vrhunskega olivnega olja, brez čebule in brez česna. Poseben (pri)okus dosežemo z nekaj kapljicami kisa ali limoninega soka.
■ Brodet dobi razkošnejši okus, če ga pripravimo z različnimi vrstami čebule. Šalotka ne sme manjkati, odlične pa so tudi kombinacije z belim delom pora.
Pojasnila
■ Suho vino je izraz za tista (peneča) vina, ki vsebujejo do 9 g nepovretega sladkorja na 1 l vina (če koncentracija skupne kisline ni večja od 2 g/1 l).
■ Rožmarin je priljubljeno sredozemsko zelišče nekoliko grenkega, trpkega in aromatičnega okusa, ki spominja na smolo, ter izrazitega in zelo prijetnega vonja. Kompleksnost arome rožmarina je posledica vsebnosti kar 1,5-2,5 % eteričnega olja.
■ Timijan je skupno ime za številno družino zelišč, ki se med seboj pogosto razlikujejo po videzu in sestavinah. Udomačen sinonim za timijan je
materina dušica, v kuhinji pa najpogosteje uporabljamo najbolj aromatični
vrtni timijan (Thymus vulgaris).
Različice
Ideje
gl. čebula (številne
ideje); morske ribe (številne
ideje);
pelati (številne
ideje); zelišča (številne
ideje)
Opombe
■ Lovorov list je eno redkih zelišč, ki je posušeno boljše kot sveže.
■ Žajbelj je odlično zelišče za vse težje prebavljive jedi: mastne ribe, pečenke, klobase, drobovino, mesne paštete, enolončnice z bučami, jedi s stročnicami, paradižnikove omake, polento, jajčevce, krompir in sire.
Opozorila
Kadar pripravljamo zeliščno mešanico ali
zeliščni šopek, posebej pazimo, da aroma enega zelišča ne prevlada. Pri doziranju, npr. upoštevajmo, da je vonj žajblja bistveno močnejši od peteršiljevega, in podobno. Osnovno pravilo pa je: Raje premalo, kot preveč.
Zanimivosti
Brodet je v italijanščini
brodetto, kar je pomanjševalnica za juho. Torej juhica.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
brodet z zelišči (izvirno: brudet) s portala
Dobra hrana (hrv.), fotografija
Mario Kučera
■ številni različni viri