■ V posodi pristavimo vodo za blanširanje paradižnika. ■ Lignje očistimo, oprhamo pod tekočo vodo in dobro posušimo. ■ Čebulo olupimo in zrežemo na tanke lističe. ■ Česen olupimo in drobno sesekljamo. ■ Peteršilj osmukamo in drobno sesekljamo. ■ Paradižnike blanširamo 20 sekund, potem pa jih odcedimo, olupimo, razkosamo na četrtine, razsemenimo in drobno sesekljamo.
Priprava
■ V posodi segrejemo olivno olje, na katerega stresemo narezano čebulo ter sesekljana česen in peteršilj. Med mešanjem vse skupaj prepražimo, da čebula postekleni. ■ Origano osmukamo in drobno sesekljamo. ■ Na čebulo stresemo posušene lignje, sesekljan paradižnik, rožmarin in origano. Pokrito počasi dušimo nekaj minut, nato pa vse skupaj zalijemo z belim vinom. ■ Zmehčanim lignjem primešamo kuhan fižol, vse skupaj kuhljamo še pet, šest minut. Gl. izboljšanje.
Serviranje
Brodet z lignji in fižolom ponudimo s polento ali s kuhanim krompirjem.
Nadomestek
Izven sezone so češnjevci edini kakovostni sveži paradižniki.
Izboljšanje
■ Povsem zrel paradižnik, ki vsebuje tudi več antioksidantov, ima boljši okus, ta pa se prenaša tudi na jedi, ki ga vsebujejo. ■ Kakovostnejše (ekstra deviško) olivno olje, okusnejša jed. ■ Redkejšo jed lahko nazadnje zgostimo z nekaj žlicami kuhanega riža.
Nasveti
■ Pri čiščenju lignjev previdno izvlečemo vrečko s tekočino, ki ji pravimo črnilo. Če jo uporabimo kot barvilo, jo shranimo, sicer pa zavržemo. ■ Čebulo, česen in zelišča vedno režemo ali sekljamo tik pred uporabo.
Pojasnila
■ Lignji so najokusnejši glavonožci; jadranske uvrščamo v isto kategorijo kot prvovrstne bele ribe. Še posebej okusni so pozimi. ■ Paradižnik razsemenimo zato, da zmanjšamo količino tekočine, s tem pa pospešimo njegovo termično obdelavo. Semena pa odstranjujemo tudi zaradi uravnoteženja kisline, ki jo je prav v semenih največ. ■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje, ki je bilo hladno stisnjeno (do 27 °C) in vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin.
Številna zelišča lahko skozi vse leto uspešno gojimo v cvetličnih lončkih na okenski polici.
Opozorila
■ Čebula je varovalno živilo (gl. zdravilni učinki), vendar pa je hkrati najpogostejši povzročitelj zgage, lahko napenja in povzroča vetrove. ■ Fižol pri večini jedcev povzroča vetrove. Zlasti tedaj, ko ni povsem kuhan. ■ Rožmarin prištevamo med izrazito aromatična zelišča. Zato ga uporabljamo varčno, da ne prekrije okusa osnovnih sestavin.
Zdravilni učinki
(domnevni) ■ Čebulo (gl. opozorila), česen, fižol, (ekstra deviško) olivno olje, paradižnik in večino zelišč uvrščamo med varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna. ■ Fižol vsebuje veliko vlaknin, uravnava krvni sladkor (nadvse primeren je za diabetike) ter učinkovito znižuje škodljivi holesterol. Gl. tudi opozorila. ■ gl. okvirček
Viri
■ dopolnjen recept brodet z lignji in fižolom ■ številni različni viri
” Čebulo, česen in zelišča vedno režemo ali sekljamo tik pred uporabo. “