Priprava
■ Giricam odrežemo glave, ki jih ločimo od trupa skupaj s prebavili. Očiščene posušimo a papirnatimi brisačami. Paradižnike in čebuli zrežemo na kolesca, grozdje osmukamo, česen pa drobno sesekljamo.
■ Polovico olja nalijemo v globljo in širšo posodo (keramična, ognjevarna). Po dni razdelimo očiščene ribice, po njih pa po vrsti še paradižnike, grozdje, čebulo in česen. Vse skupaj začinimo s soljo in s sveže mletim poprom. Po sestavinah nalijemo preostalo olje, nazadnje pa še mešanico vina, 0,5 dl hladne vode in kisa. Sestavine morajo biti prekrite s tekočino.
■ Posodo pristavimo, pokrite sestavine pa počasi kuhljamo kakih 40 minut. Če je brodet kiselkast, dodamo ščep ali dva sladkorja.
Serviranje
Brodet iz giric in grozdja se prileže s
koruzno polento, pa tudi s kakšnim dobrim, hrustljavim kruhom.
Nadomestek
■ Kadar svež paradižnik nadomeščamo s paradižnikom iz pločevinke, sezimo po odličnem
San Marzanu, ki ima malo semen, pa veliko sočnega, aromatičnega in rdečega mesa.
■ Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je
poprova mešanica (fr. mignonette) idealna kombinacija obeh.
Izboljšanje
Brodeta ni brez vrhunskega olivnega olja, brez čebule in brez česna. Poseben (pri)okus dosežemo z nekaj kapljicami kisa ali limoninega soka. Najbolj okusnega menda pripravimo z deževnico.
Pojasnila
■ Girica (Atherina hepsetus) je plava morska riba podolgovatega trupa. Poznamo tri vrste giric, ki v povprečju dosežejo do 10, največ pa do 20 cm. Girica ima belo in čvrsto meso, cenjeno med poznavalci. Gl. tudi
opozorila.
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje iz kakovostnih, optimalno zrelih oliv, hladno stisnjenih (do 27 °C) čimprej po obiranju. Takšno olje vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Ekstra deviško olivno olje mora imeti predpisane organoleptične lastnosti.
■ Suho vino je izraz za tista (peneča) vina, ki vsebujejo do 9 g nepovretega sladkorja na 1 l vina (če koncentracija skupne kisline ni večja od 2 g/1 l).
Različice
gl.
brodet (številne
različice) ipd.
Ideje
gl. girica (številne
ideje); paradižnik (številne
ideje)
Opombe
Najpomembnejše jadranske plave ribe so (abecedno): girica, gof, iglica, inčun, lokarda, palamida, papalina, sardela, skuša, sled, trup in tun.
Opozorila
■ Girice imajo poseben vonj, ki nekaterim ni všeč. Nekoliko moteče so tudi drobne koščice. Gl tudi
pojasnila.
■ Hladno stisnjeno olivno olje ni sinonim za ekstra deviško olivno olje. Hladno lahko stisnejo tudi manj kakovostne olive, ki so eden od pogojev za ekstra deviško olje.
Zanimivosti
Brodet je v italijanščini
brodetto, kar je pomanjševalnica za juho. Torej
juhica.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
brodet iz giric in grozdja (izvirno: brujet od girica i grožđa)
Karmele Karlović, z bloga
kuhaOna (hrv.)
■ številni različni viri