Predpriprava
Maslo ogrejemo na sobno temperaturo. Iz hladilnika ga vzamemo vsaj 30 minut pred uporabo. Gl. tudi
triki.
Priprava
■ Manjši, globlji pekač namažemo z maslom; tokrat je bilo testo pečeno v tortnem modelu (28 cm). Pečico ogrejemo na 150 stopinj.
■ Biskvit. Kokosovo moko, pecilni prašek in sol stresemo v skledo in premešamo. Jajca, med in vanilijev izvleček stepamo v drugi skledi, da dobimo penasto zmes. Tedaj dodamo zmehčano maslo in stepamo, da dobimo kompaktno zmes. Vanjo postopoma in izmenoma vmešamo moko in jogurt. Dobimo testo, ki gostejše od običajnega biskvitnega testa. Nadenemo ga v pekač in ga poravnamo po vrhu. Pekač položimo v ogreto pečico za 10 minut.
■ Temperaturo v pečici povišamo na 170 stopinj, testo pa pečemo še 20 minut. Pečenega ohladimo.
■ Čokoladna pomaka. Čokolado nadrobimo v manjšo kozico. Dodamo na kockice zrezano maslo ter prilijemo mandljevo mleko in med. Počasi segrevamo, da se čokolada stopi in dobimo enobarvno tekočino. Kozico odstavimo, čokoladno pomako pa ohladimo.
■ Ohlajeno testo narežemo na kocke. Kocko pomočimo v čokoladno pomako, potem pa jo povaljamo v kokosovi moki. Podobno pripravimo vse skuštrančke.
Serviranje
Brezglutenski skuštrančki so stara, preverjena klasika za popoldansko druženje on skodelici kave ali čaja. Če niso pošli že dopoldan.
Nadomestek
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabši in povsem neustrezen nadomestek. Košček masla za pekač lahko nadomestimo s kokosovim oljem.
■ gl.
domače mandljevo mleko
Izboljšanje
■ Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
■ Čokoladne sladice so še okusnejše z nekaj kapljicami čokoladnega likerja. V testu ali/in v kremi. Če je tudi za otroke, raje ne.
Nasveti
Rok uporabe jajc je po veljavni zakonodaji 28 dni od dneva, ko jih kokoši znesejo. To praviloma pomeni, da so jajca z rokom trajanja 14 dni, kokoši znesle pred 14 dnevi. Zato segajmo po jajcih z daljšim rokom trajanja.
Triki
■ Če nimamo časa za počasno mehčanje masla pri sobni temperaturi, hladno maslo grobo naribamo. Ali pa ga položimo v mikrovalovko za 20 sekund.
■ Kokosova moka dobi izrazitejši okus, če jo v suhi ponvi blago prepražimo.
Pojasnila
■ Pri kisanju se sestava mleka precej spremeni. Beljakovine se delno razkrojijo in postanejo lažje prebavljive, iz sladkorja pa se razvije osvežilna mlečna kislina, ki ureja prebavo in pospešuje delovanje trebušne slinavke.
■ Jajca po velikosti oziroma masi delimo na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M.
■ Kokosovo moko proizvajajo iz zmletega mesa kokosovih orehov. Posušeno meso kokosovega oreha, imenovano kopra, rafinirajo, potem pa iz njega proizvajajo kokosovo maslo, kokosovo mast, kokosove kosmiče in kokosovo moko. Vsebuje dvakrat več vlaknin kot pšenična moka in je brez glutena.
Različice
Ideje
■ gl.
čokolada (številne
ideje);
jogurt (številne
ideje); kokosova moka (številne
ideje); maslo (številne
ideje)
■ Improvizirajmo. Čokolado najbolje odišavljamo z (abecedno): cimetom, karamelom, kavo, meto ali/in z vaniljo.
Zanimivosti
■ Navadnim jogurtom ni dovoljeno dodajati konzervansov, kljub temu pa imajo dolg rok trajanja, saj vsebujejo mlečno kislino, ki je naravni konzervans.
■ Čokolada ima zapleten okus, sestavljen iz 250 različnih posameznih okusov. Nasprotno ima vanilja najbolj preprost in povsem samostojen okus.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
brezglutenski skuštrančki (izvirno:
bezglutenski čupavci)
Edita Šimić, z bloga
kuživancija (hrv.)
■ številni različni viri