Priprava
■ Tortni model (22 cm) tanko namažemo z maslom in ga obložimo s peki papirjem; gl.
foto strip. Pečico ogrejemo na 160 stopinj.
■ Hladno maslo narežemo na kocke v kozico. Dodamo kakav in počasi segrevamo, da se maslo stopi. Občasno premešamo, da dobimo gladko mešanico.
■ Jajca in sladkor stepamo, da dobimo gosto, bledo kremo. Nežno primešamo masleno kakavovo mešanico in mandljevo moko. Testo nalijemo v model, tega pa položimo v ogreto pečico za 35–40 minut.
■ Pečen
brezglutenski masleni kolač s kakavom ohladimo v modelu.
Serviranje
Brezglutenski masleni kolač s kakavom potresemo s kakavom, narežemo in ponudimo. Lahko s po kepico sladoleda ali/in s stepeno smetano.
Nadomestek
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabši in povsem neustrezen nadomestek. Margarina ni živilo.
■ Mandljevo moko lahko nadomestimo z lešnikovo.
Izboljšanje
Improvizirajmo. Čokolado najbolje* začinjamo z (abecedno): cimetom*, ingverjem, meto* ali/in z vanilijo*.
Pojasnila
■ Presni kakav ima neprimerljivo boljši okus. Proizvajajo ga iz celih kakavovih zrn, ki jim odvzamejo maščobe, da ostane le čokoladni prah. Postopek izvajajo s hladnim stiskanjem, kjer temperatura ne preseže 48 stopinj. Mnenja o tem, če je to še presni kakav, so deljena.
■ Razlika med belim in rjavim sladkorjem je zanemarljivo majhna. Dejstvo je, da je sladkor sestavljen iz saharoze, ki jo beli sladkor vsebuje nekako 99,5 odstotka, rjavi pa 99,2 odstotka. Rjavi sladkor je le nekoliko manj prečiščen. Nekoliko bolj se razlikuje le surovi (nerafinirani) rjavi sladkor, ki je enako temne barve kot kava in se sprijema.
■ Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M.
Različice
Ideje
gl.
jajce (številne
ideje)
Opombe
■ Kakav vsebuje več antioksidantov kot česen in je najboljši vir magnezija, najpomembnejšega obrambnega elementa v telesu. Vsebuje tudi feniletilamin, ki povečuje sposobnost koncentracije in izboljšuje spomin. Deluje kot naravni antidepresiv in afrodiziak.
■ Čas in temperatura praženja kakava bistveno vplivata na razvoj okusa. Pri krajšem praženju oziroma nižjih temperaturah se razvije bolj kisel, aromatičen okus, pri bolj praženih semenih pa intenzivnejši, bolj grenak okus.
■ Jajca iz baterijske reje so najcenejša, znesejo pa jih kokoši, ki so neusmiljeno zaprte v kletke (13-18 kokoši/1 m2). Jajca trgovskih blagovnih znamk so iz te reje. Gl. tudi
opozorila.
Opozorila
■ Maslo sodi med najokusnejše in najlažje prebavljive maščobe. Žal pa 100 g masla vsebuje kar 240 mg holesterola. Zato je še dopustna dnevna količina zaužitega masla do 30 g na osebo.
■ Znanstveniki svetujejo, da zdrav posameznik ne bi smel zaužiti več kot 5 jajc tedensko. Vključno tudi jajca v jedeh, ki jih zaužijemo. Eno samo jajce vsebuje 186 mg holesterola. Posamezne raziskave količino omejujejo celo na 3 jajca tedensko. (2019) Gl. tudi
opombe.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
brezglutenski masleni kolač s kakavom (izvirno:
flourless cacao fudge cake) s portala
donna hay
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Donne Hay