Priprava
■ Dišeča jabolka. Jabolko olupimo, razkosamo ga na četrtine, nazadnje pa ga izpeškamo in zrežemo na kockice. Pristavimo jih z vodo, z javorovim sirupom in s cimetom. Ko zavrejo, jih počasi kuhljamo 20 minut. Da se zmehčajo in da povre večina tekočine.
■ Palačinke. V manjšo (mešalno) skledo presejemo moko, pecilni prašek in sol.
■ V drugi posodi mešamo kokosovo olje in agavin sirup, da dobimo gladko zmes. Prilijemo mleko ter dodamo jajca in cimet. Vanilijev strok podolžno razpolovimo, semena pa stresemo k drugim sestavinam. Vse skupaj stepamo pri najnižji hitrosti, dokler se mešanica ne začne peniti. Nazadnje postopoma primešamo presejane sestavine. Stepamo še toliko, da dobimo gladko testo, ki je bolj gosto od klasičnega žvrkljanega testa za palačinke.
■ Mandljeve lističe blago opečemo v suhi ponvi.
■ Kuhana jabolka odstavimo; primešamo jim suhe brusnice.
■ Ponev blago namažemo s kokosovim oljem in jo segrejemo. V njej spečemo 5 palačink, eno za drugo.
Serviranje
Palačinke položimo na ogret servirni krožnik ali v kakšno lepo ponev. Po njih nalijemo dišeča jabolka, skupaj z brusnicami in s preostalo tekočino. Pokapljamo jih z javorovim sirupom in z limoninim sokom. Nazadnje jih potresemo z opečenimi mandljevimi lističi.
Brezglutenske palačinke z dišečimi jabolki se hitro priljubijo vsem, ki jih poskusijo.
Nadomestek
■ Mandljevo mleko (gl. tudi
ideje) lahko nadomestimo z ovsenim.
■ Agavin sirup lahko nadomestimo z javorjevim sirupom, z
yacon sirupom ali z datljevo pasto, pri kateri zmiksane datlje razredčimo z vodo v razmerju 2:1. V različici za vsejede lahko uporabimo med.
Izboljšanje
■ Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
■ Pri nas je najpogosteje naprodaj kasija, cenejša vrsta cimeta. Če je le mogoče, kupimo kakovostnejši cejlonski ali vietnamski cimet. Najbolje skorjico z oznako 00000, ki jo (po potrebi) zmeljemo tik pred uporabo.
Pojasnila
■ Kokosovo moko proizvajajo iz zmletega mesa kokosovih orehov. Posušeno meso kokosovega oreha, imenovano kopra, rafinirajo, potem pa iz njega proizvajajo kokosovo maslo, kokosovo mast, kokosove kosmiče in kokosovo moko. Vsebuje dvakrat več vlaknin kot pšenična moka.
■ Jajca po velikosti oziroma masi delimo na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M.
■ Kokosova maščoba je enotno ime za tekoče kokosovo olje in za kokosovo maslo, to je olje, ki se pri temperaturi pod 23 °C strdi. Kokosovo olje proizvajajo iz mesa zrelih kokosovih orehov. Kupujmo
ekstra deviško kokosovo olje, ki ima bolj značilen okus po kokosu, vsebuje pa tudi več hranilnih snovi.
■ Gluten ali lepek je zmes beljakovin v zrnih nekaterih žitaric: pira, pšenice, rži, ječmena in ovsa. Glutena ne vsebujejo moke iz (abecedno): ajde, amaranta, koruze, kvinoje, soje, sončnic in tefa. Gluten testu omogoča vzhajanje, me pečenjem pa pod vplivom glutena otrdi in dobi obliko.
Različice
Ideje
gl.
domače mandljevo mleko;
jabolka (številne
ideje);
jajce (številne
ideje); kokosova moka (številne
ideje); mandljevo mleko (številne
ideje)
Opombe
Po času dozorevanja delimo najbolj uveljavljene sorte jabolk na poletne sorte (od konca julija do začetka avgusta; npr.
discovery, julyred, summered, vista bella), zgodnje jesenske sorte (npr.
elstar, gala), jesenske sorte (npr.
jonagold, mutsu, zlati delišes) in zimske sorte (npr.
braeburn, fuji, idared).
Opozorila
Na trgu je veliko ponudnikov suhih brusnic, ki pa se med seboj razlikujejo. Bodimo pozorni na izvor sadežev, način sušenja in dodane konzervanse.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
brezglutenske palačinke z dišečimi jabolki (izvirno: palačinke & kompot od jabuka)
Edite Šimić, z bloga
kuživancija (hrv.)
■ številni različni viri