Priprava
■ (za 2,4 dl koprivnega pireja potrebujemo pribl. 800 g koprivnih lističev/vršičkov) Pristavimo vodo za
blanširanje špinače. Koprive dobro operemo v veliki količini hladne vode. Pripravimo skledo z ledeno hladno vodo; najbolje, da dodamo nekaj ledenih kock.
■ Koprive stresemo v krop in jih blanširamo 1–2 minuti. Blanširane predenemo v ledeno hladno vodo s penovko. Da se ohladijo in obdržijo svojo privlačno barvo. Ohlajene odcedimo, odcejene pa blago ožamemo.
■ Ožete koprive v skledi zmiksamo s paličnim mešalnikom, da dobimo gladek pire. Dodamo jajca, tapiokin škrob in ščepec soli in stepemo v gladko testo.
■ Palačinke spečemo, kakor po navadi: na maslu ali na (ekstra deviškem) sončničnem olju.
Serviranje
Brezglutenske palačinke s koprivami ali
koprivne palačinke lahko namažemo oz. nadevamo s slanimi (pikantnimi) ali s sladkimi namazi oz. nadevi.
Nadomestek
■ Koprive lahko nadomestimo s špinačo ali z (mlado) blitvo.
■ Tapiokin škrob lahko nadomestimo z maniokovim škrobom, druga izbira pa je krompirjev škrob.
Izboljšanje
Koprive najbolje* kombiniramo z (abecedno): čebulo, česnom, limonami* (sok), oljčnim oljem*, pestom, poprom (črnim), porom, rižem (rižota), sirom* (parmezanom, skuta*) ali/in s testeninami*.
Nasveti
■ Koprive nabiramo spomladi in jeseni z rokavicami. Izbiramo vršičke mladih, svetlih rastlin. Vrh koprive primemo s prsti in ga odrežemo skupaj z nekaj vrhnjimi lističi. Mlade koprive ne pečejo; gl. tudi
triki. Koprive vsebujejo največ hranilnih snovi maja in junija, tik pred cvetenjem in med njim.
■ V sezoni kopriv si jih pripravimo za ozimnico. Oprane blanširamo, ohladimo v hladni vodi, odcedimo, blago ožamemo in zmiksamo. V vrečke jih nadenemo porcijsko in zamrznemo.
Triki
Koprive niso pekoče, če vršiček rastline z 2–3 pari lističev previdno odtrgamo in lističe po spodnji strani pogladimo proti vrhu. Postopek ponovimo nekajkrat in rastlina je primerna za takojšnje uživanje. Gl. tudi
nasveti.
Pojasnila
Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M.
Različice
Ideje
■ gl.
kopriva (številne ideje);
palačinke (številne
ideje)
■ Na hitro blanširane koprive lahko vmešamo k rižotam, (skutinim) oblogam za pite, umešanim jajcem in (smetanovim) omakam za testenine. Sicer pa jih lahko preprosto uporabljamo po vseh receptih za
špinačo.
Opombe
Kopriva je spomladi idealna za obnavljanje moči. Pospešuje odvajanje vode iz telesa, čisti sečne poti (odvaja pesek), znižuje raven holesterola, sečne kisline in krvni sladkor ter lajša revmatične težave. Pomaga pri povečani prostati in učinkovito deluje proti mozoljem.
Opozorila
■ Koprive vsebujejo tudi nitrate, ki v kombinaciji z beljakovinami v telesu spodbujajo nastanek strupenih nitrozaminov. Zato jedi s koprivami ne pogrevamo.
■ Palačinke, ki jih pečemo pri previsoki temperaturi, postanejo luknjičaste. Večja pa je tudi možnost, da jih prežgemo.
Zanimivosti
Palačinke si lastijo Avstrijci, Čehi, Francozi in Madžari.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
brezglutenske palačinke s koprivami ali
koprivne palačinke (izvirno: nettle crepes) z bloga
THE WONDER SMITH
■ številni različni viri