Priprava
■ Če se breskve težko lupijo, zavremo vodo za blanširanje. Za 10 do 20 sekund jih potopimo v krop, potem pa jih odcedimo in takoj predenemo v hladno vodo z ledom. Če blanširanje ni potrebno, jih olupimo, razpolovimo in narežemo na pribl. 1 cm široke krhlje.
■ V posodi pristavimo 2,5 dl vode, sladkor in limonov sok. Zavremo in kuhamo toliko časa, da se raztopina zbristri; vmes s površine pobiramo pene.
■ Blanširane breskve odcedimo, olupimo in zrežemo na približno centimeter široke krhlje. Stresemo jih v sladkorni sirup, v katerem jih počasi kuhljamo 20 minut, da postanejo rezine prosojne. Tudi tokrat s površine odstranjujemo pene.
■ Pečico ogrejemo na 80 stopinj. Oprane kozarce za vlaganje in pokorvčke položimo vanjo za 10 minut.
■ Vroče breskve razdelimo v vroče kozarce s penovko, a ne do vrha. Sladkorni sirup kuhamo še 5 minut. Nazadnje z njim prelijemo breskve v kozarcih. Nepredušno jih zapremo, ovijemo v odejo in ohladimo.
Nadomestek
■ Breskve in nektarine sodijo v isto skupino sadja. Nektarine so manjša, aromatičnejša in sočnejša različica z gladko kožo. V džem lahko kombiniramo oboje.
■ Limonin sok lahko nadomestimo z limetinim, ki je nekoliko bolj kisel in aromatičnejši.
Nasveti
■ Iz limone iztisnemo več soka, če ogreto na sobno temperaturo pred ožemanjem nekajkrat povaljamo po delovni površini, pri tem pa nanjo pritiskamo z dlanjo.
■ Z želirnim preizkusom ugotovimo, če je shranek zadosti kuhan. Na hladen krožniček damo žličko kuhanega shranka. Če se na hitro strdi, je shranek zadosti kuhan, sicer ga kuhamo še kratek čas.
■ Pri polnjenju kozarcev pazimo, da med vsebino ne ostanejo zračni mehurčki. Shranki ob zračnih mehurčkih, pa tudi tisti plodovi, ki gledajo iz tekočine, so še posebej izpostavljeni kvarjenju. Zato z dnom napolnjenega kozarca nekajkrat udarimo ob kuhinjsko desko ali drugo delovno površino, da mehurčki priplavajo na površje.
Triki
Vroč sadni džem v kozarcu potresemo z malo sadnega sladkorja (fruktoza), ki prepreči nastajanje plesni.
Pojasnila
Z ozimnico napolnjeni kozarci med hlajenjem proizvajajo značilno pokanje. Pok slišimo tedaj, ko med hlajenjem shrankov v kozarcu nastane vakum.
Priprava
gl.
breskova marmelada (različice);
breskov džem z vanilijo;
džem (številne različice);
džem iz belih vinogradniških breskev;
pekoči breskov džem z mangom;
sladko pekoči breskov džem ipd.
Ideje
gl. breskve (številne ideje);
ozimnica (številne ideje)
Opombe
Po našem mnenju lahko količino sladkorja občutno zmanjšamo.
Opozorila
■ V supermarketih so včasih naprodaj neokusne, moknate breskve. Takšne postanejo, če jih dlje časa zorijo ali / in hranijo pri temperaturi 8 °C.
■ Breskve, ki jih pogosto lupimo, imajo največ vitaminov prav v lupini.
■ Beli sladkor uvrščamo med najbolj nezdrava živila.
■ Shrankov v steklene kozarce nikoli ne tlačimo. V kozarcih mora biti dovolj prostora, da se plodovi v celoti prepojijo s tekočino. Z njo morajo biti tudi povsem prekriti.
■ Večina kozarcev je odporna proti vročini, kljub temu pa jih pred polnjenjem dodatno zavarujemo, tako da jih postavimo na vlažno kuhinjsko krpo.
Zdravilni učinki
(domnevni)
■ Vsi ogljikovi hidrati, vključno sladkor in škrob, so živila, ki povzročajo sproščanje in zaspanost.
■ gl. opozorila
Zanimivosti
■ Breskve so v Evropo zanesli iz Kitajske, približno 300 let pr.n.št.
■ Sladkor so v srednjem veku uvrščali med luksuzna živila. Bil je devetkrat dražji od mleka.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept breskov džem
■ številni različni viri