■ V posodi pristavimo in zavremo vodo za blanširanje breskev. ■ Mandljeve lističe v ponvi zlato rumeno prepražimo. ■ V posodi pristavimo in zavremo liter vode, sladkor in podolžno razpolovljen vanilijev strok. ko zavre s površine poberemo pene in kuhamo še 5 minut. ■ V sladkorni sirup vložimo olupljene breskve (gl. zdravilni učinki), ki jih poširamo 7 minut. ■ Poširane breskve odcedimo, posušimo, razpolovimo in izkoščičimo. Gl. različice. ■ Malinova omaka. Maline pretlačimo skozi cedilo ali s pasirko. Prilijemo jim toliko sladkornega sirupa, da dobimo tekočo omako.
Serviranje
V ohlajene kozarce za sadne kupe položimo po kepico sladoleda. Obložimo jo s po 2 polovicama breskve, prelijemo z malinovo omako in potresemo s prepraženimi mandljevimi lističi. Breskev s sladoledom in malinovo omako ali breskev Melba je sladica, znana po vsem svetu. Gl. različice.
Nadomestek
■ Čas priprave opazno skrajšamo, če uporabimo vkuhane breskve iz kozarca ali pločevinke. ■ 5 centimetrov vanilijevega stroka lahko nadomestimo z 1 žličko, 20 centimetrov pa z 1 žlico vanilijevega izvlečka (ekstrakta). ■ Malinovo omako nadomestimo z jagodovo omako.
Nasveti
Izpraskanega vanilijevega stroka nikoli ne zavržemo. Potisnemo ga v sladkor (v prahu) v steklenem kozarcu, ki dobro tesni. Na ta način dobimo kakovostnejši, zlasti aromatičnejši vanilijev sladkor.
Pojasnila
■ Breskve in nektarine sodijo v isto skupino sadja. Nektarine so manjša, aromatičnejša in sočnejša različica z gladko kožo. ■ Poširanje je kuhanje tik pod vreliščem, pri temperaturi okoli 95 °C.
Različice
■ Escoffierov originalni recept naj bi se razlikoval od zapisanega. V londonskem hotelu Savoy, kjer je sladica nastala naj bi breskev izpostavil pari (pozabljen način blanširanja?), potem pa jo je potopil v vodo z ledom. Breskev je olupil, natrl z limoninim sokom in potresel s sladkorjem, poptem pa jo je pokril in ohladil. Medtem je pripravil kremast sladoled iz sladke smetane in stržena vanilijevega stroka. V kristalni kozarec je položil kepico sladoleda, nanjo pa breskev. Nazadnje je sladico prelil z malinovo omako; gl. opombe. ■ Neznani kuhar v različici malinovo omako prelije še s čokoladno omako.
Ideje
gl. sadna kupa (različice)
Opombe
Malinovo omako je Escoffier sladici dodal naknadno.
Opozorila
■ V supermarketih so včasih naprodaj neokusne, moknate breskve. Takšne postanejo, če jih dlje časa zorijo ali / in hranijo pri temperaturi 8 °C. ■ Beli sladkor uvrščamo med najbolj nezdrava živila. ■ Jagodičevje se hitro kvari, zato sveže nabranega oziroma kupljenega (u)porabimo čimprej. V hladilniku njegova neponovljiva aroma preprosto izhlapi.
Zdravilni učinki
(domnevni) ■ Maline in mandlje uvrščamo med varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna. ■ Maline vsebujejo med vsemi živili največ zdravi(lni)h sestavin. Med drugim imajo kar desetkrat več antioksidantov kot paradižnik, ugotavljajo nizozemski znanstveniki. (2006)
Zanimivosti
■ Avtor sladice je je svetovno znani francoski kuhar Auguste Escoffier (1846-1935); posvetil jo je operni divi Nellie Melba. ■ Z breskovimi (ali mareličnimi) peškami oziroma z njihovimi jedrci pripravljajo percipan, nadomestek za marcipan. ■ Sladkor so v srednjem veku uvrščali med luksuzna živila. Bil je devetkrat dražji od mleka. ■ Vanilja ima najbolj preprost, povsem samostojen okus. Nasprotno ima čokolada najbolj zapletenega, sestavljenega iz 250 različnih posameznih okusov.
Viri
številni različni viri
” Escoffierov originalni recept naj bi se razlikoval od zapisanega. “
” Čas priprave opazno skrajšamo, če uporabimo vkuhane breskve iz kozarca ali pločevinke. “
” Vanilja ima najbolj preprost, povsem samostojen okus. “
Sorodni recepti
Hruške v rdečem vinu
Desertna klasika z aromatičnimi hruškami in sirupastim prelivom. Izbrane zrele, a čvrste hruške, najbolje ...
(5.00; 8 ocen)
Jabolčni pire
Zelo preprosta mešanica kuhanih in zmiksanih / pretlačenih jabolk z dodatkom sladkorja in limonovega soka. Jabolčni ...