■ V posodi pristavimo in zavremo vodo za kuhanje ali soparjenje koromača. ■ V pečici segrejemo zgornji žar. ■ Koromač očistimo, potem pa vsak plod podolžno narežemo na 6 rezin, ki jih 5 minut kuhamo v vodi ali v pari. ■ Brancinove fileje začinimo s soljo in sveže mletim poprom. ■ Koromač zložimo v ognjevaren pekač. ■ Na koromač položimo začinjene fileje, ki jih prelijemo z limoninim sokom in s polovico olivnega olja. Pekač za 8 minut postavimo pod zgornji žar. ■ Limono razkosamo na 6 krhljev.
Serviranje
Koromač in brancinove fileje razdelimo na segrete krožnike. Prelijemo jih s preostalim olivnim oljem in potresemo s strtim poprom. Brancinov file na koromaču je za pripravo preprosta, za uživanje pa odlična ribja jed.
Nadomestek
■ Brancina lahko enakovredno nadomestimo s katerokoli ribo iz iste kakovostne skupine, na primer z zobatcem, orado ali škarpino. ■ Limonin sok lahko nadomestimo z limetinim, ki je nekoliko bolj kisel in aromatičnejši.
■ Pri morskih ribah velja naslednje pravilo: plave ribe so najboljše, če jih pripravimo neposredno po ulovu. Bele ribe pa so okusnejše, če sveže ujete in očiščene v hladilniku pred pripravo odležijo 24 ur. ■ Ko kupujemo koromač, izbiramo manjše, povsem bele in čvrste glavice. Pri večjih glavicah pred pripravo obrežemo ali odstranimo zunanje vlaknaste dele. Gl. tudi zanimivosti. ■ Morske ribe vedno čistimo v soljeni vodi. V posodo položimo ribe, ki jih potresemo z grobo morsko soljo. Prilijemo malo vode, s katero pa rib nikakor ne prekrijemo. Na ta način dobijo ribe prvoten lesk, pa tudi očistimo, oluskamo in operemo jih precej lažje. Seveda pa je vse še preprosteje, če nam ribo očistijo in filirajo že v ribarnici.
Pojasnila
■ Brancina uvrščamo med morske roparice; okoli provansalskih obal v Franciji je znan tudi kot volk (fr. loup). V kulinariki ga prištevamo med najokusnejše prebivalce svetovnih morij. ■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje, ki je bilo hladno stisnjeno (do 27 °C) in vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin.
Različice
gl. brancin (številne različice)
Ideje
gl. bele ribe (številne različice)
Opombe
■ Brancina vse pogosteje gojijo, zlasti v Italiji, Franciji in na Hrvaškem. V dveh letih pridobi ob primerni umetni hrani 250 do 300 gramov teže, kar velja kot normativ za 1 osebo. ■ Koromač ima pri nas tudi številna druga imena, na primer finokio (po italijanskem finocchio), komarček, sladki komarček, trebušasti janež in zelenjavni komarček.
Opozorila
Pri pripravi belih morskih rib pazimo, da z dodatki ne zatremo njihovega nežnega okusa.
Zdravilni učinki
(domnevni) Limone in morske ribe uvrščamo med varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna.
Zanimivosti
Italijani ločijo med moškimi in ženskimi gomolji koromača. Prvi so čokatejši in okroglejši, ženski pa so ploščatejši in podolgovatejši. Moški so hrustljavejši in manj vlaknati, imajo pa tudi razkošnejši vonj, to pa so tiste kvalitete, ki jih posebej cenimo pri koromaču, ki ga uživamo presnega.
Viri
številni različni viri
” Brancina lahko enakovredno nadomestimo s katerokoli ribo iz iste kakovostne skupine, na primer z zobatcem, orado ali škarpino. “
” Ko kupujemo koromač, izbiramo manjše, povsem bele in čvrste glavice. “