Predpriprava
■ (za 2 pekača) TESTO. Moko presejemo s pecilnim praškom. Na presejano drobno naribamo pomarančno lupinico. Dobro premešamo.
Za brezglutensko različico uporabimo mešanico ajdove moke (za rustikalen okus), riževe moke (za teksturo) in manjšega dela koruzne moke (za krhkost).
■ V 60 g hladne vode stopimo (rjavi) sladkor in ščep soli. Med mešanjem. Z rjavim sladkorjem dobimo karamelni priokus. Med nadaljnjim mešanjem prilijemo olje. Nazadnje vmešamo odišavljeno moko in vse začimbe. Na hitro premešamo s kuhalnico ali z dlanmi. Testo oblikujemo v kroglo, ki jo nekoliko sploščimo. Ovijemo ga v prozorno folijo in položimo v hladilnik za 30 minut.
Priprava
■ 2 klasična pekača obložimo s peki papirjem. Ventilacijsko pečico segrejemo na 180 stopinj.
Če kekse prepečemo, so trdi (!).
■ Ohlajeno testo razvaljamo na blago pomokani delovni površini. Pribl. 5 mm debelo. S modelčki izrežemo priljubljene like. Če na vrhu vsakega keksa naredimo luknjico, pečene lahko uporabimo za krašenje jelke. Kekse preložimo v pekača. Pečemo jih 10 minut. Če ostane več obrezanega testa, ga na hitro (!) pregnetemo, razvaljamo in izrežemo.
■ Pečene kekse ohladimo v pekačih. Pravkar pečeni so še nekoliko mehki, s hlajenjem pa pridobijo pravšnjo teksturo. Ohlajene potresemo s sladkorjem v prahu ali pa jih okrasimo s kakšno glazuro.
Serviranje
Božični veganski keksi ali
veganski piškoti za božič niso samo praznično sladkanje. Priležejo se ob vsakem času. S skodelico čaja ali kave. Otrokom jih ponudimo s sadnim sokom ali z vodo. Pred serviranjem jih lahko potreemo s sladkorjem v prahu. Kakor na fotografijah.
Shranjevanje
Božični veganski keksi se obdržijo do 30 dni. Tesno zaprti v steklen kozarec ali v pločevinasto škatlo.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Mehka (gladka) moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Pri ostri moki je razmerje ravno nasprotno, zato je primernejša za pripravo kruha in testenin. Razlika med mehko (navadno, gladko) oz. ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov. Razlika je v velikosti delcev moke.
S ščepcem soli v testu poudarimo okuse drugih sestavin.
■ Arašidovo olje pridobivajo z mletjem in stiskanjem svežih arašidov. Olje je vsestransko uporabno. Tekoče ostane še pri 5 stopinjah, prenese pa temperature do 200 stopinj. Rafinirano je nevtralnega okusa, pri hladno stiskanem pa na jeziku zaznamo rahel okus po arašidih.
■ Pri nas je najpogosteje naprodaj kasija, cenejša vrsta cimeta. Če je le mogoče, kupimo kakovostnejši cejlonski ali vietnamski cimet. Najbolje skorjico z oznako 00000, ki jo zmeljemo tik pred uporabo.
Testu lahko primešamo 25 g presnega kakava ali 100 g čokoladnih kapljic. Slednje pred vmešanjem v testo zamrznemo.
■ Za pečenje keksov uporabljamo črne pekače, ki toploto enakomerno prevajajo na testo. Za peko v plinskih pečicah uporabljamo aluminijaste pekače.
Opozorila
Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki pomaranče in druge agrume pogosto okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230). Ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih. Če teh nimamo, pomarančo položimo v skodelico in jo prelijemo z vrelo vodo. Steriliziramo jo nekaj sekund.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
božični veganski keksi ali
veganski piškoti za božič (izvirno:
biscotti di natale vegani)
Enrica Panariello, z bloga
Chiarapassion (it.)
■ številni različni viri
Enrica Panariello