Priprava
■ BOŽIČNI KOLAČKI Z MALINOVO MARMELADO IN ČOKOLADNO GLAZURO (za 24–30) Pekač (25x20 cm) obložimo s peki papirjem. Pečico segrejemo na 180 stopinj.
Najbolje, da količine takoj vsaj podvojite. »Čas priprave ne vključuje časa hlajenja biskvita, 30–45 minut.
■ BISKVIT. Lešnike blago opečemo v suhi ponvi. Da jim začne pokati rdečkasta lupinica. Stresemo jih na čisto kuhinjsko krpo. Z njeno pomočjo jih zmanemo med dlanmi. Da lupinica odpade. Nato jih ohladimo, ohlajene pa zmeljemo.
■ Rumenjak in sladkor stepemo v bledo, gosto peno. Prilijemo olje in jogurt in na hitro stepemo. Na mešanico presejemo moko. Dodamo mlete lešnike, sodo bikarbono in začimbe. Premešamo.
■ Beljak in ščepec soli stepemo v čvrst beljakov sneg. 1/3 snega odločno vmešamo v lešnikovo zmes. Nato nežno (!) vmešamo preostalega.
■ Testo nalijemo v pekač. Pečemo ga 15–18 minut. Glede na debelino testa oz. glede na izbrani pekač. Biskvit je pečen, ko zobotrebec zabodemo v sredino in izvlečemo suhega.
Če je marmelada strjena, jo segrejemo tik pred uporabo. Kdor ne mara drobnih malinovih semen, marmelado pretlači skozi gosto cedilo.
■ Biskvit vzamemo iz pekača s pomočjo papirja pod njim. Takoj (!) ga tanko premažemo z marmelado. Biskvit razpolovimo in eno polovico previdno (!) zalepimo na drugo. Premazani del na premazani del. Kolač ohladimo na sobno temperaturo.
■ Kolač sobne temperature zavijemo v prozorno folijo. Zavitega položimo v zamrzovalnik. Da se nekoliko strdi, ni ga potrebno zamrzniti.
■ ČOKOLADNA GLAZURA. Pripravimo vodno kopel, nad katero stopimo sesekljano čokolado in maslo. Hitreje gre ob mešanju, še hitreje pa v mikrovalovki.
■ Večji pladenj obložimo s peki papirjem.
■ DEKORACIJA. Lešnike razpolovimo. Razpolovljene blago opečemo v suhi ponvi. Opečene ohladimo.
■ Strjeni kolač vzamemo iz zamrzovalnika, ko je čokolada stopljena. Narežemo ga na kockice, pribl. 3x3 cm. Prvo kockico nabodemo na zobotrebec in jo namočimo v čokolado. Po vseh straneh. Višek čokolade odcedimo, kockico pa položimo na pladenj. Na sredo blago vtisnemo polovico lešnika. Podobno pripravimo vse kockice.
■ Pladenj preložimo v hladilnik. Da se čokolada hitreje strdi. Če se nam ne mudi, ga pustimo pri sobni temperaturi.
Serviranje
Božični kolački z malinovo marmelado in čokoladno glazuro so lahko sestavina pladnja različnih minjonov. Ponudimo pa jih lahko tudi z drugim prazničnim pecivom.
Shranjevanje
Aromatične čokoladne kockice lahko hranimo v hladilniku do 7 dni. V nepredušno zaprti (pločevinasti) škatli. Med plasti položimo lističe peki papirja. Iz hladilnika jih vzamemo 15 minut pred serviranjem.
Božični minjoni
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■
Mehka (gladka) moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Pri ostri moki je razmerje ravno nasprotno, zato je primernejša za pripravo kruha in testenin. Razlika med mehko (navadno, gladko) oz. ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov. Razlika je v velikosti delcev moke.
Leska (Corylus avellana) je grmičasta rastlina, ki zraste 3-8 m visoko. Njeni plodovi so lešniki, ki jih uvrščamo med oreške. Priljubljene zaradi neponovljivega okusa.
■ Pravi
čokoholik prej ali slej odkrije vrhunske tuje čokolade. Najboljše so francoske blagovne znamke (abecedno):
Dalloyau,
Debauve & Gallais,
La Maison du Chocolat,
Valrhona in
Weiss, sledijo pa jim
Barry,
Menier in
Poulain. Enake kakovosti sta italijanski blagovni znamki
Amedei in
Domori ter belgijski
Callebaut in avstrijski
Zotter. Kakovostnejša čokolada, okusnejši božični minjoni
.
■
Sodo bikarbono lahko vedno nadomestimo s pecilnim praškom. Obratno ne gre (!). A pozor: če recept terja 1 žličko sode, jo nadomestimo s 3 žličkami pecilnega.
■ Pri nas je najpogosteje
naprodaj kasija, cenejši cimet. Če je le mogoče, kupimo kakovostnejšega cejlonskega ali vietnamskega. Najbolje skorjico z oznako 00000, ki jo zmeljemo tik pred uporabo. Cimet v prahu je mleta oblika cimeta iz manj kakovostne cimetove skorje. Lahko ga kombiniramo z muškatnim oreščkom.
Opozorila
■ Pri biskvitnem testu je zelo pomembno pravilno mešanje sestavin. Da izgubimo čim manj vtepenega zraka. Stepeni kremi iz jajc in sladkorja primešamo druge sestavine s silikonsko lopatico ali s kuhalnico. Mešamo od spodaj navzgor, nežno, a hitro. Testa ne smemo mešati predolgo.
■ Belo moko in sladkor uvrščamo med najbolj škodljiva živila.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
božični minjoni ali božični kolački z malinovo marmelado in čokoladno glazuro (izvirno:
božićni minjoni)
Matejka Buča, z bloga
like chocolate (hrv.)
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Matejke Buča
Matejka Buča