Predpriprava
MEDENO TESTO. Moko, sladkor, sodo bikarbono in začimbe po okusu (gl.
pojasnila) stresemo v večjo skledo. Dodamo zmehčano maslo ter prilijemo jajci, rumenjaka in med. Ugnetemo gladko testo, ki ga oblikujemo v kroglo. Ovijemo ga v prozorno folijo in položimo v hladilnik za 24 ur.
Priprava
■ Klasičen črni pekač obložimo s peki papirjem. Pečico prižgemo na 180 stopinj.
■ Testo razvaljamo na pomokani delovni površini 5–8 mm debelo. Z modelčki izrezujemo poljubne like, ki jih polagamo v pekač. Ko izrežemo vse, pekač položimo v ogreto pečico za pribl. 10 minut; gl.
nasveti.
■ Pečen medenjake ohladimo.
■ BELA GLAZURA (pripravimo jo, ko so medenjaki že hladni). Beljaka stepemo, da dobimo čvrst beljakov sneg. Z dlanjo mu primešamo sladkor in limonov sok. Del glazure lahko obarvamo s kakšno jedilno barvo.
■ Glazuro nadenemo v vrečko ali v pisalo, namenjeno dekoriranju. V skrajnem primeru majhni plastični vrečki odrežemo majhen delček kota in glazuro nadenemo vanjo. Hladne medenjake poljubno okrasimo in počakamo, da se glazura strdi oz. posuši.
Serviranje
Božični medenjaki so praznično pecivo, primerno tudi za okrasitev praznične smrečice; gl.
nasveti. Priležejo pa se tudi druge dni, saj že med pečenjem zadiši po vsem stanovanju. Medenjaki so najbolj okusni, če jih nekaj dni pustimo v pokriti pločevinasti škatli. Skupaj z nekaj posušenih jabolčnih lupin. Da se zmehčajo in da se v celoti razvijeta vonj in okus. Z vsakim dnem so okusnejši.
Nadomestek
■ Medenjake pravilom pripravljamo iz pšenične, pirine ali iz ržene moke. Lahko pa moke tudi mešamo, na primer po pol pšenične in ržene.
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabši in povsem neustrezen nadomestek.
■ Belo glazuro lahko nadomestimo z medeno, karamelno ali čokoladno. Glazirane lahko okrasimo s suhim sadjem, z oreški, s sladkimi perlicami ipd.
Izboljšanje
■ Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
■ Medeno testo lahko izboljšamo z drobno sesekljanimi mandlji, lešniki, orehi ali/in s kandirano pomarančno ali/in limonino lupinico.
Nasveti
■ Mehka (gladka) moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo.
■ Medenjake, ki jih nameravamo porabiti (tudi) za krašenje praznične jelke, pred pečenjem preluknjamo z lesenim nabodalcem. Da skozi pečen speljemo vrvico za obešanje.
■ Čas pečenja je zelo odvisen od pečice. Med peko lahko brez skrbi odpremo vratca in preverimo, če so medenjaki pečeni. Na dnu ne smejo biti pretrdi, barva pa je enaka spodaj in na vrhu.
Triki
Če med počasi nekoliko segrejemo, testo lažje gnetemo.
Pojasnila
■ Klasično začimbno mešanico za medeno testo sestavljajo cimet, klinčki in muškatni orešček. Lahko si jo pripravimo tudi doma.
■ Soda bikarbona, znana tudi kot jedilna soda ali natrijev bikarbonat, je glavna sestavina pecilnega praška. V kuhinji jo uporabljamo kot rahljalno sredstvo, v kombinaciji s kisom pa tudi kot čistilo.
Različice
Ideje
gl. medeno testo (številne
ideje);
bela glazura (številne
ideje)
Opombe
Glazura podaljša mehkobo medenjakov.
Opozorila
Belo moko, sladkor in sol uvrščamo med najbolj škodljiva živila.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
božični medenjaki (izvirno:
božićni medenjaci)
Sonja Lakuzić, z
Silly World (srb.)
■ številni različni viri