Predpriprava
■ BOŽIČNI ČOKOLADNI PIŠKOTI (za 30 piškotkov). Moko in pecilni prašek presejemo v manjšo skledo. Dobro premešamo.
»Čas priprave« ne vključuje časa hlajenja testa, kakih 60 minut.
■ Maslo počasi stopimo v večji kozici. Čokolado sesekljamo, sesekljano pa stresemo k stopljenemu maslu. Mešamo, da se čokolada stopi in poveže z maslom.
■ Jajci, sladkor in vaniljev sladkor penasto stepemo. Prilijemo čokoladno masleno mešanico in gladko zmešamo. Postopoma vmešamo presejano moko.
■ Mešanico pokrijemo s prozorno folijo. Položimo jo v hladilnik za kakih 60 minut.
Priprava
■ Klasičen črni pekač obložimo s peki papirjem. Pečico segrejemo na 180 stopinj.
Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino. Kar pa je s kuharskega in zdravstvenega vidika slabša in neustrezna izbira.
■ Ohlajeno testo zajamemo z žlico in oblikujemo kroglico. Velikosti oreha. Povaljamo jo po sladkorju, potem pa še po sladkorju v prahu.
■ Oslajeno kroglico položimo v pekač. Lahko jo poljubno oblikujemo s prsti. Podobno oblikujemo vse testo. Če ga kaj ostane, pripravimo drugi pekač.
■ Božični čokoladni piškoti se pečejo pribl. 12 minut.
■ Pečene kekse preložimo na mrežico / rešetko. Da se ohladijo na sobno temperaturo.
Serviranje
Božični čokoladni piškoti so (praznično) hrustljanje za čokoholike.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■
Mehka (gladka) moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Pri ostri moki je razmerje ravno nasprotno, zato je primernejša za pripravo kruha in testenin. Razlika med mehko (navadno, gladko) oz. ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov. Razlika je v velikosti delcev moke.
Improvizirajmo. Temno čokolado najbolje odišavljamo z (abecedno): cimetom, karamelom, kavo, z meto ali/in z vaniljo.
■
Proizvodnja čokolade. Kakavova semena izpostavijo soncu, da se obarvajo rahlo vijoličasto. Sledi fermentacija s katero se zrna obarvajo čokoladno rjavo. Zrna nato posušijo, očistijo in odstranijo koščice. Semena pražijo, da razvijejo bogat okus in značilne barve kakava. Pražena semena stiskajo. Nastane gosta, tekoča, rjava kakavova masa. Ko maso izpostavijo visokemu pritisku, iz nje iztisnejo kakavovo maslo. Preostanek zmeljejo v kakavov prah. Kakavovo maslo, kakavova masa in kakav v prahu so glavne surovine za čokolado.
Božični čokoladni piškoti
■
Med (ne)slanim maslom je precejšnja razlika. Soljeno vsebuje več vlage, kar vpliva na teksturo pekovskih izdelkov. Zlasti piškotov, ki so s slanim maslom manj hrustljavi. Testo se pogosto razsloji, piškoti pa postanejo nekoliko podobni listnatemu testu. Pri nas je maslo brez soli praviloma označeno kot surovo maslo. Če uporabljamo nesoljenega, lažje nadzorujemo količino soli.
Jajčna lupina je lahko bela do rjava. Barva je odvisna od pasme kokoši: bele nosijo bela jajca, rjave pa rjava. Barva lupine ne vpliva na hranilno vrednost jajc.
■
Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
■ Pravi
čokoholik prej ali slej odkrije vrhunske tuje čokolade. Najboljše so francoske blagovne znamke (abecedno):
Dalloyau,
Debauve & Gallais,
La Maison du Chocolat,
Valrhona in
Weiss, sledijo pa jim
Barry,
Menier in
Poulain. Enake kakovosti sta italijanski blagovni znamki
Amedei in
Domori ter belgijski
Callebaut in avstrijski
Zotter. Božični čokoladni piškoti so opazno okusnejši z eno od naštetih čokolad.
Za izrazitejši vaniljev priokus sladkor v prahu nadomestimo z 1 žličko vaniljevega izvlečka.
■
Spletni nakup kakovostne vanilije (strok, izvleček, prah):
Baldwin's Pure Vanilla Extract,
Blue Cattle Truck Mexican Vanilla,
La Vendecora Mexican Vanilla,
Nielsen Massey Vanilla in
Rain's Choice Madagascar Bourbon Vanilla.
■
Prva slovenska tovarna čokolade je začela delovati l. 1896 v Brestanici (tedaj Rajhenburg). Pri samostanu bratov trapistov. Proizvodnjo sta vpeljala dva francoska redovnika, nato pa se je za mojstra čokolade v Franciji izšolal Štefan Mohorko. Z meniškim imenom Ludvik. Tovarna je proizvedla 30 ton čokolade letno.
Opozorila
Vložek v eko čokolade se obrestuje. Raziskovalci so ugotovili, da so nekatere komercialne čokolade kontaminirane z zelo visokimi odmerki svinca. Večina čokolad vsebuje tudi lecitin, pridobljen iz soje. Največji ponudnik lecitina so ZDA, kjer je soja vse bolj problematična zaradi onesnaženosti z gensko spremenjenimi organizmi. Samo ekološko certificirani izdelki vsebujejo ekološko certificirani lecitin ali pa so celo brez njega.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
božični čokoladni piškoti (izvirno:
božićni čokoladni keksići)
Tatjana Miletić, z bloga
MY TASTY POT (srb.)
■ številni različni viri