■ Ržen kruh drobno naribamo. ■ Naribanemu kruhu primešamo cimet in pol sladkorja. ■ Vanilijev strok podolžno razpolovimo, potem pa z noževo konico is srede izpraskamo stržen. ■ Smetano nalijemo v kotliček, v katerem jo stepamo, da se začne zgoščevati. Tedaj ji dodamo preostali sladkor in vaniljo, smetano pa čvrsto stepemo. ■ Na plitev pladenj stresemo polovico kruha, ki ga prekrijemo najprej z marmelado, potem pa s pol stepene smetano. ■ Na smetano stresemo preostali nariban kruh, po vrhu pa ga namažemo (ali nabrizgamo) s preostalo stepeno smetano.
Serviranje
Božanska sladica ali ambrosia (tudi kruhove drobtine z brusničnim džemom in stepeno smetano) je sladica, ki jo v Latviji poonudijo s kozarcem hladnega mleka.
Nadomestek
5 centimetrov vanilijevega stroka lahko nadomestimo z 1 žličko, 20 centimetrov pa z 1 žlico vanilijevega izvlečka (ekstrakta).
Izboljšanje
Najboljši vanilijev strok prihaja s tržnice Castries Market, z eksotičnega otoka St. Lucia.
Nasveti
■ Pri nakupu brusnic sezimo pa napetih plodovih enakomerne barve. ■ Stepena smetana nam bo lepše uspela, če jo pred stepanjem vzamemo neposredno iz hladilnika. ■ Vanilja ali vanilija (lat. Vanilla planifolia) je kraljica začimb. Uvrščamo jo med tropske orhideje, kot začimbo pa uporabljamo njene tanke, fižolovim strokom podobne plodove oziroma stroke. ■ Izpraskanega vanilijevega stroka nikoli ne zavržemo. Potisnemo ga v sladkor (v prahu) v steklenem kozarcu, ki dobro tesni. Na ta način dobimo kakovostnejši, zlasti aromatičnejši vanilijev sladkor.
Pojasnila
■ Brusnice v slovenskem visokogorju nabiramo od julija do oktobra. ■ Brusnice so primerne za globoko zamrzovanje, nekaj tednov pa jih lahko hranimo v hladilniku. ■ Vanilijev strok je za žafranom druga najdražja začimba na svetu.
Ideje
■ S starim kruhom lahko pripravimo tudi številne druge sladice in jedi, (tudi) zato starega kruha ne mečimo v smetnjake. ■ Brusničin džem ponudimo k topli ali hladni divjačini, k perutnini, h mesnim pastetam, pa tudi k palačinkam, jabolčni čežani in skutini kremi.
Opombe
■ Božanska sladica ali ambrozija (tudi kruhove drobtine z brusničnim džemom in stepeno smetano) je zelo podobna nemški gotterspeise, tudi sicer pa je v Latviji čutiti vplive sosednjih kuhinj: nemške, ruske, švedske in poljske. ■ Cimet je sestavina garam masale in neobvezna sestavina karijevega praška.
Opozorila
■ Sladka smetana vsebuje različne količine maščobe. Če nam ni vseeno, bodimo pozorni že pri nakupu. ■ Mleti cimet se hitro izdiši.
Zdravilni učinki
(domnevni) Brusnice uvrščamo med varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna.
Zanimivosti
Ambrozija je v grški mitologiji hrana, ki daje bogovom večno mladost in nesmrtnost: na Olimpu so se bogovi gostili z nektarjem in ambrozijo. Ime pa se uporablja tudi za zelo redko dobro jed.
Viri
■ dopolnjen recept božanska sladica ali ambrosia (tudi kruhove drobtine z brusničnim džemom in stepeno smetano) iz knjige Sladka Evropa, Bogataj, Janez, Založba Kmečki glas; Ljubljana 2007 ■ fotografija Sonc, Cveto ■ številni različni viri