Bovški krafi ali buški krafi so najbolj prepoznavna sladica na Bovškem, vsaj od polovice 19. st. Z značilno obliko v velikosti dlani s petelinjim grebenom. Osnovna sestavina nadeva (bulje) za bovške krafe so suhe hruške tepke (kloce). V preteklosti so jih sušili v pečici štedilnika na drva in krušni peči, danes pa jih večinoma nekaj dni sušijo v električni pečici na nizki temperaturi in na zraku ali v sušilniku za sadje. Najbolj tradicionalen nadev je iz suhih hrušk, rozin (cvejbe), koruzne moke, prepražene čebule, mletih orehov (bure), naribanih jabolk in piškotnih drobtin. Serviramo prelite s stopljenim maslom ali z drobtinami, prepraženimi na maslu. Potresemo jih s cimetom (kanelo). Tradicionalna (pred)priprava traja kakih 5 ur.
Predpriprava
(za 20–25 krafov) TESTO. Vodo zavremo. Moko presejemo v skledo. Dodamo ščepec soli, potem pa prilijemo olje in krop. Sestavine stepamo s kuhalnico, da moka vpije vodo in dobimo grobo testo. Predenemo ga na pomokano delovno površino, potem pa ga gnetemo 5 minut. Testo oblikujemo v kroglo, ki jo pomokamo. Skledo s testom položimo v hladilnik vsaj za 60 minut, še bolje, čez noč.
Priprava
■ NADEV. Rozine očistimo in operemo, oprane pa odcedimo in jih stresemo v kozico. Dodamo suhe hruške, oboje potresemo s sladkorjem in prilijemo toliko hladne vode, da prekrije suho sadje. Pristavimo, zavremo in kuhamo 5 minut.
■ Kozico odstavimo, sadje pa namakamo še 30 minut. Da vpije preostalo tekočino, se zmehča in ohladi.
■ Spočito testo predenemo na pomokano delovno površino; z dlanmi ga nekoliko sploščimo. Blago ga pomokamo in enakomerno razvaljamo pribl. 2 mm debelo. Z modelčkom ali s kozarcem (8 cm) izrežemo 20–25 testenih krogov. Vsakega posebej blago pomokamo, potem pa vsakega razvaljamo pribl. 1 mm debelo, s premerom pribl. 12 cm.
■ Orehe zmeljemo, potem pa jih skupaj z ohlajenim suhim sadjem zmiksamo v gladko pasto.
■ Za žlico nadeva položimo na sredo testenega kroga. Testo prepognemo, da se robovi stikajo. Stik zatesnimo s prsti, s katerimi oblikujemo klasičen
petelinov greben; gl. fotografijo. Ali pa testo preprosto stisnemo s konico vilic, kakor na zadnji fotografiji. Podobno oblikujemo vse krafe; po tretjini pripravljenih krafov pristavimo večjo posodo s soljeno vodo za kuhanje krafov. .
■ Tretjino do polovico krafov položimo v krop, temperaturo pa znižamo na minimum. Da voda komaj opazno vre. Posodo med kuhanjem krafov večkrat potresemo, da se krafi ne zlepijo. Kuhamo jih toliko časa, da priplavajo na površje, 5–8 minut.
■ V ponvi razpustimo maslo na katerem svetlo prepražimo drobtine.
■ Kuhane krafe s penovko poberemo iz kropa, potem pa podobno skuhamo še preostale.
Serviranje
Krafe ponudimo na ogretih krožnikih. Prelite z drobtinami in potresene s cimetom.
Bovški krafi so najboljši topli. Gl. tudi
zanimivosti.
Nadomestek
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabši in povsem neustrezen nadomestek. Margarina ni živilo.
■ Drobtine lahko nadomestimo s koruznim zdrobom.
Izboljšanje
■ Če imamo čas, oprano suho sadje čez noč namočimo v vodi. Tako pride še bolj do izraza neponovljiva aroma svežega sadja. Sadje nato uporabimo po receptu, voda, v kateri smo sadje namakali, pa postane osvežujoč, vitaminsko bogat napitek.
■ Med najboljše rozine sodijo temne grške korinte (zlasti
Vostizza) in svetle sultanine.
■ Pri nas je najpogosteje naprodaj kasija, cenejša vrsta cimeta. Če je le mogoče, kupimo kakovostnejši cejlonski ali vietnamski cimet. Najbolje skorjico z oznako 00000, ki jo (po potrebi) zmeljemo tik pred uporabo.
Bovški krafi
Nasveti
gl.
krompir (najboljše sorte krompirja za kuhanje)
Pojasnila
■ Ostra moka vsebuje razmeroma več beljakovin kot škroba, posledično pa tudi več lepka, pomembnega za uspešno pripravo kruha in testenin. Razlika med mehko (navadno, gladko) oziroma ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov, temveč v velikosti delcev moke.
■ Oreh je univerzalna rastlina. Uporabljamo liste, popke, mlade orehe, lupino mladih orehov, zrele plodove in les. Domači orehi imajo lahko celo do 1000x višje vsebnosti omega-3 maščobnih kislin kot drugi oreški. Posebna finesa pri sladicah z orehi je, če jedrca pred mletjem / sekljanjem olupimo. Niti ni tako zamudno, kot se sprva zdi, znebimo pa se odtenka grenčine
Različice
■ Testo in nadev za bovške krafe se razlikujeta od hiše do hiše. Eni moko poparijo, drugi jo samo zmešajo z vodo, tretji jih pripravljajo s
kvašenim ali s krompirjevim testom. Tudi nadevi se razlikujejo; gl.
uvod.
Opombe
■ Rozine so (poleg suhih sliv in marelic) domnevno sadje z najvišjim deležem antioksidantov, ki ščitijo pred prezgodnjim staranjem in škodo, ki jo povzročajo prosti radikali.
■ Domači orehi imajo lahko celo do 1000x višje vsebnosti omega-3 maščobnih kislin kot drugi oreški. Makadamije pa imajo najbolj ugodno razmerje med omega-3 in omega-6 maščobnimi kislinami.
Opozorila
■ Belo moko uvrščamo med najbolj nezdrava živila.
■ Industrijsko sušeno sadje pogosto vsebuje škodljive primesi, ki jih odstranimo s temeljitim pranjem. Na deklaraciji preverimo zapis o aditivih.
■ Cimet v prahu pridobivajo iz manj kakovostne cimetove skorje ali/in iz ostankov, ki nastanejo pri rezanju. Najboljši je sveže mlet.
Zanimivosti
■ Nekateri domačini krafe tradicionalno pripravljajo samo za božič. Drugi pa tudi ob drugih večjih praznikih in priložnostih.
■ Oreh je univerzalna rastlina. Uporabljamo liste, popke, mlade orehe, lupino mladih orehov, zrele plodove in les.
Viri
■ dopolnjen recept
bovški krafi (izvirno:
bovški krafi))
Klemen Košir, z bloga
our space (slo.)
■ številni različni viri
Bovški krafi