Priprava
■ KOKOSOV SORBET za Bounty lučke. Želatino namočimo v malo hladne vode za 5 minut.
■ V kozici zmešamo in zavremo 150 g sladkorja in 50 g medu. Takoj, ko zavre, odstavimo. Želatino ožamemo, ožeto pa gladko vmešamo v vrelo mešanico. Ohladimo na sobno temperaturo.
Med ne sme biti preveč tekoč. To je prvi znak, da ne gre za najvišjo kakovost. Curek medu se pri pretakanju ne sme gladko vlivati. Mora se prelagati, gubati sem ter tja.
■ Ohlajeno mešanico postrgamo v skledo za stepanje. Prilijemo kokosovo mleko in preostali med. Dodamo preostali sladkor in stepemo do gladkega.
■ Mešanico nalijemo v domači aparat za sladoled. Sorbet pripravimo po navodilu proizvajalca. Nalijemo ga v 8 modelčkov za lučke in zamrznemo.
■ ČOKOLADNI PRELIV. Pripravimo
vodno kopel. Nad njo položimo posodo ustrezne velikosti, ki se ne sme dotikati kropa. Čokolado sesekljamo, sesekljano pa stresemo v posodo. Prilijemo kokosovo olje. Čokolado stopimo med občasnim mešanjem.
■ Stopljeno čokolado odstavimo in ohladimo na sobno temperaturo.
■ Pladenj, ki ustreza velikosti predala domačega zamrzovalnika, obložimo s peki papirjem.
■ Zamrznjene lučke vzamemo iz modelčkov. Prvo lučko položimo v čokolado. Po zgornji strani jo prelijemo s čokolado s pomočjo žlice. Počakamo, da odvečna čokolada odteče, lučko pa položimo na pladenj. Podobno prevlečemo preostale lučke.
■ Bounty lučke na pladnju preložimo v zamrzovalnik za 30 minut.
Serviranje
Po 30 minutah v zamrzovalniku
Bounty lučke ali kokosove čokoladne lučke ponudimo. Gl. tudi
shranjevanje.
Shranjevanje
Bounty lučke, ki jih ne ponudimo, tesno ovijemo v peki papir. Hranimo jih v zamrzovalniku.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■
Kokosovo mleko odlikuje prefinjena in nenadomestljiva kokosova aroma. Mleko z več maščobe je okusnejše, saj več maščobe pomeni, da je v mleku več smetane, prav ta pa mu daje gostoto in okus. Tajci najraje uporabljajo sveže stisnjeno kokosovo mleko ali pa kupljenega znamke
Chaokoh, naprodaj tudi pri nas. Gl. tudi
opozorila.
Prvi sladoled na palčki so izdelali v Sloveniji v Ljubljanskih mlekarnah davnega l. 1958. Ker se je imenoval Lučka, je lučka še danes sinonim za sladoled na palčki.
■ Pravi
čokoholik prej ali slej odkrije vrhunske tuje čokolade. Najboljše so francoske blagovne znamke (abecedno):
Dalloyau,
Debauve & Gallais,
La Maison du Chocolat,
Valrhona in
Weiss, sledijo pa jim
Barry,
Menier in
Poulain. Enake kakovosti sta italijanski blagovni znamki
Amedei in
Domori ter belgijski
Callebaut in avstrijski
Zotter.
Opozorila
■ Pri nakupu kokosovega mleka izbiramo pločevinke s čimbolj čisto vsebino. Skozi prste lahko pogledamo le E412, to je guar guma. Naravno rastlinsko sredstvo za zgoščevanje, želiranje, emulgiranje in stabiliziranje. Proizvajajo ga jo iz guarja (
Cyamopsis tertragonoloba), ki sodi v skupino stročnic.
■ Vložek v eko čokolade se obrestuje. Raziskovalci so ugotovili, da so nekatere komercialne čokolade kontaminirane z zelo visokimi odmerki svinca. Večina čokolad vsebuje tudi lecitin, pridobljen iz soje. Največji ponudnik lecitina so ZDA, kjer je soja vse bolj problematična zaradi onesnaženosti z gensko spremenjenimi organizmi. Samo ekološko certificirani izdelki vsebujejo ekološko certificirani lecitin ali pa so celo brez njega.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
Bounty lučke ali kokosove čokoladne lučke (izvirno:
chocolate coconut sorbet bars)
Kate Doran, z bloga
the Little Loaf
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Kate Doran