Priprava
■ BOROVNIČEVA KREMA. Borovnice očistimo, oprhamo s hladno vodo, odcedimo in posušimo.
Odmrznjene borovnice so videti kot sveže, če zamrznjene stresemo v cedilo. Prelijemo jih s toplo vodo, 50 stopinj. Postopek ponovimo še enkrat.
■ Del borovnic za kremo zmiksamo v multipraktiku. Tiste za dekoracijo prihranimo.
■ Smetano penasto stepemo skupaj z medom in z vanilijevim izvlečkom. Nekaj je prihranimo za dekoracijo.
■ Večji del borovničevega pireja stepemo s spenjeno smetano. Da dobimo gosto kremo.
■ Kremo nabrizgamo na desertne krožnike ali v steklene skodelice. Z zvezdastim nastavkom. Po vrhu nabrizgamo prihranjeno stepeno smetano. Po kateri razdelimo prihranjene borovnice. Po okusu jih potresemo s sladkorjem v prahu. Sladico ohladimo v hladilniku.
Serviranje
Borovničeva krema ali
smetanova krema z borovnicami je najboljša dobro ohlajena.
Sorodni recepti
Lahka borovničeva krema
Kuharski leksikon
■
Ko kupujemo borovnice, izbiramo suhe, čvrste in lepo obarvane jagode. Sveže nabrane borovnice se ne sprijemajo. Temnejši plodovi vsebujejo več zdravilnih učinkov. Borovnice uvrščamo med naravno funkcionalno hrano, vsi njihovi pozitivni zdravstveni učinki so znanstveno dokazani. Skupaj z lososom in špinačo jih uvrščamo med t.i. naj hrano.
Odmrznjene borovnice so videti kot sveže, če zamrznjene stresemo v cedilo. Prelijemo jih s toplo vodo, 50 stopinj. Postopek ponovimo še enkrat.
Borovnice so med vsem jagodičastim sadjem najmanj pokvarljive. Sveže nabrane preberemo, a ne operemo. Takšne lahko hranimo v hladilniku do 14 dni.
■
Borovnice najbolje* kombiniramo z (abecedno): ananasom, bananami, breskvami*, granolo, jabolki, jagodami, javorovim sirupom*, kislo smetano, lešniki, limetami, limonami*, malinami, mandlji, mangom, maskarponejem*, medom, ovsom in ovseno moko, palačinkami*, pečenimi sladicami (zlasti z mafini*), pomarančami, rabarbaro, v sadnih omakah in sadnih solatah*, s siri (zlasti s kremnimi), sladoledi, sladicami* (npr.
clafoutis, drobljenec), smetano in v zmešančkih (smuti).
■
Improvizirajmo.
Borovnice najbolje* odišavljamo z (abecedno): cimetom*, ingverjem, limetami (lupinica, sok), limonami* (lupinica, sok), meto, muškatnim oreščkom, pomarančami (lupinica, sok), sivko ali/in z vaniljo.
■
Sladko smetano pridobivajo s pomočjo posnemalnika. Posnemalnik je posebna mlečna centrifuga sestavljena iz stožičastih krožnikov. Ki se zavrtijo več tisočkrat v minuti in ločujejo maščobno snov iz mleka. Iz 100 kg mleka tako pridobijo več kot 16 kg smetane. Ki mora vsebovati najmanj 15 % mlečne maščobe.
Vanilja ima preprost, povsem samostojen okus. Nasprotno ima čokolada zelo zapletenega, sestavljenega iz 250 različnih posameznih okusov.
■
Vanilijev strok je plod vanilije (
Vanilla planifolia), rastline iz družine orhidej, ki se vzpenja kakor vinska trta. Do 20 cm dolge stroke brez vonja poberejo, ko so še zeleni in nezreli. Izpostavijo jih vročini, ki encimom omogoči, da sestavine v stroku pretvori v vanilin in druge dišeče snovi. Stroke nato sušijo, da se vlaga s prvotnih 60-70 % zniža na 25-30 %. Nazadnje jih razvrstijo po kakovosti, glede na aromo.
■
Spletni nakup kakovostne vanilije (strok, izvleček, pasta, prah):
Baldwin's Pure Vanilla Extract,
Blue Cattle Truck Mexican Vanilla,
La Vendecora Mexican Vanilla,
Nielsen Massey Vanilla in
Rain's Choice Madagascar Bourbon Vanilla.
Opozorila
■ Nabiranje gozdnih sadežev deluje pomirjujoče in sproščajoče. Ne pozabimo pa na ustrezno zaščito pred klopi.
■ Smetano uživamo zmerno. Vsebuje veliko škodljivih nasičenih maščobnih kislin.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
borovničeva krema ali
smetanova krema z borovnicami (izvirno:
blueberry cream recipe) s portala
TIMES FOOD
■ številni različni viri