Priprava
■ BOROVNIČEV ZAVITEK Z JABOLKI. Borovnice preberemo, na hitro oprhamo pod tekočo hladno vodo, dobro odcedimo i posušimo na papirnatih kuhinjskih brisačah.
■ Maslo pristavimo v kozici in počasi stopimo.
■ Pekač namažemo z maslom.
■ Jabolka razkosamo na četrtine, razpeškamo, olupimo in sproti pokapljamo z limoninim sokom.
■ Pečico segrejemo na 180 °C.
■ List vlečenega testa položimo na delovno površino. Pokapljamo ga z malo masla in pokrijemo z drugim listom testa. Tudi tega pokapljamo z maslom in pokrijemo s tretjim listom testa. Pokapljamo ga z nekaj stopljenega masla in potresemo s polovico borovnic, na katere naribamo pol jabolk. Potresemo s pol sladkorja in zvijemo v zvitek, ki ga položimo na pomaslen pekač. Enako pripravimo drugi in tretji zvitek.
■ Oba zvitka premažemo s preostalim maslom, potem pa pekač za približno 35 minut postavimo v segreto pečico.
Serviranje
Borovničev zavitek z jabolki ali štrudelj z borovnicami in jabolki narežemo in potresemo s sladkorjem v prahu. Ponudimo lahko vročega, mlačnega ali hladnega.
Nadomestek
■ Maslo lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega vidika slabše nadomestilo.
■ Beli sladkor, če je le mogoče, nadomeščamo z rjavim trsnim sladkorjem, medom ali javorovim sirupom. Gl. opozorila.
■ Krušne drobtine nadomestimo s piškotnimi.
Izboljšanje
Zavitek 5 minut pred koncem pečenja premažemo z mešanico sladke smetane in rumenjaka.
Nasveti
■ Tako imenovane stare sorte jabolk, zlasti boskop in slovenska sorta Majda, pri katerih meso na zraku ne oksidira, ampak ostane belo, so zelo primerne za zavitke, pite, marmelade, kompote, kis ipd. Gl. tudi zanimivosti.
■ Jedi, pripravljene z vlečenim testom, ki jih kuhamo, namažemo oziroma nadevamo po vsej površini. Tiste za pečenje namažemo oziroma nadevamo po spodnji tretjini, preostali dve tretjini pa pokapljamo s stopljenim maslom ali z oljem.
■ Zavitek začnemo vedno zvijati pri namazanem oziroma nadevanem delu. Na ta način dosežemo, da se pečeno testo lista, podobno kakor listnato testo.
Triki
Borovničeve madeže s tkanine odstranimo s kislim mlekom ali jogurtom, tkanino pa nato speremo v topli vodi. Po drugih virih kislo mleko nanesemo na tkanino in pustimo stati čez noč; naslednji dan madež speremo z mlačno vodo.
Pojasnila
Industrijsko pripravljeno vlečeno testo je naprodaj v dveh debelinah; tanjšega uporabljamo predvsem za pripravo zavitkov in baklav, debelejšega pa za štruklje in bureke oziroma za kuhane jedi. Odlično vlečeno testo je na kose ali na tehtnico na voljo v pokriti ljubljanski tržnici, v trgovskih centrih pa je na voljo pakirano testo različnih proizvajalcev.
Različice
gl.
borovničev zavitek;
borovničev zavitek s skuto
Ideje
gl.
zavitek (številne sladke in pikantne različice)
Opozorila
■ Nabiranje gozdnih sadežev deluje pomirjujoče in sproščajoče. Nikakor pa ne smemo pozabiti na ustrezno zaščito pred klopi. Mnenja o cepljenju so deljena, sredstva proti klopom v obliki pršil pa menda pomagajo.
■ Jagodičevje se hitro kvari, zato sveže nabranega oziroma kupljenega (u)porabimo čimprej.
■ Maslo sodi med najokusnejše in najlažje prebavljive maščobe. Žal pa 100 gramov masla vsebuje kar 240 miligramov holesterola. Zato je še dopustna dnevna količina zaužitega masla do 30 gramov na osebo.
■ Beli sladkor (gl. nadomestek) uvrščamo med najbolj nezdrava živila.
Zdravilni učinki
(domnevni)
Borovnice in jabolka (gl. zanimivosti) uvrščamo med
varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna.
Zanimivosti
■ Naše stare mame so vlečeno testo pripravljale tako, da so ga na hitro ugnetle, potem pa so ga 50- do 70-krat vrgle ob pomokano delovno površino.
■ Na trgu se pogosto srečujemo s pojmom stare sorte. To je skupina jablan z nadvse okusnimi istoimenskimi plodovi. Njihova slabost je izmenična rodnost, njihovi drobni plodovi pa tudi na pogled niso posebej privlačni. Med stare sorte uvrščamo: bobovec, carjevič, krivopecelj, mošancelj, rdeči boskop, reneta in druge. Gl. tudi nasveti.
■ Jabolka imajo večjo jutranjo moč zbujanja kot kofein.
Reki
Jabolko na dan, odžene zdravnika stran.
Viri
številni različni viri