Predpriprava
■
Vlečeno testo. Moko presejemo, na sredi pa naredimo jamico, v katero nalijemo olje in vodo ter dodamo ščepec soli. Ročno ali strojno ugnetemo gladko testo. Razdelimo ga na dva hlebčka, ki ju v celoti premažemo z oljem. Pokrita s prozorno folijo naj počivata 30 minut.
■ Borovnice očistimo, oprhamo s hladno vodo, odcedimo in posušimo na papirnatih brisačah. Posušene nežno zmešamo z mešanico sladkorja, vanilijevega sladkorja in cimeta in z rumom.
Priprava
■ Prt pomokamo, potem pa na sredo položimo testo Čim tanjše ga razvaljamo; po potrebi prt še malo pomokamo. Razvaljano testo premažemo s 3 žlicami olja, potem pa ga pustimo počivati 10 minut.
■ Maslo počasi stopimo.
■ Klasičen pekač namažemo z maslom.
■ Spočito testo tanko razvlečemo s hrbtno stranjo dlani. Debelejši rob odrežemo, testo pa premažemo z dvema petinama masla. Polovico borovnic enakomerno potresemo po spodnji tretjini testa. Enakomerno jih potresemo s polovico drobtin. Nekaj centimetrov levega in desnega robu testa zavihamo navznoter. Nazadnje testo z nadevom zvijemo s pomočjo prta, zvitek odrežemo v širini pekača ali pa ga zvijemo in položimo v pekač. Podobno pripravimo še drugi zvitek; proti koncu priprave pečico prižgemo na 180 stopinj.
■ Zvitke premažemo s preostalim maslom. Pekač z zvitki položimo v ogreto pečico za pribl. 45 minut.
■ Pečen
borovničev zavitek s cimetom ohladimo do toplega ali mlačnega.
Serviranje
Topel ali mlačen
borovničev zavitek s cimetom potresemo s sladkorjem v prahu, narežemo in ponudimo.
Nadomestek
Pripravo jedi bistveno poenostavimo in pospešimo s kupljenim vlečenim testom. Naprodaj je v dveh debelinah; tanjšega uporabljamo predvsem za pripravo zavitkov, gibanic in baklav, debelejšega pa za štruklje in bureke oziroma za kuhane jedi. Seveda pa je jed z domačim
vlečenim testom okusnejša.
Nasveti
■ Pri nakupu borovnic izbiramo suhe, čvrste in lepo obarvane jagode. Sveže nabrane borovnice se ne sprijemajo. Temnejši plodovi vsebujejo več zdravilnih učinkov.
■ Dlani si med gnetenjem vlečenega testa umivamo pod hladno vodo, da se nam ne lepi na dlani.
■ Vlečeno testo razvlečemo tako tanko, da vidimo skozenj.
Triki
Kis ali limonov sok, ki ga dodamo vlečenemu testu, pomaga, da se lepek v testu čimprej aktivira, da je testo gladko in čim manj poka, pa tudi vlečemo ga lažje.
Pojasnila
Zavitek vedno začnemo zvijati pri namazanem delu oziroma pri delu z nadevom. Na ta način dosežemo, da se pečeno testo lista, podobno kakor listnato testo.
Različice
gl.
borovničev zavitek (številne
različice);
zavitek (številne sladke in slane
različice);
vlečeno testo (številne
različice) ipd.
Ideje
■ gl.
borovnice (številne
ideje); cimet (številne
ideje);
vlečeno testo (številne
ideje)
■ Kdor ne mara cimeta, lahko improvizira. Borovnice najbolje* začinjamo z (abecedno): ingverjem, limetami, limonami*, meto, muškatnim oreščkom, pomarančami in s sivko.
Opombe
Borovnice so med vsem jagodičastim sadjem najmanj pokvarljive. Sveže nabrane preberemo, a ne operemo. Takšne lahko hranimo v hladilniku do 14 dni.
Opozorila
■ Nabiranje gozdnih sadežev deluje pomirjujoče in sproščajoče. Nikakor pa ne smemo pozabiti na ustrezno zaščito pred klopi.
■ Belo moko uvrščamo med najbolj škodljiva živila.
Zanimivosti
Borovnice so imele pomembno vlogo pri prehrani Indijancev. Ti so jih tudi sušili, nanizane na travne bilke.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
borovničev zavitek s cimetom (izvirno:
savijača od borovnica)
Karmela Karlović & Sanja Mikša, z bloga
kuhaOna (hrv.)
■ številni različni viri