Predpriprava
■ Če nimamo zamrznjenih borovnic, sveže očistimo, očiščene pa stresemo v plitev pekač, obložen s peki papirjem. Pekač z borovnicami položimo v zamrzovalnik za 4–5 ur. Zamrznjene borovnice porcioniramo v vrečke.
■ V kozici pristavimo 2,5 dl hladne vode in sladkor. Segrevamo med občasnim mešanjem, da se sladkor stopi. Sladkorni sirup ohladimo na sobno temperaturo, potem pa ga položimo v hladilnik. Pokritega s prozorno folijo, da se ne navzame kakšnih vonjav.
Priprava
Limonovo lupinico drobno naribamo in jo stresemo v blender. Limono ožamemo, sok pa nalijemo k lupinici. Dodamo zamrznjene borovnice, med in dobro ohlajen sladkorni sirup. Vsebino pulsiramo, da dobimo gladek pire. Po potrebi primešamo še malo medu.
Serviranje
Mehak
borovničev sorbet z limono lahko ponudimo neposredno iz blenderja. Za tršega pa mešanico postrgamo v posodico s pokrovom, ki jo položimo v zamrzovalnik za 1–2 uri. Iz zamrzovalnika ga vzamemo 5 minut pred serviranjem.
Nadomestek
Limonov sok lahko nadomestimo z limetinim, ki je nekoliko bolj kisel in aromatičen.
Izboljšanje
Improvizirajmo. Borovnice najbolje* začinjamo z (abecedno): cimetom*, ingverjem, limetami, limonami*, meto, muškatnim oreščkom, pomarančami in s sivko.
Pojasnila
Razlika med štirimi ledenimi posladki: sladoledom, sorbetom, šerbetom in granito. Osnova sladoleda so mleko ali/in smetana, sladkor in sadje ali drugo živilo. Sorbet ima podobno osnovo, le da mlečni izdelek nadomestimo z vodo. Zato je sorbet lažji, bistveno manj kaloričen, brezglutenski in veganski posladek (če ne vsebuje jajc). Šerbet je podoben sorbetu, le da vsebuje majhen del mleka ali/in smetane. Za razkošnejšo teksturo. Granita je podvrsta sorbeta, le da namenoma formiramo kristale, tako da opustimo mešanje mešanice med zamrzovanjem in po njem.
Različice
gl.
borovničev sorbet (
različice); ledene sladice (številne
različice); sorbet (številne
različice) ipd.
Ideje
gl.
borovnice (številne
ideje); limone (številne
ideje) ipd.
Opombe
■ Borovnice uvrščamo med naravno funkcionalno hrano, kar pomeni, da so vsi njihovi pozitivni zdravstveni učinki znanstveno dokazani. Poleg tega jih skupaj z lososom in špinačo uvrščamo tudi med t.i. naj hrano.
■ Kakovost sorbeta, zlasti gladke, kremne teksture, je odvisna od vsebnosti sladkorja. S premalo sladkorja dobimo sadno ledeno kocko; če ga je preveč, upočasnimo zamrzovanje, rezultat pa je nekoliko sirupast.
Zanimivosti
Beseda sorbet izvira iz arabske besede
sharab, pijača.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
borovničev sorbet z limono (izvirno: lemon blueberry sorbet)
Lacey Baier, z bloga
a sweet pea chef
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup knjig
Lacey Baier