Priprava
■ Če uporabljamo zamrznjene borovnice, jih stresemo v cedilo in jih prelijemo s toplo vodo (50 °C). Postopek ponovimo še enkrat. Videti so kot sveže. Stresemo jih v multipraktik ali v blender.
■ Limetino lupinico drobno naribamo na borovnice. Dodamo hladen jogurt in vse druge sestavine; med lahko opustimo. Živila zmiksamo v gladko jed.
Borovničev jogurt z limonovo lupinico lahko ohladimo v hladilniku.
Serviranje
Borovničev jogurt z limonovo lupinico potresemo s pinjolami; gl.
izboljšanje. Odlična jed za zajtrk ali za malico.
Nadomestek
■ Jogurt nadomestimo z enako količino grškega jogurta.
■ Agavin sirup lahko nadomestimo s kakšnim drugim sladilom: agavin sirup, datljev sirup, topinamburjev sirup (drag, a z nizkim glikemičnim indeksom), javorov sirup, stevio (prah ali tekoči izvleček), ksilitol (ne iz koruze) in
yacon sirup (drag, a zelo kakovosten).
Izboljšanje
■ Improvizirajmo. Borovnice najbolje* začinjamo z (abecedno): cimetom*, ingverjem, limetami, limonami*, meto, muškatnim oreščkom, pomarančami in s sivko.
■ Pinjole svetlo rumeno prepražimo v suhi ponvi.
■ gl.
nadomestek, ideje
Nasveti
Pri nakupu borovnic izbiramo suhe, čvrste in lepo obarvane jagode. Sveže nabrane borovnice se ne sprijemajo. Temnejši plodovi vsebujejo več zdravilnih učinkov.
Pojasnila
Agavin sirup je naravno sladilo iz soka agav, ki ne vsebuje saharoze. Je brez okusa in je za 25 % slajši od sladkorja. Odličen je presni sirup iz agav vrste
tequiliana, sicer pa svetlega uporabljamo za svetle, temnega pa za temne sladice.
Različice
■ gl.
borovničev jogurt (
različice);
sadni jogurt (številne
različice) ipd.
■ Pri pripravi
sadnega jogurta ni omejitev. Uporabimo lahko katero koli vrsto sadja, svežega, konzerviranega ali zamrznjenega. Pazimo le, da je sadje zrelo, kajti le z zrelim sadjem lahko pripravimo jed primerne gostote in izvrstnega sladko kislega okusa.
Ideje
■ gl.
borovnice (številne
ideje);
jogurt (številne
ideje)
■ Improvizirajmo. Jogurt najbolje* kombiniramo z (abecedno): bananami, ingverjem, jabolki, jagodami, javorovim sirupom, limetami, limonami*, mangom, meto*, olivnim oljem, pistacijami, orehi* ali/in z vanilijo.
Opozorila
■ Vsebnost sadja v industrijsko pripravljenih sadnih jogurtih je zelo majhna. Zato je mnogo bolje kupiti navaden jogurt, ki mu primešamo sveže sadje po svojem okusu.
■ Na embalaži jogurta pogosto zasledimo oznake, ki so značilne za vse jogurte, z njimi pa proizvajalci le privabljajo k nakupu in zavajajo kupce. Takšne oznake so: iz pasteriziranega mleka, fermentirano mleko, vsebuje jogurtove kulture in/ali vsebuje mlečne beljakovine.
■ Ker so jogurti povečini proizvedeni iz homogeniziranega mleka, telesu vzamejo več kalcija, kot ga vsebujejo. Če imamo diarejo ali druge težave s prebavili, jih fermentirani mlečni izdelki lahko še povečajo.
■ Nabiranje gozdnih sadežev deluje pomirjujoče in sproščajoče. Nikakor pa ne smemo pozabiti na ustrezno zaščito pred klopi.
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki limone in druge agrume pogosto okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih.
Zanimivosti
Prvi zapisi o borovnicah so znani iz 12. st., ko jih omenja sv. Hildegarda iz Bingna.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
borovničev jogurt z limonovo lupinico Saše Ropač, fb prijateljice
■ številni različni viri