Priprava
■ Borovnice očistimo, oprhamo s hladno vodo in dobro odcedimo.
■ Rabarbaro olupimo in narežemo na pribl. 2,5 cm dolge koščke.
■ V posodi pristavimo vse sestavine. Zavremo in kuhamo jih kakih 12 minut, da se rabarbara zmehča. Vmes nekajkrat premešamo, s površine pa odstranjujemo pene.
■ Kozarčke za vlaganje s pokrovčki temeljito operemo in za 10 minut položimo v pečico, segreto na 80-100 °C. Ali pa jih operemo v pomivalnem stroju, med nadaljnjim postopkom pa se s prsti ne dotikamo notranjosti kozarcev in pokrovčkov.
■ Posodo odstavimo, sadeže pa zmečkamo ob robu posode s pomočjo lesene kuhalnice. Še enkrat pristavimo, zavremo in pri srednji temperaturi kuhamo še 10 minut. da se džem zgosti.
■ Vroč džem nalijemo v vroče kozarčke. Dobro jih zapremo, ovijemo v veliko brisačo ali/in odejo in ohladimo.
Serviranje
Borovničev džem z rabarbaro uporabljamo kot klasičen namaz na kruh ali
palačinke. Sicer pa ga lahko uporabimo pri večini sladic, ki terjajo tudi sadni džem.
Shranjevanje
Borovničev džem z rabarbaro hranimo v temnem, po možnosti hladnejšem prostoru. Obdrži se vsaj 1 leto, a ponavadi ne tako dolgo.
Nasveti
■ Pri nakupu borovnic izbiramo suhe, čvrste in lepo obarvane jagode. Sveže nabrane borovnice se ne sprijemajo. Temnejši plodovi vsebujejo več zdravilnih učinkov.
■ Plodove za ozimnico vedno peremo, čistimo in režemo tik pred pripravo.
■ Ozimnico opremimo z nalepko, na kateri označimo ime shranka, sestavine ter obvezno tudi datum priprave. Ozimnico praviloma hranimo do 9, največ 12 mesecev. Izjema so marmelade in džemi, ki jih lahko hranimo celo do 3 leta.
Triki
Borovničeve madeže s tkanine odstranimo s kislim mlekom ali jogurtom, tkanino pa nato speremo v topli vodi. Po drugih virih kislo mleko nanesemo na tkanino in pustimo stati čez noč. Naslednji dan madež speremo z mlačno vodo.
Pojasnila
Borovnice uvrščamo med naravno funkcionalno hrano, kar pomeni, da so vsi njihovi pozitivni zdravstveni učinki znanstveno dokazani. Poleg tega jih skupaj z lososom in špinačo uvrščamo tudi med tako imenovano
naj hrano.
Različice
gl.
borovničeva marmelada (številne
različice);
borovničev džem (številne
različice);
džem (številne
različice) ipd.
Ideje
■ gl.
borovnice (številne
ideje);
ozimnica (številne
ideje)
■ Improvizirajmo. Borovnice najbolje* začinjamo z (abecedno): cimetom*, ingverjem, limetami, limonami*, meto, muškatnim oreščkom, pomarančami in s sivko.
Opombe
Borovnice so med vsem jagodičastim sadjem najmanj pokvarljive. Sveže nabrane preberemo, a ne operemo, v hladilniku pa jih lahko hranimo do 14 dni.
Opozorila
■ Nabiranje gozdnih sadežev deluje pomirjujoče in sproščajoče. Nikakor pa ne smemo pozabiti na ustrezno zaščito pred klopi, ki vključuje tudi pravočasno cepljenje.
■ Sladkor uvrščamo med najbolj nezdrava živila. Zasvaja osemkrat močneje kot kofein.
Zanimivosti
Rabarbaro z botaničnega vidika uvrščamo med zelenjavo.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
borovničev džem z rabarbaro (izvirno: blue-barb jam) s portala
FOOD&WINE, fotografija
Christina Holmes■ številni različni viri