Predpriprava
■ Fižol preberemo, potem pa ga temeljito operemo in ga čez noč namakamo v hladni vodi; gl.
nasveti.
■ Suha rebrca pod tekočo vodo temeljito operemo.
Priprava
■ Korenček in peteršiljevo korenino (zelena je odstranjena, glede na komentarje uporabnikov) olupimo in narežemo na drobne kockice. Čebulo in česen tik pred pripravo olupimo in ju drobno sesekljamo.
■ Vodo, v kateri smo namakali fižol, odlijemo. Fižolu dodamo narezan korenček in peteršiljevo korenino, sesekljano čebulo in česen, prekajeno meso in lovorov list. Vse zalijemo s toliko hladne vode, da prekrijemo vse sestavine. Pristavimo, zavremo in počasi kuhamo dobro uro, da se meso zmehča.
■ Peteršilj drobno sesekljamo.
■ V manjši posodici segrejemo olje, na katerem moko svetlo rumeno prepražimo. Odstavimo, primešamo mleto rdečo papriko (gl.
pojasnila) in premešamo. Pristavimo, dodamo paradižnikovo mezgo, na hitro premešamo in zalijemo z 1 do 2 zajemalkama tekočine iz lonca. Gladko razmešamo. Gl.
nadomestek.
■ Rebrca vzamemo iz jedi, v katero zamešamo pripravljeno prežganje. Dodamo sesekljan peteršilj in feferon ter počasi kuhamo še toliko časa, da se fižol povsem zmehča. Jed solimo tik pred koncem kuhanja, ko ji dodamo tudi rebrca. Da se ogrejejo.
Serviranje
Boljši pasulj ali
boljši srbski pasulj razdelimo na segrete krožnike ali v jušne skodelice; gl.
izboljšanje. Vsaki porciji dodamo košček rebrc. K jedi ponudimo izbran kruh, pogosto pa tudi kisle kumarice ali/in vložene paprike. Gl. tudi
izboljšanje.
Nadomestek
■ Suha rebrca lahko nadomestimo s suhimi klobasami, ki jih pred tem na pol skuhamo. Nadomestimo pa jih lahko tudi s svežim mesom, s kosom slanine ali s kranjskimi klobasami, ki jih v fižol brez predhodnega kuhanja vložimo med kuhanjem. Kdaj, je odvisno od vrste in teže dodatka, vendar najkasneje sredi kuhanja. Seveda lahko pasulj pripravimo tudi brez mesnih dodatkov.
■ Nezdravo prežganje lahko nadomestimo s
pretlačenim fižolom; gl.
pasulj (
priprava).
Izboljšanje
■ Skupaj z drugo zelenjavo dodamo jedi tudi drobno narezano zeleno papriko.
■ K pasulju ponudimo stekleničko s kisom, da si jedec pasulj okisa in izboljša z 1 do 2 žličkama.
■ gl.
nadomestek
Nasveti
■ Za pripravo te jedi priporočamo debel bel fižol
tetovec (srb. tetovac), imenovan po Tetovu, mestu v Makedoniji.
■ Fižol med namakanjem vpije precej vode. Zato bodimo pozorni, da ga zalijemo z zadostno količino. Sicer se nam lahko zgodi, da fižol ostane na suhem.
■ Čebulo vedno režemo ali sekljamo tik pred uporabo.
■ Pri mleti rdeči papriki je zelo pomembno, da je čimbolj sveža. Starejšo od enega leta zavržemo.
■ Fižola med kuhanjem praviloma ne mešamo. S kuhalnico med mešanjem lomimo fižolova zrna, (raz)mešan pa se tudi raje prismodi.
■ Fižol v ekonom loncu skuhamo za tretjino hitreje. Priprava jedi je še hitrejša, če uporabimo že kuhan fižol iz pločevinke, pri čemer pa opazno izgubimo na kakovosti.
Triki
■ Proti solzenju med rezanjem čebule so znani številni nasveti. Med njimi se zdi logičen naslednji: z vato si zamašimo nosnice.
■ Ko mleto papriko potresemo na vročo maščobo, spremeni svojo živo rdečo barvo v manj privlačno rjavkasto. Temu se izognemo, če mleto papriko najprej gladko razmešamo v nekaj žlicah izbrane tekočine (vode, čiste juhe, osnove, vina), potem pa jo vmešamo v odstavljeno jed. Pripravo jedi nato nadaljujemo po receptu.
Pojasnila
Jed je lahko poljubno pikantna. Glede na vrsto oziroma stopnjo pikantnosti izbrane mlete rdeče paprike, pa tudi glede na vrsto in količino feferona oziroma čilija.
Različice
Ideje
gl. beli fižol (številne
ideje); suhi fižol (številne
ideje)
Opombe
V Srbiji imenujejo gostejšo različico pasulja tudi
čorbast pasulj.
Opozorila
■ Suh fižol solimo, ko je že kuhan, saj sol še upočasnjuje dolgotrajno kuhanje.
■ Fižol pri večini jedcev povzroča vetrove. Še posebej v kombinaciji s čebulo, pa tudi tedaj, ko ni povsem kuhan.
■ Čebula je varovalno živilo, vendar pa je hkrati najpogostejši povzročitelj
zgage, lahko napenja in povzroča vetrove.
■ gl.
nasveti
Zdravilni učinki
(domnevni)
Fižol vsebuje veliko
vlaknin, uravnava
krvni sladkor (nadvse primeren je za
diabetike) ter učinkovito znižuje škodljivi holesterol. Če uživamo 85 gramov kuhanega fižola dnevno, se raven negativnega holesterola v povprečju zniža za 10 %. Gl. tudi
opozorila.
Zanimivosti
V Srbiji imajo rek
preprost kot pasulj (srb. prost k´o pasulj), s katerim izražajo nekaj zelo preprostega. Tako preprostega, kot je kuhanje istoimenske jedi.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
boljši pasulj
■ številni različni viri