Predpriprava
■ Fižol preberemo, temeljito operemo in čez noč namočimo v hladno vodo.
■ Suha rebrca temeljito operemo s tekočo vodo. Oprana pristavimo, zavremo in napol skuhamo.
Priprava
■ Fižol odcedimo. Prilijemo toliko hladne vode, da fižol prekrije. Pristavimo, zavremo in kuhamo 15 minut.
■ Čebulo drobno sesekljamo ali narežemo na karseda drobne kockice. Papriko razpolovimo, očistimo in narežemo na drobne kockice.
Mleto rdečo papriko lahko nadomestimo s prekajeno mleto rdečo papriko. Ki da jedem prijeten priokus, kot bi jih kuhali po starem, na odprtem ognjišču.
■ Fižol odstavimo in odcedimo. Dodamo na pol kuhana rebrca, sesekljano čebulo in narezano papriko. Nalijemo toliko vode, da prekrije vse sestavine. Pristavimo, zavremo in počasi kuhljamo 1–2 uri. Vmes po malem prilivamo vročo vodo.
■ Tik pred koncem kuhanja vzamemo iz posode za 3 žlice fižola. Pretlačimo ga skozi gosto žičnato cedilo.
Čas kuhanja jedi je odvisen od kakovosti in starosti fižola.
■ V majhni ponvici segrejemo olje. Odstavimo, dodamo mleto rdečo papriko in premešamo. Dodamo fižolov pire, premešamo, zalijemo z zajemalko tekočine iz lonca in gladko premešamo. Vse skupaj vmešamo v pasulj. Posolimo, zavremo in kuhamo še 5 minut.
Serviranje
Pasulj ali
srbski pasulj razdelimo v jušne krožnike ali v jušne skodelice. Vsaki porciji dodamo košček rebrc. K jedi ponudimo izbran kruh, pogosto pa tudi kisle kumarice ali/in vložene p
aprike. K pasulju ponudimo kis. S katerim si jedec lahko okisa pasulj.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Namakanje suhega fižola lahko opustimo. Če fižol pri nizki temperaturi zelo počasi kuhamo opazno daljši čas. Tako kuhan fižol je tudi okusnejši. Za pasulj že dolgo velja, da je okusnejši, če ga kuhamo večjo količino. To je res. Preprosto zato, ker večja količina upočasni kuhanje. Ta postopek pa ima slabost. Fižol, ki ga ne namakamo (rehidriramo) je težje prebavljiv.
■
Suha rebrca lahko nadomestimo z na pol kuhanimi suhimi klobasami. Nadomestimo jih lahko tudi s svežim mesom, s kosom slanine ali s kranjskimi klobasami. Surovo kranjsko vložimo v fižol sredi kuhanja. Pasulj lahko pripravimo tudi brez mesa.
Suhi fižol solimo, ko je že kuhan. Sol upočasnjuje mehčanje fižola.
■ Fižolu že na začetku kuhanja dodamo na kockice zrezane korenček in po malo peteršiljeve korenine in zelene, strt česen in lovorov list. Gl. tudi
boljši pasulj in
gurmanski pasulj.
Opozorila
■ Pri mleti rdeči papriki je zelo pomembno, da je čimbolj sveža. Starejšo od 1 leta, po enih virih od 6 mesecev, zavržemo. Med sladokusci je priljubljena madžarska, imenovana
rdeče zlato.
■
Fižol pri večini jedcev povzroča vetrove. Še posebej v kombinaciji s čebulo, pa tudi tedaj, ko ni povsem kuhan.
Viri
■ urejen in dopolnjen recept
pasulj; vir je neznan
■ številni različni viri