Priprava
■ Moko presejemo v veliko skledo. Dodamo sol in jajci in zamesimo testo. Prilijemo še toplo vodo, testo pa gnetemo, da ga lahko oblikujemo v gladko kroglo. Količina vode je lahko tudi nekoliko večja, glede na vlažnost moke.
■ Testo razdelimo na dva dela. Prvega razvaljamo na dobro pomokani površini. Tako tanko, da vidimo skozenj. Med valjanjem nenehno potresamo moko, po testu in po delovni površini. Dase nam testo ne zalepi. Razvaljano testo narežemo na poljubno velike mlince.
■ Mlince spečemo na starem štedlniku na drva ali na električni plošči. Po vsaki strani jih pečemo 30–60 sekund. Vmes razvaljamo in narežemo še drugi del testa.
Serviranje
Mlinci so odličen nadomestek za kruh, najboljši so še topli. Mlince lahko tudi posušimo ali pa jih spečemo v pečici, na štedilnikovi plošči ali v litoželezni ponvi. Pečene obarimo z vrelo vodo, v kateri jih pustimo nekaj minut. Odcejene zabelimo po okusu: najpogosteje z ocvirki in z malo (prevrete) kisle smetane, pogosto pa tudi z maslom ali s
kuhanim maslom, z drobtinami ali z mesno omako. Ponudimo jih kot prilogo; tradicionalno k pečeni perutnini. Mlinci so lahko celo posladek, če jih namažemo z (domačo) marmelado npr. Hrustljavi, nalomljeni mlinci so lahko tudi preprost prigrizek, zagotovo okusnejši in bolj zdravi kot (pre)slan industrijski čips; gl. tudi
izboljšanje.
Shranjevanje
Ohlajene mlince lahko nalomimo na manjše koščke, ki jih shranimo v vrečki.
Izboljšanje
Testu lahko primešamo posamezna zelišča ali zeliščno mešanico. Zlasti tedaj, ko mlince pripravimo za prigrizek. Mlince lahko pred pečenjem potresemo tudi s sezamom, s kumino, z makom ipd.
Nasveti
Sestavine za vlečeno testo pred pripravo segrejemo na sobno temperaturo. Tiste iz hladilnika vzamemo ven vsaj 1 uro pred začetkom priprave.
Triki
Če želimo na mlincih več mehurjev, testo pred pečenjem poškropimo z vodo. S pomočjo prstov.
Pojasnila
■ Razlika med mehko (navadno, gladko) oziroma ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov, temveč v velikosti delcev moke.
■ Jajca po velikosti oziroma masi delimo na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M.
■ Med počivanjem testa lepek popusti, testo pa postane raztegljivo.
Različice
■ Mlince najpogosteje pripravimo iz
rezančnega testa, se pravi z jajci. Takšne mlince so v starih časih, med pomanjkanjem jajc, imenovali (ta)boljši mlinci. Znane so tudi različice iz preprostega
kvašenega testa.
■ Mlince lahko pripravimo tudi iz mešanice pol koruzne in pol pšenične ali pirine moke, pa iz polnovredne moke ipd. Koruzno moko poparimo in jo ohladimo, ohlajeni pa primešamo pšenično ali pirino moko, prilijemo malo olja in po potrebi še malo vode. Oblikujemo majhne hlebčke, ki jih pokrijemo in pustimo počivati vsaj 30 minut.
■ Mlince lahko pripravimo tudi tako, da skupaj z moko za vlečeno testo presejemo malo pecilnega praška; gl.
opombe.
■ Podobne jedi so ploščati kruhi; gl. številne
različice.
Ideje
■ gl.
jajce (številne
ideje); mlinčevka (tudi mlinčasta potica; iz mlincev ter iz orehovega in skutinega nadeva); moka (številne
ideje)
■ Mlince so včasih pekli neposredno na štedilnikovi plošči, najokusnejše pa v krušni peči. Danes jih lahko spečemo tudi v litoželezni ponvi ali v pečici oz. v pekaču, obloženem s peki papirjem. Na pikniku jih lahko spečemo na žaru.
Opombe
Mlinci se med peko nekoliko nagubajo oziroma zamehurijo, mestoma se svetlo rjavkasto obarvajo.
Opozorila
Belo moko uvrščamo med najbolj škodljiva živila.
Zanimivosti
Naše babice so z mlinci nadomeščale kruh in krompir.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
boljši mlinci (izvirno: domaći mlinci)
Sanje Mijać, z bloga
DOMAĆICA (hrv.)
■ številni različni viri